Kış Lastiği Takmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Kış Lastiği Takmama Cezası

Kış Lastiği Takmama Cezası

Kış aylarının çok sert geçtiği illerimizde trafikte oluşacak her türlü riskin artması nedeniyle trafiğe çıkan araçların kar lastiği takmaları 2015 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Denetlemelerde takılması istenen bu kış lastikler havanın 7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlamaktadır. Buna rağmen sürücüler kış lastiği takmama konusunda ihmalkar davranmaktadır. Bu gibi durumları engellemek için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Trafik Kanununca kış lastiği takmamak yasaklanmıştır. Kış lastiği takmayan sürücülere yetkililerce cezai yaptırım uygulanmaktadır. Valiliklerce yetkilendirilen görevliler, bu sene de herhangi bir tedbir almadan  yola çıkan sürücüleri denetleyecek ve kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecekler ve gerekli cezayı uygulayacaklardır.

 

Peki Hangi Araçlar için Uygulanır?

Uygulanacak olan kış lastiği takmama cezası hem ticari hem de kişisel araçlar için uygulanacaktır. İstisna oluşturan tek durum aracın ruhsatta belirtilen kullanım şeklidir. Bakanlıkça belirlenen kararnamede kış lastiği takması zorunlu olan araçlar A türü yetki belgeli yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar (kamyonet, minibüs, midibüs vb.) için uygulanacağı belirtilmiştir. Ayrıca ticari taksiler,  otobüsler, servis araçları, hafif ticari panelvanlar, kamyonlar, çekiciler, tırlar, tankerler, yarı römorklar ve römorklar kış lastiği takmama cezası uygulamanın uygulanacağı diğer araç tipleridir.

Hangi İllerde Denetlemeler Yapılır?

Kış lastiği takmama cezası 20 Aralıktan sonra yapılan bir uygulama olup 54 ilde yapılacağı belirlenmiştir. Bu illerin dışında da rutin denetimler devam edecektir. Ayrıca bu denetimlerde yalnızca kış lastiği değil araçlarda bulunması gerekli olan ilk yardım kiti, çekme halatı, zincir, takoz vb. gereçlerin de denetlemeye tabii tutulacaktır. Öncelikli olarak belirlenmiş 54 il sırasıyla; Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce şeklinde sıralanmıştır.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadardır?

2015 Aralık ayından itibaren zorunlu hale getirilen kış lastiği takmama cezası, Bakanlıkça belirlenen genelge ile nasıl olması gerektiğini ayrıntılı şekilde belirlemiştir. Karayolları Trafik Kanununca belirlenen Trafik Ceza Kanununa göre kurala uymayan sürücülere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Yapılan denetlemeler sonucu aksi durumlarda uygulanacak olan idari para cezası 571 TL olarak belirlenmiş olup ikinci kez aynı durumda yakalanan araçlar trafikten men edilmektedir. 1 Ocak 2016 yılında ise belirlenen kış lastiği takmama cezası 602 TL ye yükseltilmiştir.
Belirlenen genel hükümlerde ticari araçların taktırması gereken kış lastiklerinin özellikleri şu şekilde olmalıdır. Sürücülerin aldıkları kış lastiklerinin üstünde M+S işareti ya da kar tanesi işareti bulunması gerekmektedir. Ayrıca  7 ºC’nin altına inen hava koşullarında yol tutuşunun artırılması için bu lastikler özel bileşimlerle hazırlanan ve bu lastiklerin yüzeyi özel olarak tasarlanmış desenleri bulunmaktadır. Yalnızca buzlanan yollarda kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. “A” sınıfı yetki belgelerine kayıtlı araçların (kamyonet, minibüs, midibüs vb.) lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi diğer araç türlerinin lastiklerinde (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti ya da sadece kar tanesi  işareti bulunması gerekmektedir. Ayrıca kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda bulunan lastiklerin diş derinliği en az 4 mm olması zorunludur.

2015’den itibaren uygulanacak olan kış lastiği takmama cezası, sürücüler için önümüzdeki yıllarda da uygulanmaya devam edecektir. Herhangi bir kaza riskini engellemek amacıyla kış aylarında yola çıkacak olan sürücülerin, kış lastiklerini taktırması bunun yanında araçlarında bulundurmaları zorunlu olan gereçleri de bulundurmaları önemlidir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz