Maliye Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Maliye Borç Sorgulama

Maliye Borç Sorgulama

Yürütmekte olduğumuz yaşantımızda işimiz yada özel hayatımızla ilgili vergiye dayalı bir çok üründen faydalanmaktayız. Bu ürünlerin sonucunda belirli dönemlerde devlete ödemekle yükümlü olduğumuz vergi borçlarımız oluşur. Vergi daireleri aracılıyla bilgi sahibi olabildiğimiz bu borçlarımız aynı zamanda online sorgulama sistemini devreye sokan Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla da bilgi sahibi olabiliyoruz. Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde toplanıp kontrol edilmektedir. Bu kurum da vatandaşların hızlı ve güvenilir şekilde işlemlerini yürütebilmesi için kişisel bilgiler yardımıyla açılabilen sorgulama sayfalarını hizmete sunmuştur. Böylelikle vatandaşlar konut vergisi, motorlu taşıt vergisi ve hatta trafik cezası gibi birçok borç hakkında bilgi sahibi olabilecek ve hatta anlaşmalı kredi kartları yardımıyla da ödeme işlemlerini sınırlı şekilde gerçekleştirebilecektir. Bu yazımızda bu sisteme erişimin nasıl sağlandığı ve maliye borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak bulabileceksiniz.

Maliye Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Maliye borç sorgulama işlemi aslında bireylere ait vergi borcu sorgulama işlemidir. Eğer herhangi bir vergi borcunuz mevcutsa bu sistem yardımıyla ne kadar vergi borcunuz var kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada sorgulama yapan kişinin TC kimlik numarası, nüfus cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve numarası, anne kızlık soyadının ilk iki harfi ya da aile bireylerinden herhangi birine ait TC kimlik numarası ve sayfaya ait güvenlik kodunun girilmesinin istendiği güvenlik ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen kısımlara gerekli bilgileri doğru şekilde yazdıktan sonra tamam butonu yardımıyla borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

maliyeborcu

Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden sağlanan internet vergi dairesi hizmetinin yanı sıra maliye borç sorgulama işleminizi E-Devlet yardımıyla da yapabilirsiniz.

GİB Maliye Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Maliye Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlete ait birçok kamu kuruluşu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı da E-devlet çatısı altında online hizmetlerini vatandaşlara sunmuştur. Maliye borcu olarak adlandırılan vergi borçları sorgulama işlemi bu sistem üzerinden de yapılabilir. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla aşağıdaki resimde gösterilen kısımdan kimlik doğrulama sayfasına gitmeniz gerekmektedir.

edevletvergi

Kimlik doğrulamanız için gereken bilgiler TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Bu bilgileri de aşağıda gösterildiği gibi doğru yerlere yazdıktan sonra borç sorgulama işlemini yapmış olursunuz. E-Devlet şifresi sahibi değilseniz PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kolaylıkla temin edebilirsiniz.

edevlet

E-Devlet Maliye Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz