KİK Yasaklı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

KİK Yasaklı Sorgulama

KİK Yasaklı Sorgulama

KİK, açılım olarak Kamu İhale Kurumu’dur. Bu kurum haklarında ihalelere katılma yasağı getirilen kişilerin sicil bilgilerini tutarak bu alanda yasaklı kişilerin isimlerinin bulunduğu bir liste oluşturmakla görevli bir kurumdur. Devlet tarafından çıkarılan Kamu İhale Kanunu, Kamu İhale Sözleşme Kanunu ve Devlet İhale Kanunları çerçevesinde resmi gazetede yayınlanan ihalelere katılması yasaklanan kişilerin listesinde tüzel ya da bireysel kişilerin isimleri bulunmaktadır. Bu liste sürekli takip edilerek aynı kurum tarafından sürekli güncellenme halindedir.

Çıkarılan farklı kanunlar kapsamında yasaklanan kişilerin alanları ve ihale türleri de değişebilmektedir. Örneğin tüm yasaklı olma durumu tüm kamu kuruluşları ihalelerinden geçici olarak yasaklı olma durumunu ifade eder. Kurum yasaklı olma durumu da sadece kararın verildiği kamu kurumunun ihalelerinden geçici olarak yasaklanmayı ifade ederken, bakanlık yasağı da kararın verildiği Bakanlık kapsamında geçici olarak yasaklı olma durumunu ifade eder.

Bu listelere erişim sağlayarak ihale yasak sorgulaması yapmak mümkündür. Herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden KİK yasaklı sorgulama işlemini yaparak ihale yasağınızın olup olmadığını görebilirsiniz.

KİK Yasaklı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kamu İhale Kurumu elektronik ortamda kişilerin KİK sorgulama yapabilmesi için resmi bir internet sitesi oluşturmuştur. Bu site EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) olarak isimlendirilmiştir. Bu siteye erişim sağlayarak KİK yasaklı sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla ekranınıza gelecek olan sayfada kırmızı çerçeve içerisinde yer alan sorgulama işlemleri üzerinde durunuz. Açılan alt pencerede de ok işareti ile gösterilen KİK sorgulama katmanına tıklayınız.

kik

Yasaklı sorgulama katmanı sizi gerekli bilgilerin istendiği doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfa da aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada yasaklılığı sorgulanan kişinin adı, kayıtlı olduğu oda, uyruğu, kimlik bilgileri, yasaklayan kurum ya da bakanlıkla ilgili alanlar, ihaleyi yapan bakanlık ya da kurum bilgisinin yer aldığı boşluklar ve yasağa takılan kanun maddesi işaretlendikten sonra ara butonuna basarak sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Sorgulamayı doğru şekilde yapabilmek için sayfada yer alan boşluklara doğru bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

kikyasaklı

KİK Yasaklı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Kik Yasaklı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devlete bağlı olarak çalışan ve elektronik ortamda vatandaşların işlemlerini yürütmesini sağlayan E-Devlet sistemi de KİK yasaklı sorgulama işleminin yapılabildiği bir platformdur. Bu sistem üzerinden sorgulama yapabilmeniz için ilgili resmi siteye gitmenizi sağlayan bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla aşağıdaki görselde de olduğu gibi vergi numaranız, yasaklı kişinin adı ve kimlik numarası talep edilmektedir. Ok işareti ile gösterilen alanlara bilgilerinizi doğru şekilde yazdıktan sonra gönder butonunu kullanırsanız E-Devlet üzerinden sorgulama yapma isteği göndermiş olursunuz. Kimlik bilgileri doğrulama işleminden sonra kik yasaklı sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. E-devlet üyeliğiniz yoksa PTT şubesi aracılığıyla 2 TL karşılığında üyelik işlemlerini yapabilirsiniz.

kikedevelt

E-Devlet KİK Yasaklı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz