Jaguar Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Jaguar Araç Vergileri

Jaguar Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Jaguar marka bir aracınız olsa da olmasa da ne tür bir araç kullanıyor olursanız olun ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının hesaplanabilmesi için her yılın Aralık ayının son günlerinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete aracılığı ile bu konu ile ilgili olarak bir yönetmelik yayınlanır. Bu yönetmelikte motorlu taşıtlar vergisi hesaplamalarının nasıl yapıldığını anlatan tablolar vardır. İşte bu tablolardan iki tanesi Jaguar Araç Vergileri hesaplamalarında kullanılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çeşitli kriterler olmak ile birlikte aynı zamanda tüm araçlar için bakılmakta olan araç yaşı faktörü de bilinmesi gereken noktalar arasında yer alır. Böylelikle her yıl toplamda iki kez Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisini kolay ve hızlı bir şekilde hesap edebilirsiniz.

Jaguar Araç Vergilerini hesaplama isteyen jaguar araç sahiplerinin ilk olarak motorlu taşıtlar vergisi ödemesini yapacakları aracın türünü bilmesi gerekiyor. Daha sonra ise bu noktadan yola çıkarak gereken bilgileri kontrol etmeli ve son olarak da aracın yaşına bakmalıdır. Arazi taşıtı, kaptıkaçtı ya da otomobil benzeri bir araç kullanmakta olan kişilerin ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı hesap edilirken motor silindir hacmi ile birlikte araç yaşına bakılır. Motosiklet, motorlu karavan ve panel vanlar için de aynı kriterler geçerlidir. İkinci tabloda yer alan minibüs için ise yalnızca araç yaşının bilinmesi yeterlidir. Mevzu bahis otobüs olduğu takdirde ise oturma yeri sayısı ile birlikte araç yaşına bakılmalıdır. Son olarak kamyon, çekici, kamyonet ya da buna benzer bir araca sahip olan kişilerin bu araçların taşıyabilecekleri en yüksek ağırlık toplamı ile araç yaşına bakılması gerekir. Şimdi sizlere bu iki tabloyu kullanarak birer tane örnek vereceğiz.

Arazi taşıtı, kaptıkaçtı ya da otomobil benzeri bir araç kullanıyorsanız aracın motor silindir hacmine bakmanız gerekir. Örneğin 1.750 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir otomobilin 5 yaşında olduğunu varsayarak bu durumda ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 2.217 TL olduğunu görmüş oluruz.

Tablonun ikinci kısmında yer alan motosiklet söz konusu olduğunda da aynı kriterlere bakılacaktır. Örneğin 1.000 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletin 5 yaşında olduğunu varsayarak bu durumda ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 385 TL olduğunu görmüş oluruz.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosiklet için ise yine aynı şekilde motor silindir hacmine bakılması gerekiyor. Örneğin 1.250 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklet olduğunu ve bu motosikletin 1 yaşında olduğunu varsayalım. Bu durumda bu araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.565 TL olacaktır.

İkinci tablonun ilk kısmında yer alan minibüs söz konusu olduğunda bakılması gereken tek şey aracın kaç yaşında olduğudur. Örneğin 3 yaşında bir minibüse sahip olan kişilerin 776 TL, 10 yaşında bir minibüse sahip olan kişilerin 513 TL ve 17 yaşında bir minibüse sahip olan kişilerin 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekir.

Motorlu karavan ya da panel van kullanmakta olan araç sahiplerinin ise 1.900 santimetreküp ya da daha düşük motor silindir hacmine sahip olan bir aracı olması halinde bu araç 3 yaşında ise 1.035 TL, 10 yaşında ise 646 TL ve 17 yaşında ise 385 TL motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekecektir. Aynı şekilde 1.901 santimetreküp ya da daha yüksek motor silindir hacmine sahip olan bir araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 3 yaşında olması halinde 1.565 TL, 10 yaşında olması halinde 1.035 TL ve 17 yaşında olması halinde 646 TL olacaktır.

Otobüs ya da buna benzer bir araç için yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması için ilk olarak oturma yeri sayısına daha sonra ise araç yaşına bakılır. 35 kişinin oturabileceği kadar oturma yerine sahip olan bir otobüsün 3 yaşında olması halinde 2.348 TL, 10 yaşında olması halinde 1.958 TL ve 17 yaşında olması halinde 1.035 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Tablonun dördüncü ve son bölümünde yer alan kamyon, kamyonet ya da çekici benzeri araçlar için ise bu araçların taşıyabilecekleri azami toplam ağırlık değerleri ile araç yaşına bakılacaktır. Örneğin 8.000 kilograma kadar yük taşıyabilen bir kamyona sahip olan kişilerin bu araç 3 yaşında ise 2.821 TL, 10 yaşında ise 2.348 TL ve 17 yaşında ise 1.408 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekir.

İsterseniz sizlerde Jaguar markalı araçlarınız için yapmanız gereken motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin ne kadar olduğunu bu örneklere benzer bir şekilde yukarıda yer alan tablolar aracılığı ile hesaplayabilir ve aşağıda yer alan yöntemleri kullanarak ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Eski adı ile bandrol vergisi olarak bilinen ve MTV kısaltmasına sahip olan motorlu taşıtlar vergisi her yıl toplam iki kez Ocak ve Temmuz aylarında araç sahipleri tarafından ödenmesi gereken bir tür vergidir. Motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemler şu şekildedir:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini kullanmak
  • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ve tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanmak
  • Vergi Daireleri Müdürlüklerine bizzat gitmek
  • Anlaşmalı bankaların kredi ya da banka kartlar ile İnternet Şubesi ya da akıllı telefon ve tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanmak
  • Anlaşmalı bankaların 7 gün 24 saat boyunca açık olan ATM’lerini kullanmak
  • Çalışma saatleri dahilinde bahsi geçen bankaların şubelerine gitmek

Bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin aşağıda yer alan anlaşmalı bankaların çıkartmış olduğu banka ya da kredi kartlarından birini kullanması gerekir:

Yapı Kredi Bankası, Akbank, HSBC Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Halk Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Aktif Bank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz mümkündür.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz