Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Trafikte araçların hem yolcu hem de sürücüler açısından güvenli bir şekilde ilerlemesi çok önemlidir. Fakat ülkemizde her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artışıyla beraber bazı güvenlik problemleri oluşmaktadır. Bu tür güvenlik sorunlarından kaynaklanacak kazalara karşı sürücülerin kendileri ve araçlarının emniyeti için kasko yaptırmaları gerekmektedir. Günümüzde araçların büyük çoğunluğuna kasko yaptırılmaktadır. Ve gün geçtikçe de kaskolu araç sayısı artmaktadır. Özellikle 2. el araç alım satımlarında aracın kaskolu oluşu yahut olmayışı hem fiyat hem de satın alınabilirliği açısından diğer araçlara göre farklılık göstermektedir. Yahut bir kaza meydana geldiğinde diğer taraf hatalı olduğunda sizin ödemeniz gereken maddi bir miktar oluşmaz. Fakat hatalı sürücü sizseniz hasar maliyetleri sizin tarafınızdan ödeneceği için bu miktar bütçenize zarar verecek bir büyüklükte olabilir. Bu gibi durumlara önlem oluşturmak için aracınıza kasko yaptırıp bir kasko poliçesi ile kaza sonrasında oluşan zararlar haricinde aracınızı yanma, çalınma, çalınma girişimi gibi yaşanabilecek zararlara karşı da emniyete almış olursunuz. Fakat araç kaskosu her durum için aracınızın kaza sonrası masraflarını karşılamamaktadır. Kasko yapan sigorta şirketlerinin kaskolama şartları ilgili mevzuata göre düzenlenmektedir. Peki kasko hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ödemeleri anlaşmalı olduğunuz bankanın kasko teminat prosedürü kapsamına dahil olan durumlar için yapılır. Sigorta şirketlerinin teminatları, kapsamları, limitleri ve verdikleri hizmetlerin içerikleri birbirinden farklı olduğu için bazı durumlara karşı da ödeme durumları değişebilir. Kasko dahilinde ödeme yapılmayacak durumlar Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Poliçe Şartları mevzuatında belirtilmiş olup şirketler bu şartları baz olarak ödemelerini gerçekleştirirler.

Bu durumlar;

  • Uyuşturucu madde kullanımı ya da alkol limitinin üzerinde bir durumda araç kullanımı sonrası kazalarda
  • Sürücü ehliyeti olmayan kişilerce kullanılan araçlarda meydana gelen zararlar
  • Aşırı yük bindirilmesi sonucu araçlardaki hasarlar ve kaza kaynaklı zararları
  • Aracın periyodik muayene yaptırmaması kaynaklı yağsız, susuz kalması, donma, paslanma ve çürüme gibi nedenlerle meydana gelen zararlar
  • Aracın ilk halini bozan, sonradan yapılan modifiyelerden kaynaklanan zararlar
  • Olağanüstü durumlar olarak kabul edilen, savaş, istila, düşman işgali gibi durumlardan kaynaklanan hasarlar
  • Kullanılan nükleer yakıttan yahut o maddenin yanması sonucunda nükleer atıklarından dolayı oluşacak zararlar
  • Aracın bir hasar yahut zorunluluk sebebiyle bir yerden başka bir yere taşınması, çekilmesi dışında, taşıtın kendisinin giriş çıkış yapabileceği, deniz, nehir ya da havada taşınması sırasında (feribot gemi ve trenler haricinde) yaşanabilecek zararlar kasko ödemesine tabii tutulmayan nedenlerdir.

Aracınız kaskolu olduğu halde bu tür durumlarda sigorta şirketlerinden ödeme talep edilememektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz