İnternet Bankacılığından Yeni Ehliyet Ücreti Yatırma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İnternet Bankacılığından Yeni Ehliyet Ücreti Yatırma

İnternet Bankacılığından Yeni Ehliyet Ücreti Yatırma

1 Ocak 2016 yılından başlayarak yürürlüğe girmiş olan yeni ehliyet belgesini almak isteye bireylerin yapması gereken bazı işlemler bulunuyor. Bu belgeyi almak için gereken belgeler olduğu gibi, ehliyet yenileme işlemleri için başvurulması gereken yerler, ödenmesi gereken meblağlar bulunuyor. Biz de bu yazımızda İnternet Bankacılığından Yeni Ehliyet Ücreti Yatırma konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ehliyet Yenileme İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin randevu aldıktan sonra gidecekleri trafik tescil birimlerine beraberinde götürmeleri gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler, sürücü olur sağlık raporu, iki adet biyometrik fotoğraf, eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı ya da pasaport, emniyet tarafından verilecek olan parmak izi belgesi, hizmet bedelinin ödendiğini gösteren 15 TL değerinde banka dekontu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli, kan grubunu belgeleyen belge ya da beyan şeklindedir. Eski sürücü belgesinde kan grubu bilgisi yer alan bireylerin ise kan grubunu ispat eden belge ya da beyana ihtiyacı yoktur.

Ehliyet Yenileme İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Beraberinde götürmesi gereken belgeleri bir araya getiren bireyler Türkiye genelinde herhangi bir sınırlama olmaksızın yeni ehliyet belgesi başvurusunda bulunması mümkündür. Boş kontenjan olan herhangi bir trafik tescil birimine giderek ehliyet yenileme başvurunda bulunmanız mümkündür. Trafik tescil birimlerine gitmeden önce randevu almayı unutmamanız gerekmektedir. Randevu almak isteyen kişilerin interneti kullanması gerekmektedir.

Yeni Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet belgesi için randevu almak istiyorsanız öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfa üzerinde bulunan İşlem Türü’ne tıklamalı ve “Eski sürücü belgesi yenileme – fark ( Kayıp – Çalıntı )” seçeneğini tercih etmelisiniz. Beraberinde randevu almak istediğini ili seçmeniz gerekiyor. Daha sonra karşınıza bu şehirde yer alan tüm trafik tescil birimleri ile bu birimlerin en yakın randevu tarihi, en yakın randevu saati ve boş kontenjan bilgilerini görebilir ve aralarından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bununla birlikte en sağ kısımda yer alan saat sembolüne tıklayarak da dilediğiniz bir gün ve saati tercih ederek T. C. kimlik numarası, ad, soyad, cep telefonu numarası, doğum tarihi ve doğrulama sebebi ile iki kez yazacağınız e posta adresinizi girebileceğiniz kişisel bilgiler sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Bu aşamada son olarak yapacağınız şey ise güvenli kodunu doğru ve eksiksiz bir şekilde girmek olacaktır. Bir sonraki aşamada onay yapılacağı için e posta adresini doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Yenileme İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek için toplamda 15 TL ödemeniz gerekir. Bu ücretin 13 TL’si değerli kağıt bedeli için, 2 TL’si hizmet bedeli için ödenmelidir. Bu ücreti ödemek isteyen kişilerin İnternet Bankacılığı’nı kullanması mümkündür. İnternet bankacılığı aracılığı ile ehliyet yenileme ücretini ödeyen kişilerin makbuzlarında “Tahsil Edilmiştir.” kaşesi yüksek ihtimalle bulunmayacağı için bireylerin ilgili banka şubesine giderek bu belgeye kaşe bastırmaları gerekir.

İnternet Bankacılığını Kullanarak Ehliyet Ücreti Nereden Ödenir?

İnternet Bankacılığı üzerinden ehliyet yenileme ücretlerini yatırmak isteyen kişilerin kullanabileceği çeşitli bankalar bulunuyor. Fakat bu bankaları birbirinden ayıran bazı hususlar bulunuyor. Örneğin sürücü belgesi harçları ve değerli kağıt bedelini yatırabileceğiniz ve Maliye bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalardan; Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk, Anadolu Bank, QNB Finansbank, ING Bank, Şekerbank, Tekstil Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Ziraat Bankası aynı zamanda Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Protokol yapmış olduğu bankalar arasında yer almakta ve bu bankalar üzerinden hizmet bedeli de ödenebilmektedir. Bununla birlikte diğer grupta yer alan bankalara yani Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalara ek olarak; Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC Bankası, Denizbank, Citibank, Arap Türk Bankası, Fibabanka, Burgan Bank, Odea Bank, Turkish Bank ve Turkland Bank bulunmaktadır.

Size tavsiyemiz hem Maliye Bakanlığı ile anlaşması olan hem de Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Protokol yapmış olan bankalara giderek ehliyet yenileme ücretini yatırmanız olacaktır.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Son Tarih Ne Zaman?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek için acele etmenize gerek bulunmamaktadır. Soy adı değişikliği, yıpranma ya da kayıp gibi sebeplerden dolayı ehliyetinizi yenilemenize gerek yoksa bu işlemleri gerçekleştirmek için 31 Aralık 2020 tarihine dek zamanınız bulunmaktadır.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Sağlık Raporu

Ehliyet yenileme işlemlerinde istenen sağlık raporu belirli aralıklarda tekrar istenmektedir. Bu M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sürücü belgelerine sahip olan hafif araç sürücüleri için 10 yılda bir iken, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgelerini kullanan ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir olarak belirlenmiştir.

Ehliyet Randevu Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz