Mazda Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Mazda Araç Vergileri

Mazda Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Mazda ya da bir başka marka olmasının herhangi bir önem arz etmediği motorlu taşıtlar vergisi hesaplamalarında çeşitli kriterlerin bulunduğu ve bu kriterler üzerinden hesaplamaların yapıldığı iki farklı tablo bulunmaktadır. Mazda araç vergilerini ödemek isteyen kişiler de diğer marka araçlara sahip olan kişiler gibi bu hesaplamaları yaparak motorlu taşır vergi ödemelerini yapabilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı her yılın sonunda yani Aralık ayında bir sonraki sene için motorlu taşıt vergisi düzenlemelerini gerçekleştirmektedir. Daha sonra bu düzenlemeler Resmi Gazete aracılığı ile halka sunulur. Bireyler de her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödeyecekleri motorlu taşıt vergisini bu şekildi hesaplayabilirler.

Mazda araç vergileri hesaplanırken ilk olarak ne tür bir araca sahip olduğunuzu göz önünde bulundurmanız daha sonra da aracınızın yaşına bakmanız gerekiyor. Zira kaptıkaçtı, motosiklet, arazi taşıtı, panel van, otomobil ve motorlu karavan araçları için ilk olarak motor silindir hacmine ve daha sonra araç yaşına; otobüsler için araçtaki oturma yeri sayısı ve araç yaşına; minibüsler için yalnızca araç yaşına ve son olarak da kamyonet, çekici ve kamyon gibi araçlar için azami toplam ağırlık ve araç yaşına bakılmaktadır. Biz de sizlere birkaç örnek vererek bu durumu izah edelim.

İlk tablonun ilk bölümü üzerinden yani kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve otomobil gibi araçlardan yola çıkalım. Motor silindir hacmine bakacağımız bu araçlar için örnek olarak 1.750 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olunduğunu varsayalım. Bu tür bir aracın 2 yaşında olması halinde 1.827 TL, 5 yaşında olması halinde 1.428 TL, 9 yaşında olması halinde 841 TL, 14 yaşında olması halinde 513 TL ve 18 yaşında olması halinde 199 TL motorlu taşıt vergi ödemesi olacaktır.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosikletler için de motor silindir hacmine bakılmaktadır.  Örneğin 750 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklet 2 yaşında ise 646 TL, 5 yaşında ise 385 TL, 9 yaşında ise 191 TL, 14 yaşında ise 122 TL ve 18 yaşında ise 68 TL motorlu taşıt vergi ödemesi olacaktır.

İkinci tablonun ilk bölümünde yalnızca araç yaşına bakılması yeterli olan minibüsler yer almaktadır. 3 yaşında bir minibüs için 776 TL, 9 yaşında bir minibüs için 513 TL ve 18 yaşında bir minibüs için 252 TL motorlu taşıt vergisi ödemeniz gerekir.

İkinci bölüme geçtiğimizde panel van ve motorlu karavan araçlarını görürüz. Bu araçlar için de motor silindir hacmine bakılmaktadır. Örneğin 2.000 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir aracın 3 yaşında olması halinde 1.565 TL, 9 yaşında olması halinde 1.035 TL ve 18 yaşında olması halinde 646 TL tutarında motorlu taşıt vergisi ödenmesi gerekir.

Üçüncü bölümde ise otobüs ve buna benzer araçlar yer almaktadır. Otobüsler için ilk kriter oturma yeri sayısıdır. Örneğin 30 kişilik oturma yeri sayısına sahip olan bir otobüsün 3 yaşında olması halinde 2.348 TL, 9 yaşında olması halinde 1.958 TL ve 18 yaşında olması halinde 776 TL tutarında motorlu taşıt vergisi ödenmesi gerekir.

Tablonun son bölümünde yer alan kamyonet, kamyon, çekici ve buna benzer araçlar için ise ilk olarak azami toplam ağırlık kriterine bakarız. Bu noktada 7.500 kilogram azami toplam ağırlığa sahip olan bir çekiciyi ele alalım. Bu çekici 3 yaşında ise 2.348 TL, 9 yaşında ise 1.995 TL ve 18 yaşında ise 936 TL tutarında motorlu taşıt vergisi ödenmesi gerekecektir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Kısaca MTV olarak bilinen ve eski adı Bandrol Vergisi olan Motorlu taşıtlar vergisi, her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez alınmakta olan bir tür vergi çeşididir. Bu vergileri ödemek isteyen kişilerin kullanabileceği birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki doğrudan Verdi Dairesi Müdürlüklerine gitmek olacaktır. Bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmek olacaktır. Ayrıca çeşitli bankaların uygulaması olan İnternet Bankacılığı gibi yöntemler ile birlikte de motorlu taşıtlar vergisi ödenebilmektedir. Yine bir başka yöntem Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ve buna benzer cihazlar için çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanmaktır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz