İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası

Ülkemizde yol yapımı çalışmalarından sorumlu olan kuruluş Kara Yolları Genel Müdürlüğüdür. Bu çalışmalara İç İşleri Bakanlığı ve Belediyeler ile birlikte de sürdürülmektedir. Ülkemizdeki nüfus ve konut artışı yeni yolların da yapımına ihtiyaç gerektirmektedir. Ayrıca araç trafiğinin de fazla oluşu yolların kolay aşınmasına ve daha çabuk yenilenmesine neden olur. Tüm bu konulardan sorumlu olan Kara yolları , yapım ve yenileme çalışmalarına devam ediyor. Yeni yolların açılması , yolların düzeltilmesi veya yollara tekrar asfalt geçilmesi gibi konularda hizmet veren Kara yolları bu konuda tek yetkili kuruluştur. Kara yollarının bilgisi olmadan yapılan yol çalışmaları yasaktır. Kara yollarında gerekli görülen alanlarda bir çok yapım çalışması gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü yolların dış etkenler ile zaman içerisinde bozulması mümkündür. Yollardaki bozulmalar seyir halindeki araçların trafik güvenliğini olumsuz etkilenmektedir. Bunun sonucunda gerekli görülen yerlerde yol yapım çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Bildiğiniz gibi doğal gaz, elektrik, su, telefon hattı gibi hatlar doğal olarak yolların altından döşenmektedir. Bunun nedeni ise bu kabloların yer üstünde oluşundan dolayı herhangi bir kazanın oluşumuna engel olmaktadır. Bu hatlar döşendikten sonra zaman içinde bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların çözümü için kara yollarının talimatı ile buralarda kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı işlemleri ile gereken onarım işlemleri yapılır. Tabi bu kazı çalışmaları yapılır iken trafikte bu durumdan etkilenmektedir. Hatta bazı durumlarda kazalar bile oluşabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek amacı ile çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerden en önemlisi kazı çalışmasının yapıldığı yerlere dubalar konularak yoldan geçen araçların kazı çalışmasını fark etmesi sağlanmaktadır. Bazı zamanlarda bu çalışmalar günlerce devam etmektedir. Gece vaktinde araçlarda seyir halinde olan kişilerin ise kazı çalışmasının varlığını fark edememesi olasıdır. Bu yüzden gece görüşü sağlayacak ışıklı uyarı işaretleri kullanılarak sürücülerin kazı çalışmasını fark etmeleri sağlanmalıdır. Gerekli önlemler alındığında herhangi bir kazaya mahal verilmeden kazı işlemleri bitirilir ve trafik eski haline döner.

Ülkemizde Kara yollarının trafik düzenini sağlamak maksadıyla kontrol ettiği bu hususlarda bir çok usulsüzlük de yapılmaktadır. Bu usulsüzlükler belirlendiğinde ise cezalar kesilmektedir. Bu usulsüzlük cezalardan biri ” izinsiz yol yapımı çalışmasıdır”. Şayet Kara yollarından izin alınmadan yapılmaya başlanan yol çalışmaları sonucunda sorumlular cezaya maruz kalmaktadır. Şimdiki yazımızda ise sizlere ”izinsiz yol yapımı çalışması cezası”nın ne kadar olacağından bahsedeceğiz.

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası Ne Kadar?

Ülkemizde yol çalışmaları Kara yolları Genel Müdürlüğü kontrolünde yapılmaktadır. Kara yollarında gerekli görülen yolun yapım çalışmaları ve yolların bakımı bu müdürlükçe görevlendirilir. Haliyle müdürülük tarafından görevli olan kuruluşların yol ile ilgili çalışmaları yürütmesi gerekmektedir.  Eğer müdürlükten herhangi bir şekilde izin almadan yol yapım ve onarım çalışmaları yapılmaya çalışılır ise sorumlulara para cezası verilebilir. Bu ceza para cezasının yanında izinsiz yol yapım veya onarım çalışmalar esnasında araçlara, insanlar veya kamu malına herhangi bir zarar gelmesi durumunda sorumlular hakkında dava da açılmaktadır.

Kara yolları Trafik Yönetmeliğinde bulunan Trafik Ceza Maddelerinden Madde 13 de bu durum açıklanmıştır. Madde 13’e göre; yolların yapımı ve bakımıyla ilgili olan kuruluşlardan izin almadan ve trafik akımı ile ilgili güvenliğini bozacak, kara yolunu kullanan kişilere ve taşıtlara zarar verecek ya da yayaların yollarını trafiğe kapatacak hallerde kara yolu yapısında çalışma yapmak durumunda Madde 13 ün ihlali söz konusudur. Bu maddenin ihlali sonucunda da sorumlular hakkında cezai işlem yapılmaktadır. Bu cezai işlemin ardından ise sorumlulara idari para cezası verilmektedir.

2016 yılında yayınlanan Trafik Kanunu Madde 13 de ‘izinsiz yol yapımı çalışması” cezası 412,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Cezayı erken ödeme yaptığınızda ise %25 indirim uygulanarak 309,000 Türk Lirası olarak ödeyebilirsiniz. İzinsiz yol yapımı çalışmalarının Kara yolları müdürlüğünün izni olmadan yapan kişiler bu maddeyi ihlal etmiş olmakla beraber bu maddeye ‘uymayanlar’ için yol yapım sırasında oluşan tüm  hasarlar ve olumsuz bütün durumlar için memurlar tarafından rapor hazırlanır Bu raporda ihlalden sorumlu kişilerin zararın tamamını karşılanması konusunda sorumlu tutulmaktadır. Bu raporun ardından sorumluya ceza verilmektedir. Bu cezalar ise o yerin trafik zabıtasınca tahsil edilir ve cezanın 15 iş günü içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ceza ödenmediği takdirde ise cezaya faiz işlenerek miktarı artmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz