Muayene Cezası Ne Kadar? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Muayene Cezası Ne Kadar?

Muayene Cezası Ne Kadar?

Yollarda trafik akımının kesintiye uğramaması için, araçların güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için her sürücünün alması gereken bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukların bazısı sürücülerin tercihine bağlı olarak alınırken, bazısı da devletin yürürlüğe koyduğu yasalar tarafından zorunlu kılınmıştır. Ülkemizde yasalarca zorunlu kılınan trafik uygulamalardan biri de araç muayenesidir. Her gün trafikte seyir halinde olan motorlu ve motorsuz araçların teknik olarak sürüşe elverişliliğini test etmek amacıyla güvenli seviyede olup olmadıklarını muayene ederek, trafik ve yolcu güvenliği açısından yeterli güvenlikte olduklarının belirlenmesi ile ilgili işlemler araç muayenesi olarak adlandırılır. Araç muayenesi ile temelde araç sürücülerinin araç bakımlarının periyodik olarak yaptırılmasını sağlamak, bu sayede trafik ve yol güvenliğinin kontrolünü sağlamaktır. Araç muayeneleri esnasında araçlar, gerekli kontrol ve teknik test ekipmanları ile muayene yapılır ve araçların gerçek durumu belirlenir. Bu muayene esnasında ağır kusurlu veya güvenlik açısından sorun teşkil eden araçlara muayeneden onay verilmez. Tüm eksikliklerin de bir aylık zaman diliminde giderilmesi ve onarılması istenmektedir. Peki aracınızın muayenesinin geciktirildiği durumlarda muayene cezası ne kadar olur?

Muayene Cezası Ne Kadardır?

Ulaşımın sağlandığı karayollarında periyodik araç muayenesini yaptırmadan ya da uzun süredir geciktiren araçların trafik polisleri tarafından trafik çevirmelerinde ruhsat kontrolü sayesinde muayene durumunun tespit edilmesi ile, bir kural ihlali söz konusu olur ve araç sürücüsüne idari para cezası kesilir. Muayenesiz araçlara kesilen ceza miktarı ve şartları aşağıdaki gibidir;

  • Trafik ihlalinin konusu: Araçların muayene süresini geçirmek
    • Ceza miktarı: 88 TL
  • Sürücü belgesine işlenen 10 ceza puanı
    • Bu ihlalin tekrarlanması halinde trafikten alıkoyma cezası
  • Eğer araç sahibi muayene ihlali sonucunda kesilen para cezasını verilen bir aylık süre içinde peşin olarak öderse, ceza tutarında 3/4 oranında indirim yapılır ve toplamda 66 TL ücret ödemek ile yükümlü kılınır.

Aracınızın muayene cezası ne kadar sorgusunu online olarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapılır. Öncelikle ‘aracın cinsi’ girilir. Daha sonra muayene yapılması gereken tarih ve son muayene geçerlilik tarihi de girilerek, sorgula butonuna basıldığında gerekli bilgiler ekrana yansıyacaktır. Bu sorgulama işlemi ile gecikme cezasını kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

muayene cezası ne kadardır

Muayene Cezası Ne Kadar Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz