Muayene Ücreti Hesaplama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Muayene Ücreti Hesaplama

Muayene Ücreti Hesaplama

Araç muayenesi günümüzde devlet tarafından dikkat edilen en önemli konulardan birisidir. Çünkü araçlar trafikte seyir halindeyken tüm toplumu etkileyen bir etken olarak seyahat ederler. Bu yüzden bu etkileşim içerisindeki her türlü aracın trafiğe çıkabilmesi için uygun özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu uygunluğu denetleyen ve olası olumsuzluklarda sürücüleri cezalandıran yine devletin kurumlarıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü bu trafik kuralı ihlallerine gerekli ceza işlemlerini uygulayan devlet kurumudur.

Araç muayene işlemlerini yürüten kurum Tüvtürk’tür. Ülkemizde bu alanda tek el olarak çalışmalarını yürüten kuruluş, ülkenin her şehrinde sürücülerin işini kolaylaştıracak şekilde şubelerini açmıştır. Sürücüler araçlarının muayene süreleri geldiğinde araç muayene istasyonlarına giderek gerekli araç trafik izin belgesini aldıkları işlemler dizinine araç muayenesi ismi verilir. Her aracın tipine ve özelliklerine göre muayene işlem ücretleri ve muayene süre aralığı da değişkenlik göstermektedir. Yeni alınan araçlarda ise iki yıllık muayene olmama süresi mevcuttur.  Bu ücretleri muayene ücreti hesaplama olarak adlandırdığımız bu yazımızda bulabilir, ayrıca aracınıza ait muayene gecikme cezasını da sorgulayabilirsiniz.

Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Muayene ücreti hesaplama işlemi, tıpkı muayene işlemlerinde de olduğu gibi Tüvtürk kuruluşu yardımıyla yapılabilmektedir. Kuruluş muayene hizmetlerinde düzen sağlayarak aynı zamanda sürücülerin işini de kolaylaştırmak için resmi internet sitesi üzerinden sorgulama ve randevu sistemleri oluşturmuştur. Bu yazımızda muayene ücreti hesaplama işlemini inceleyebileceksiniz.

Muayene ücreti hesaplaması yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu bağlantı linki yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada sorgulama yapabilmeniz için aracınıza ait birkaç bilgi sizden talep edilmektedir. Bu bilgiler aracınızın tipi, muayene gideceği tarihi ve son muayene geçerlilik tarihidir. Bu bilgileri aşağıdaki resimde de ok işareti ile gösterilen boş alanlara doğru şekilde yazdıktan sonra çerçeve içerisine almış olduğumuz sorgula butonunu kullanınız. Sorgulama sonuçlarınız aynı sayfanın alt kısmında yer alan sorgulama sonucu bölümünden inceleyebilirsiniz. Bu bölümde sorgulama sonucunuz olarak muayene ücretiniz, eğer varsa gecikme cezanız ve bu iki değerin toplamını görebilirsiniz.

muayenesorgu

Muayene Ücreti Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz