Mitsubishi Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Mitsubishi Araç Vergileri

Mitsubishi Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Mitsubshi araç vergileri hesaplaması yapılırken motorlu taşıtlar için belirlenmiş olan bir dizi kriter ve bu kriterler üzerinden yapılan hesaplama işlemleri kullanılmaktadır. Bu noktada kolay bir şekilde anlaşılabilmesi için ise iki farklı tablo üretilmiştir. Mitsubishi Araç Vergilerini hesaplamak isteyen kişiler de bu tablolar aracılığı ile ödemesi gereken motorlu taşıt vergilerini hesap edebilir ve daha sonra yazımızın sonunda bahsedeceğimiz yöntemlerden birini kullanarak vergi ödemelerini gerçekleştirebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı her yılın sonunda bu vergiye ilişkin bir düzenleme yapmakta ve Resmi Gazete ile birlikte halka sunmaktadır. Bireyler de bu vergileri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez ödemektedir.

Mitsubishi Araç Vergileri hesaplama işlemleri yapılırken ilk olarak sahip olunan aracın türüne daha sonra da bu aracın türüne göre bakılacak olan kritere ve en nihayetinde de tüm araçlar için ortak olan araç yaşına bakılmaktadır. Örneğin arazi taşıtı, kaptıkaçtı, otomobil ya da buna benzer bir araca sahip olan kişilerin ilk olarak motor silindir hacmine daha sonra araç yaşına bakılacaktır. Aynı şey motosikletler ve motorlu karavan ile panelvanlar için de geçerlidir. Minibüslerde yalnızca aracın yaşına bakılırken, otobüslerde oturma yeri sayısına, kamyon, çekici, kamyonet ve buna benzer araçlarda azami toplam ağırlığa bakılmaktadır. Şimdi sizlere bu konu ile ilgili birkaç örnek verecek ve durumu en iyi şekilde ifade edeceğiz.

Var olan tablolardan ilkinin ilk kısmında arazi taşıtı, otomobil, kaptıkaçtı ve buna benzer araçlar yer almaktadır. Motor silindir hacmine bakılacak olan bu araçların örneğin 3.250 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olduğunu varsayalım. Bu durumda 1 – 3 yaş arası bir otomobil için 9.166 TL, 4 – 6 yaş arası bir otomobil için 8.247 TL, 7 – 11 yaş arası bir otomobil için 4.968 TL, 12 – 15 yaş arası bir otomobil için 2.480 TL ve 16 ya da üstü bir otomobil için 910 TL motorlu taşıt vergisi ödemesi yapılacaktır.

Tablonun ikinci kısmında yer alan motosikletlerde de motor silindir hacmine bakılmaktadır. Bu örneğimizde 1201 santimetreküp ya da daha üstü bir motor silindir hacmine sahip olan motosikleti ele alalım. Bu durumda 1 – 3 yaş arası bir motosiklet için 1.565 TL, 4 – 6 yaş arası bir motosiklet için 1.035 TL, 7 – 11 yaş arası bir motosiklet için 646 TL, 12 – 15 yaş arası bir motosiklet için 513 TL ve 16 ya da üstü bir motosiklet için 252 TL motorlu taşıt vergisi ödemesi yapılacaktır.

Bir sonraki tabloda yer alan minibüslerde yalnızca araç yaşına bakılmaktadır. 1 -6 yaş arası bir minibüs için 776 TL, 7 – 15 yaş arası bir minibüs için 513 TL ve 16 ya da daha üstü bir minibüs için ise 252 TL motorlu taşıt vergisi alınmaktadır.

Tablonun ikinci kısmında panelvan ve motorlu karavanlar yer almaktadır. Bu araçlarda da motor silindir hacmine bakılır. Örneğin 1.900 santimetreküp ya da daha az motor silindir hacmine sahip lan bir araç 1 ve 6 yaşları arasında ise 1.035 TL, 7 ve 15 yaşları arasında ise 646 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta ise 385 TL motorlu taşıt vergisi ödemesi yapılacaktır.

Tablonun devamında otobüs ve otobüse benzer araçlar gelmektedir. Otobüs ya da buna benzer araçlar için aranan kriter oturma yeri sayısıdır. 25 kişiye kadar oturma yeri sayısına sahip olan bir otobüsün 1 ve 6 yaşları arasında olması halinde 1.958 TL, 7 ve 15 yaşları arasında olması halinde 1.170 TL ve 16 ve yukarı bir yaşta olması halinde 513 TL motorlu taşıt vergisi ödenmektedir.

Tablonun son kısmında ise kamyon, çekici, kamyonet ve buna benzeyen araçlar yer alır. Bu araçlarda ilk olarak azami toplam ağırlık kriterine bakılır. Örneğin 20.001 kilogram ve yukarısı azami toplam ağırlığa sahip olan bir aracın yaşı 1 ve 6 arasında ise 3.529 TL, 7 ve 15 arasında ise 2.821 TL ve 16 ve yukarı bir yaşta ise 1.640 TL motorlu taşıt vergisi ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez ödenmekte olan motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen Mitsubishi sahiplerinin elinde birçok farklı seçenek bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki doğrudan Vergi Dairesi Müdürlüklerine gitmek olacaktır. Dilerseniz birçok bankanın İnternet Bankacılığı uygulamasını kullanabilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden bu bankalara ait kredi kartı ve banka kartları ile motorlu taşıt vergisi ödemesinde bulunabilirsiniz. Bir başka yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın akıllı telefon ve benzeri cihazlar için üretmiş olduğu mobil uygulamalardır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz