Karar Düzeltme Para Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Karar Düzeltme Para Cezası

Karar Düzeltme Para Cezası

Değerli okuyucularımız sizler için bu yazımızda anlatacak olduğumuz konu başlığımız karar düzeltme para cezası konusudur. Yazımızın devamında karar düzeltme işlemi hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu doğrultuda uygulanan karar düzeltme para cezası hakkındaki gerekli bilgileri sizler için vermiş bulunmaktayız. Bu bilgileri yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Karar düzeltme talebinde bulunmak için ilk olarak ilgili kuruma bir karar düzeltme dilekçesi yazmanız ve ilgili kurumu bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bilgilendirme için yazıp göndermiş olduğunuz dilekçenizin ardından dilekçenize ait durumun sonuçlanması için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında karar düzeltme dilekçesini nasıl yazabileceğinizi sizler için anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamından bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karar Düzeltme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Karar düzeltme dilekçenizi yazmak veya bilgisayar üzerinden çıktısını almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle de dilekçenin nasıl yazıldığını bilmeniz sizin için önemli bir noktadır. Dilekçenize başlarken resmi bir yazı dili kullanmanız gerekmektedir. İlk olarak yazılacak olan bilgi gönderilecek olduğu idari başkanlık bilgisidir. Örneğin; “Yargıtay … Hukuk Dairesi Başkanlığına sunulmak üzere” diye bir giriş yazılmalıdır. Bu giriş büyük harfler kullanılarak yazılmalıdır. Daha sonra gönderilecek ile ait hukuk dairesi ismi yazılmalıdır.

Karar düzeltme dilekçesine giriş yapabilmek için sonrasında esas no ve karar no bilgileri yazılmalıdır. Daha sonra karar düzeltme talebinde bulunmuş olan davacının ismi ve davalının isimleri yazılmalıdır. Varsa bu dilekçeye vekil bilgisi de yazılmalıdır. Daha sonra karar düzeltme konusu resmi bir dil kullanılarak; kurum ve kuruluş isimleri içerecek şekilde anlatılmalıdır. Daha sonra tebliğ tarihi yani onama kararının Müdürlükçe tebliğ edildiği tarih yazılmalıdır. Sonrasında ise karar düzeltme nedenleri 2 madde halinde yazılmalıdır. Sonrasında sonuç ve istem bölümü olarak adlandırılan son bölüm içinde talep edilen karar düzeltme işleminin düzeltilmesi istemini resmi bir dille gerçekleştirilmelidir. Son olarak sayfanın sağ alt köşesine dilekçe yazan kişinin adı ve soyadı yazılmalıdır ve yazılmış olan ad soyad bölümünün hemen alt tarafına imzası atılmalıdır. Böylelikle karar düzeltme dilekçenizi yazmış olacaksınız.

Karar Düzeltme Para Cezası Nedir?

Karar düzeltme para cezası ne durumlarda nasıl uygulanır, kimler için uygulanır yazımızın bu bölümünde sizlere detaylı olarak bilgileri vermiş bulunmaktayız.

Karar düzeltme para cezası uygulaması için belirlenmiş olan miktar 1.12.2015 tarihinden itibaren  250.60 TL idari para cezasının ve Harçlar Kanunu içerisinde bulunan maddelerdeki durumlarına uyması durumunda; alınması gerekli 57.60 TL ilam harcının karar düzeltme talep edene yükletilmesine ve peşin harcın hesaplanmasına karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda ceza ücretinizi Harçlar Kanunu içerisinde bulunan durumlar sonucunda ödemeniz gerekmektedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre; karar düzeltme süresi Asliye Hukuk ve Sulh Hukuk Mahkemeleri için kararın taraflara tebliği yani dilekçenin yollanmış olduğu tarihten itibaren 15 günlük süreye tabidir. 15 gün içerisinde karar düzeltme işleminizin sonucunu veya durumundan haberdar edilme durumu bulunmaktadır. Dilekçenizi ya da herhangi bir yol ile yapmış olduğunuz bildirinizin üzerinden 15 gün geçtikten sonra mutlaka işleminize ait bir geri dönüş alacaksınız. Bilinmesi gereken bilgilerden bir tanesi de II. Yargıtay yapılmış olan önceki, cevapsız bırakılan karar düzeltme itirazları kendi görüşüne göre hükme etki yapacak nitelikte bulmazsa karar düzeltilmesi isteği üzerine vereceği kararda bu itirazları reddederken her biri hakkında gerekçe ve bir neden göstermek zorundadır. Karar düzeltme durumu ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlar için açık bir durumdur. Yasal bir durum için düzeltilmesini istediğiniz bir yasal işleminizin sonucuna itiraz edebilir, bu konu hakkında dilekçe ve bilgilendirme talebinde bulunabilir ve bu haktan yararlanabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz