MTV Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

MTV Sorgulama

MTV Sorgulama

Motorlu taşıt vergisinin kısaltılması olan MTV, her araç sahibi bireyin devlete ödemek zorunda olduğu bir vergi türüdür. Bu vergiyi araç sahipleri yılda 2 kere ödemekle yükümlüdürler. Kara taşıtlarıyla birlikte motorlu deniz araçları, uçak ve helikopter de bu vergiye tabi olan diğer araç türleridir. Verginin ilk taksiti Ocak ayında tahsis edilirken ikinci taksiti de Temmuz ayında tahsis edilmektedir.

MTV hesaplamalarında aracınızın otomobil, minibüs, otobüs, motosiklet gibi farklı türlerde olması dikkate alınır. Hesaplama yapılırken otomobil ve motosikletlerde araçların yaşı ve silindir hacmi dikkate alınırken otobüslerde aracın yaşıyla birlikte oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşıyla birlikte aracın yük kapasitesi dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. MTV ödemelerinizde gecikmeler yaparsanız olası cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için önceden MTV sorgulama işlemini yapmanız en sağlıklı hareket olacaktır. Bu yazımızda MTV sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığına dair ayrıntılı bilgileri bulabileceksiniz.

MTV Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Aracınız üzerinden ödemek zorunda olduğunuz motorlu taşıt vergisi hakkında bilgileri bağlı olduğunuz il ve ilçe vergi dairelerinden alabilirsiniz. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte devlet kurumlarından birçoğu toplumdaki bireylerin işlemlerini hızlı ve güvenilir şekilde yapabilmesi için hizmet alanlarını online işlem menülerine aktarmışlardır. Bu kurumlardan birisi de Vergi Dairesi Başkanlığı’dır. Devletin bu kurumuna ait resmi internet sitesi olan İnternet Vergi Dairesi Başkanlığı vergi ile ilgili tüm hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetlerden birisi de MTV sorgulama ve ödeme hizmetidir.

MTV sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna resmi siteye yönlendirilmenizi sağlayan bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla İnternet Vergi Dairesi hizmetlerinden birisi olan motorlu taşıt işlemleri menüsünü ekranınızda göreceksiniz. Bu ekranda aşağıdaki resimde gösterildiği gibi en üstte yer alan motorlu taşıt sorgulamaları bağlantısını tıklayarak aracınız hakkında sorgulama yapabileceğiniz sayfaya erişim sağlarsınız.

mtvsorgulama

MTV sorgulama sayfasında aracınıza ait plakanız ve size ait TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ile birlikte trafiğe çıkış iznini gösteren trafik tescil tarihinin sizden istendiği sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada işaretli alanları gerekli bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak baloncuk içerisinde yer alan tamam butonuna tıkladığınız takdirde aracınıza ait MTV borç bilgilerini sorgulamış olursunuz. Aracınız eğer özel plaka ise onun için ayrılan bölümü kullanmanız gerekmektedir. Aynı sayfa yardımıyla anlaşmalı kredi kartlarını kullanarak vergi borcunuzu ödemeniz de mümkündür.

mtvsorgu

MTV Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz