Motor Ehliyeti | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Motor Ehliyeti

Motor Ehliyeti

Günümüzde motosiklet kullanımına olan merak her geçen gün artıyor. Son yıllarda değişen ehliyet sürücü belgesi sistemi ile birlikte ise motosiklet kullanımı üç farklı dala ayrıldı. Buna göre motor ehliyeti almak isteyen kişilerin A1, A2 ve A sınıfı motosiklet ehliyetinden birine başvurması gerekiyor.

Motor Ehliyet Çeşitleri

Yeni ehliyet yasasına ile birlikte Avrupa birliği’ne üye olan 80 devletten birini ziyaret edecek olan Türk vatandaşları bu yasa doğrultusunda uluslararası sürücü belgesi almaya gerek duymadan araç kullanma hakkına sahip olacaktır. Ehliyet sürücü belgeleri süreli bir şekilde verileceği için ehliyet sürücü belgesi için tanınmış olan sürenin sona ermesinin ardından sağlık kontrolünden geçmeniz gerekecektir.

1. M Sınıfı Motor Ehliyeti

M sınıfı ehliyet sürücü belgesi almak isteyen kişilerin en az 16 yaşında olmaları gerekir. 16 yaşını dolduran kişilerin M sınıfı ehliyet sürücü belgesi için başvuruda bulunması mümkündür. Bu ehliyet sürücü belgesine sahip olan kişiler iki, üç ya da dört tekerlekli moped yani motorlu bisiklet kullaabilecektir.

2. A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A1 sınıfı motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız 16 yaşını geçmiş olmanız gerekir. Bu ehliyete sahip olan kişiler 125 cc – 11 kw / 14 hp’i ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen motosikletleri kullanabilecektir. İki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilowattı geçmemiş olan üç tekerlekli motosikletlerin kullanılması mümkündür. A1 motosiklet ehliyetine sahip olan bireyler aynı zamanda bir diğer motor ehliyeti cinsi olan M motorlu bisiklet olan moped cinsi araçları da kullanabilecektir. Örneğin 2001 yılının Temmuz ayında doğan kişiler 2017 yılının Temmuz ayından itibaren A1 motosiklet ehliyeti alabilecektir.

3. A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A2 sınıfı motosiklet ehliyeti almak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olmaları gerekir. Bu kişilerin kullanabilecekleri motorların gücü 12 kw / 16 hp ile 35 kw / 47 hp arasında olmalıdır. Bununla birlikte bu ehliyet sürücü belgesine sahip olan kişiler hem A1 hem de M sınıfına dahil edilmiş olan araçları da kullanabilecektir. Bu ehliyet sürücü belgesi ile gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmemiş olan sepetsiz ya da sepetli iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanmanız mümkündür. Örneğin 1999 yılının Temmuz ayında doğmuş olan kişiler 2017 yılının Temmuz ayından itibaren A2 motosiklet ehliyeti alabilecektir.

4. A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A sınıfı motosiklet ehliyeti almak isteyen kişilerin en az 20 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Bununla birlikte aranan bir diğer şart en az iki yıl süresince A2 sürücü belgesine sahip olunması gerektiğidir. Fakat A2 sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olmayan ya da olsa dahi iki yıl boyunca sahip olmamış olan kişilerin 24 yaşında olması halinde bu şarta gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte genel sağlığınız yerinde ise yani sürücü olur sağlık raporu aldıysanız A sınıfı sürücü belgesi için başvuruda bulunmanız mümkün olur. Bu sürücü belgesine sahip olan kişiler 36 kw / 48 hp üzeri tüm motosikletleri kullanabilecektir. Sepetsiz ya da sepetli iki tekerlekli motosiklet ile birlikte gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri bu sürücü belgesi ile kullanmanız mümkündür. A sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olan kişiler aynı zamanda M sınıfı, A1 sınıfı ve A2 sınıfına dahil edilmiş olan motosiklet cinslerini de kullanma hakkına sahip olacaktır.

Ehliyet Ücretleri

Teorik sınav harcı ücreti Ziraat Bankasına yatırılacak olup 70 TL tutarında olacaktır. Direksiyon sınav harcı 80 TL tutarında olacak olup kursa ödenecek ve kurs toplu alımın ardından bu ücretleri Milli Eğitim hesabına aktaracaktır. A1, A2 ve A sınıfı ehliyet vergisi sertifika hak edildiği takdirde 143,70 TL tutarında ücret Türkiye Halk Bankası yatırılacaktır. bununla birlikte değerli kağıt bedeli olan 117 TL ve belge harç bedeli olan 22 TL yine aynı şekilde  sertifika hak edildiği takdirde Türkiye Halk Bankasına yatırılır. Bu ücretler haricinde ödenmesi gereken ehliyet kurs ücret toplam bedeli A1 sınıfı motosiklet ehliyeti için 990 TL, A2 sınıfı motosiklet ehliyeti için 1.200 TL ve A sınıfı motosiklet ehliyeti için 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler haricinde sürücü kursları tarafından verilecek olan ders ücretlerine katılabilirsiniz. Bunun haricinde teorik sınavı ilk seferde geçemediğiniz takdirde aynı ücreti tekrar ödemeniz gerekir. Direksiyon sınavını geçemeyen kişilerin ise 80 TL tutarında direksiyon sınav harcını tekrar ödemesi ve en az iki direksiyon dersi alması zorunludur.

Motosiklet Sürücü Belgesi Yenileme Süresi

M sınıfı, A1 sınıfı, A2 sınıfı ve A sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir yenilenmesi gereken araçlardır. Bu ehliyet belgeleri için belirlenmiş olan sürelerin sona ermesi halinde bireylerin tekrar sağlık raporu alması gerekir. Bu şekilde değiştirilecek olan ehliyet sürücü belgelerinden harç ücreti alınmayacaktır. Fakat geçerlilik süresi dolmuş olmasına rağmen ehliyet sürücü belgeleri ile birlikte araç kullandığı tespit edilen kişilerin ehliyet sürücü belgeleri ellerinden alınacak ve bu kişilere Karayolları Trafik Kanunu’na göre idari para cezası uygulanacaktır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz