Kasko Bedelleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Kasko Bedelleri

Kasko Bedelleri

Ülkemizde pek çok kişi kendine ait şahsi aracıyla beraber trafiğe çıkmaktadır. Kendine ait aracı bulunan kişilerin en çok önem verdikleri konulardan bir tanesi ise araç kaskosudur. Araç kaskosu kelime anlamı olarak araç sigortası olarak karşımıza çıkmaktadır. Haberimizin devamından Kasko Bedelleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araçlardaki kaskolar, aracını sigorta ettiren kişiye ait olan aracın uğramış olduğu ya da uğrayacağı zararları karşılamaktadır. Yani kaskoların motorlu taşıtlarının sigortalı olan kişinin iradesi ve isteği dışında zarara uğraması (yanması, çalınması, kazaya uğraması gibi) sonucunda sigortalı olan kişiye kasko şirketi tarafından tazminat ödenmektedir. Araç kaskoları karşı taraftaki zararı karşılamamaktadır. Yalnızca aracına kasko yaptırmış olan kişinin aracındaki hasarları ve zararları karşılamaktadır. Araç kasko sigortası kişinin isteğine bağlı olan bir sigortadır diyebiliriz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi kasko sigortası esnasında imzalanan poliçede belirtilmediği taktirde araç kaskosunun yalnızca ülkemizde geçerli olacağıdır. Dolayısıyla kişi yurt dışına gidip aracına zarar gelirse kasko şirketi bu zararı karşılamamaktadır.

Kasko bedelleri konusuna geçmeden önce kasko sigortasında başlangıç sürelerinin önemli olduğundan bahsetmekte yarar vardır. Kişilerinin araçlarının kasko sigortaları kasko bedelinin ödendiği tarihten itibaren olmak üzere başlamaktadır. Kasko sigortasının başlangıç ve bitiş tarihleri poliçede başka tarihler belirtilmediği sürece, ülkemiz sınırları içinde geçerlidir. Ayrıca yine ülkemizde kullanılan saat uygulaması kapsamında 12:00’de başlamaktadır. Kasko sigortasının sona eriş zamanı ise bitim günü tarihinde saat 12:00’da sona ermektedir. Araçların kasko sigortalarında sigorta ettiren kişi aracın zarar aldığı olayı beş iş günü içinde kasko şirketine bildirmelidir. Bunun karşılığında ise sigorta şirketi hasar ve zararla ilgili evrakların kendisine verilmesini istemektedir. Sonucunda ise on beş gün içinde zararı ve tazminatın miktarını aracına kasko yaptırmış olan sigortalı kişiye bildirmektedir.

Araç Kasko Bedeli Sorgulama

Araç kasko bedelleri daha önceki yıllarda aslında aracın zararını tazmin etmek için kullanılmaktaydı. Fakat son dönemlere gelindiğinde araçların fiyat referansı için de önem kazanan uygulamalardan bir tanesi olmuştur. Çünkü artık kasko bedeli aracın o dönemdeki fiyatını ortalama olarak göstermektedir. Kasko bedellerinin değerleri liste biçiminde her ay TSB yani Türkiye Sigorta Birliği tarafından sunulmaktadır. Yine daha önceki uygulamalardan bir tanesi araçlardaki kasko sigortasının poliçelerde belirtilmesiydi. Bu doğrultuda hasara ya da zarara uğrayan araca belirtilen poliçe araç kasko değeri kadar tazmin temin edilirdi. Fakat artık yeni uygulamalar doğrultusunda kasko bedelleri listesine göre araçlardaki hasar ya da zararlar karşılanmaktadır. Yani artık ülkemize yeni getirilen uygulamalar doğrultusunda her ay kasko bedelleri liste biçiminde sunulmaktadır. Kasko bedellerinin değer listeleri ile kişiler araçlarının modelleri ve yaşlarını seçerek bu bedelleri öğrenebilirler.

Türkiye Sigorta Birliği araçlardaki hasarları ya da zararları tazmin etme doğrultusunda belirlemiş olduğu listeleri göz önünde bulundurmaktadır. Örneklerle açıklamak gerekirse bazı modellerin 2017 yılı son ayına ait olan kasko bedelleri şu şekildedir:

  • TOFAS-FIAT EGEA EASY 1.4 FIRE 95 E6 54.900 TL
  • BMW 320d SEDAN 2.0 (190) 222.700 TL
  • HONDA CIVIC SEDAN PREMIUM 1.6 (125) 78.350 TL
  • TOFAS-FIAT FIORINO PANORAMA PREMIO 1.3 M.JET 95 67.900 TL
  • RENAULT (OYAK) CLIO HB JOY 1.2 16V 75 52.050 TL
  • RENAULT SYMBOL JOY 1.5 DCI 90 69.350 TL
  • SKODA FABIA 1.0 75 GREEN TEC AMBITION 49.900 TL
  • TOYOTA COROLLA 1.33 LIFE 63.950 TL şeklindedir.

 Kasko Bedelleri Değer Listesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kasko bedelleri değer listesi sorgulamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce bu konuda bilinmesi gereken önemli konular bulunmaktadır. Öncelikle kasko bedelleri değer listesinde yer alan araçların yaşları on beşin altında olmak zorundadır. Eğer araç yaşı on beş yaşın üzerinde ise kasko bedelleri poliçesinde aracın bedeli sigortayı yaptıran araç sahibi ile sigortayı yapan şirket arasında belirlenir. Kasko bedelleri değer listesi sorgulama işlemi Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi internet sayfasından yapılmaktadır. Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi internet sitesi bir ya bu konuda hizmet veren bek çok site de bulunmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi internet sitesinin ziyareti esnasında kasko bedel değeri bölümüne tıklanmalıdır. Daha sonra ise aracın markası, aracın modeli ve aracın yılı gibi bilgileri girilmelidir. Bu işlemlerden daha sonra ise kişinin karşısına güncel olarak kasko bedelleri değer listesi çıkmaktadır.

Kasko bedellerinin değer listeleri ile MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde de kişiler indirimlerden yararlanırlar. Bu işlem doğrultusunda aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, güncel olarak belirlenen kasko bedel değer listesinde yer alan bedelin %5’inden fazlası olamamaktadır. Bu işlemi yaparken bahsettiğimiz bu orandan farklı bir oran ya da değer söz konusu olursa kişinin dilekçe ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yeniden hesaplanması mümkündür. Kişiler daha önceki yıllarda fazla vergi ödemişler ise yine aynı şekilde dilekçe ile bu durumu düzeltebilirler. Vergi indirimi ya da vergi ödemesi iadesi isteyebilirler. Tüm bunların haricinde araç kasko bedelleri değer listeleri güncel sorgulamasını yapmak için ise 444 24 00 numaralı telefonu arayabilir, almak istediğiniz bilgileri oradan da öğrenebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz