MTV Borcu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

MTV Borcu Sorgulama

MTV Borcu Sorgulama

Hepimiz yaşantımızı daha rahat sürdürebilmek için bir araca sahip olmamız gerektiğini düşünürüz. Bu araçlarla seyahat edebilmemiz için ve trafikte yasalara uygun olarak hareket edebilmesi için yılda iki kere olmak üzere motorlu taşıt vergisi (MTV) borcunu ödemek zorundayızdır. Bu ödemelerin ilki yılın ilk yarısı için Ocak ayında, diğer ikinci yarısı için de Temmuz ayında yapılması gerekmektedir. Bu ödeme işlemleri geciktiği takdirde birtakım faiz uygulamalarıyla karşı karşıya kalırsınız. Aracınızı satmaya kalktığınızda da bu borçların ödenip ödenmediği kontrol edilir ve bu borç mevcutsa aracı satma işlemine izin verilmez. Peki aracınıza ait MTV borcu var mı ve MTV borcu sorgulama işlemi nereden yapılır? Bu yazımızda bu sorularınıza kolaylıkla cevap bulabileceksiniz.

MTV Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımız kolaylaşmaya devam ediyor. Bütün işlemlerimizin sanal ortama aktarılmasının ardından devletimize ait birçok kurum da işlemlerde kolaylık ve hız kazanmak için hizmet alanlarını bu ortamlara indirgemişlerdir. Bu kurumlardan birisi de Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. Kurum çatısı altında yer alan her işlem gibi MTV borcu sorgulama ve borcu ödeme işlemi de internet üzerinden yapılabilmektedir. MTV borcu sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonunda yönlendirme linki eklemiş bulunuyoruz. Bu linki kullandığınız takdirde aşağıdaki resimde olduğu gibi motorlu taşıt Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine erişim sağlamış olursunuz. Bu sayfada en altta yer alan ok işareti ile göstermiş olduğumuz motorlu taşıtlar menüsüne tıklayınız.

mtv

Motorlu taşıtlar menüsü yardımıyla motorlu taşıt işlemleri listesine yönlendirilmiş olursunuz. Bu menüde MTV borcu sorgulama için yapmanız gereken en üstte yer alan ok işareti ile alttaki resimde de gösterdiğimiz Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

mtvv

Son olarak aracınıza ait MTV borcu sorgulama için gerekli bilgilerin sorulduğu sayfayla karşı karşıya olacaksınız. Bu sayfada aracınızın plakasını ve araç sahibinin TC kimlik numarası ya da vergi numarasıyla birlikte trafiğe çıkış iznini gösteren trafik tescil tarihini ilgili boşluklara doğru şekilde aşağıda da gösterildiği gibi doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemlerin sonucunda Tamam butonu sizin borcunuzu görüntülemenize yarayan son engeldir. Aracınız özel plaka ise bilgilerinizi ona göre doldurunuz.

mtvborcu

MTV Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz