Kırmızı Işıkta Geçme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Ulaşım, güvenli ve rahat seyahat etme hakkı her vatandaşın özgürce sahip olduğu ve yasalar tarafından korunan bir haktır. Bizler bu hakkımızı en güvenli şekilde kullanmak isteriz. Bu yüzden yasalar ile vatandaşa tanınan bu hakkın uygulanması ve ayrıca kullanılan hakkın da vatandaşı koruması garanti altına alınır. Ülkemizde ulaşımı düzenleyen sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerin en kapsamlısı ”trafik ceza kanunu” dur. Trafik ceza kanununda ulaşımda rol oynayan yolcu, sürücü, yaya ve diğer etmenlerin durumunu belirleyen ve düzenleyen ibareler yer almaktadır. Her biri için ve her durum için ayrı ayrı düzenlenmiş hükümler bulunmaktadır. Bulunan tüm hükümler ise güvenli olarak ulaşımın sağlanmasını amaçlamaktadır. Bizlerin ulaşımda belirleyici etken olduğumuz ve trafikte yer aldığımız bilinen bir gerçektir. O yüzden yaya, yolcu, sürücü vs olarak bizlerin üstüne düşen bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumlulukları yerine getirmediğimiz sürece ulaşım hakkını ihlal etmiş ve diğer insanların ise bu hakkını istila etmiş oluruz. Trafiğin kurallarını oluşturan Trafik ceza kanunu birçok hüküm ve madde barındırmaktadır. Her yıl bu kanun yenilenip güncellenir, verilen cezaların kapsamı değişir veya ücreti artar ya da azalabilir. Bu yüzden kanunun gerekliliklerin bilerek ve takibini yaparak kişisel olarak önlemler alınabilir. Bu kanununda alkollü araç kullanmak, aşırı hız, ehliyetsiz araç kullanımı, yanlış şerit değişimi, yüke bağlı tehlike arz eden durumlarda yola çıkılması gibi daha birçok konuda maddeler yer almaktadır. Bu maddelerden biri de ” kırmızı ışıkta geçme” maddesidir.

Kırmızı ışık bir trafik lambası ışığıdır. Trafik lambaları yollarda araçların güvenli bir şekilde geçişine imkan veren bir trafik sistemidir. Toplamda 3 tane ışıktan oluşur. Bunlar kırmızı, sarı ve yeşildir. Araçlar kavşak noktalarına geldiklerinde yolun müsaitliğine göre hareket etmelidirler. Bu müsaitliğin habercisi ise trafik lambasıdır. Eğer kavşak noktasında size yeşil ışık yanıyor ise bu durumda yolun sizin gidişinize müsait olduğu anlamına gelir ve yolunuza duraksamadan devam edersiniz. Eğer kırmızı yanıyor ise bu durumda duraksamanız gerekmektedir. Kırmızı ışık kavşak noktalarında yandığı zaman sürücüye şu anda diğer yolların geçişe müsait olmadığı haberini verir. Diğer yollardan trafik akarken sürücüler kırmızı ışığın sönmesini beklerler. Kırmızı ışık yaklaşık 30 saniye sonunda sarı ışığa döner. Sarı ışık ise araçlara geçişe hazırlanması gerektiği konusunda bir uyarı ışığıdır. Sarı ışık yandıktan sonra araçlar çok kısa sürede kalkışa hazırlanır ve yeşil ışık yandığı andan itibaren de geçişe uygun olan yoldan hareket etmeye başlarlar.

Trafik ışıkları trafikte bulunan diğer değişkenler üzerinde büyük önem taşır. Bildiğiniz gibi yaya geçidi bulunan yerlerde trafik işaretleri de muhakkak bulunur. Sürücü konumunda olan kişilerin bu gibi durumlara dikkat etmesi gerekir. Sürücüye kırmızı ışık yanarken yolcuya da yolun karşısına geçmesi için yeşil ışık yanar. Sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi halinde yolcuya çarparak yaralanmasına hatta ölmesine sebebiyet verebilir. Bu durumda Trafik Ceza Kanunu kapsamında sürücüye ciddi bir miktar ceza parası hatta hapis cezası uygulanır. Tam tersi de olabilmektedir. Örneğin bir yaya kendisine kırmızı yandığı halde durması gerekir iken yeşil yanan ve sürücülerin geçtiği yoldan geçer ise bu durum da kaza ile sonuçlanır. Bu durumda ise yaya trafik ceza kapsamında yargılanır ve cezai işlem yapılır. Kırmızı ışıkta geçme olayı trafiğin düzenlenmesi ve güvenli hale getirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ne yazık ki her yıl trafik ışıklarının ihlal edilmesi sonucunda birçok ölümcül kaza yaşanmaktadır. Bu konuda trafikte yer alan etmenlerin daha da bilinçlendirilmesi ve cezaların daha çok caydırıcı olması gerekmektedir. Şimdi sizlere 2017 yılında yeniden düzenlenen trafik ceza kanununda yer alan ”kırmızı ışıkta geçme cezası” ile ilgili ibareler paylaşalım.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadardır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kırmızı ışıkta geçilmesi durumunda hem yolcu ve sürücüler hem de yayalar için ortaya büyük bir tehlike çıkabilir. Bu durumun önüne geçilmesi amacı ile trafik ceza kanunun bu konuda bir madde oluşturmuştur. Trafik ceza kanunu madde 47/1-b de; Kırmızı ışık kuralına uymamak ve kırmızı ışıkta geçmek durumunda sürücülere ceza uygulanmaktadır. Bu ceza 2017 yılı itibarı ile 206 TL’dir. Kırmızı ışık ihlali yaptığınız zaman yaklaşık 1 hafta-10 gün içinde cezanız ikametgah adresinize gönderilir. Bu tarihten itibaren 15 gün içinde cezanızı öderseniz; cezaya %25 indirim uygulanır ve ceza 154,5 TL’ye düşer. Ayrıca sürücüye 20 puan ceza puanı da verilir. Bu puan ise sürücünün ehliyetine işlenir.

Bazı durumlarda ceza adresinize tebliğ edilmemektedir. Bu durumda cezadan haberiniz olmaz ve faiz işlenerek artar. Eğer kırmızı ışık ihlali cezası 10 gün içinde gelmez ise; bu durumdan mağdur olmamak için mahkemeye başvurabilirsiniz. Ayrıca kırmızı ışıkta geçtiğinizden şüpheleniyorsunuz fakat emin değilseniz bu durumda E-devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait resmi sitelerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kırmızı ışıkta geçme cezası sorgulama işlemi yapmak için Gelir idaresi başkanlığı online sitesine giriş yaparak yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayın ve siteye giriş yapın. Ardından bu ekran gelecektir.

Buradan oklarla belirtilmiş yerle doldurulur. Ardından tamam butonuna basılır. Bu sayede sizin adınıza bulunan herhangi bir kırmızı ışıkta geçme cezası olup olmadığı öğrenilebilir.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezasını Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Cezalarına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz