Kaza Hasar Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Kaza Hasar Sorgulama

Kaza Hasar Sorgulama

Kaza hasar sorgulama işlemi, kazaya karışmış olan herhangi bir aracın o kazadan ne derece kazalı çıktığı, kazanın türü, zamanı gibi ayrıntılarının öğrenilebildiği bir işlemdir. 2003 yılından sonra hizmet vermeye başlayan Sigorta Bilgi Gözlem Merkezi, araçların kaza hasar kayıtlarını tutan ve güncel olarak bu durumları takip eden bir kurumdur. Resmi olarak da son dönemde aktif olarak kullanılan kaza tespit tutanağı, kaza esnasında sürücülerin bu belgeyi doldurmasından sonra sigorta şirketlerine göndermeleri, aynı zamanda Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’ne de kaza bilgilerini göndermiş olur. Böylelikle yapmış olduğumuz kaza, kayıt altına alınmış olur.

İkinci el araba alacak ya da satacak olan kişiler bu sistemi aktif olarak kullanmalıdır. Hangi aracın ne kadar temiz olduğunu her zaman bilemediğimiz için resmi kayıtlara başvurmak her zaman bizim için avantajlı bir durum teşkil eder. Araç hasar sorgulama işlemleri birkaç yolla yapılabilmektedir. Bu yazımızda sorgulama türlerini ayrıntılı olarak inceleme şansına sahip olacaksınız.

SBM Kaza Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu merkez üzerinden sorgulama işlemi kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu siteye yazı sonuna eklediğimiz link yardımıyla ulaşabileceksiniz. Bu siteye erişim sağladığınızda ekranınıza gelecek olan doğrulama sayfasında sizden aracın plakası ve sigortalı TC kimlik numarası istenmektedir. İlgili bilgileri ok işareti ile gösterilen kısımlara yazdıktan sonra güvenlik kodunu da yazmanız gereklidir. Son olarak ara butonu yardımıyla kaza hasar sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca araç plakası ve sigortalı vergi numarasının yanı sıra araç plakası ve sürücü TC kimlik numarası yardımıyla da sorgulama yapılabilmektedir.

12

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi Kaza Hasar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Kaza Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin birçok kurumunun bağlı olduğu bu platformda vatandaşların resmi dairelere gitmeden kolaylıkla işlemleri yapılabilmesi amaçlanmıştır. Bu işlemlerden birisi de kaza hasar sorgulama işlemidir. Bu sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılan araç sorgulama işlemi yardımıyla yapılabilmektedir.

Araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu ziyareti yazımızda yer alan link yardımıyla yapabilirsiniz. Bu sayfada sizden E-Devlet sistemine giriş yapmanız istenmektedir. TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz yardımıyla giriş işlemini gerçekleştiriniz. Daha sonra ekranınıza gelen sayfada aracın plakasını yazarak araç sorgulama işlemini yapmış olursunuz. Eğer E-Devlet sistemine üyeliğiniz bulunmuyorsa PTT şubesine giderek adınıza verilecek şifreyi 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

kazahasar1

E-Devlet İle Kaza Hasar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz