İmar Para Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İmar Para Cezası

İmar Para Cezası

Sevgili okurlarımız, sizler için bu yazımızda imar ile ilgili bilgileri ve imar para cezası işleminizi nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamını okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

İmar para cezası hesaplamanızı yapabileceğiniz resmi bir internet adresi bulunmaktadır. Bu adres üzerinden dakikalar içerisinde imar para cezası hesaplama işleminizi yapabilmeniz mümkündür. Yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayıp, bu resmi siteye ulaşabilirsiniz.

İmar Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikle imar hakkındaki bilgileri sizler için verelim. İmar kelime anlamı olarak yapmak, tamir etmek, ıssızlıktan kurtarmak ya da geliştirme anlamına gelmektedir. İmar, genellikle belediyeye veya kurum ve kuruluşlara ait arazilerdeki düzenleme ve ıssızlıktan kurtarma çalışmaları yapılması için kullanılmakta olan bir terimdir.

İmarlı arsa; üzerinde yapı yapma izni olan arsa anlamına gelmektedir. İmarlı arazi içi yatırım yapmanın oldukça değerli olduğu söylenmektedir. İmarsız arsa da aynı şekilde değerlidir ancak daha kazançlı olduğu söylenmektedir. Yatırım yapmak için eğer riski göze alabiliyorsanız tarla gibi imarsız bir arsaya paranızı yatırabilirsiniz. İmarsız arsa ise aynı şekilde arazi anlamına gelmektedir. Ancak imarı olmayan bir arazi üzerinde bina veya herhangi bir yapı yapılması yasaktır. Bir arsanın değerini belirleyen ise imar durumudur. İmar durumuna göre bir arsanın yani imarın değeri azalıp, artabilmektedir.

İmar durumu bilgisini de sizler için vermemizde fayda var. İmar durumu ne demek diye soracak olursanız; herhangi bir arsanın söz konusu bölgenin imar planına ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanılabileceğinin sınırlarını gösteren belgeyi ifade ediyor. Bölgeye ait imar planlamasına uygun olup olmadığını imar durumuna bakarak öğrenebilirsiniz.

İmar durumu ne işe yarar?

Belli bir arsada yapılması istenen yapının veya düzenlemenin, imar planlarında alacağı şekil ile birlikte hangi amaç ile kullanılacağı, belirlenmiş olan arsanın yapılanma koşullarını ve bu koşula uygun olmayan durumları, teknik şartlarının olması gereken nitelikteki bilgileri, arsa üzerine kaç katlı bir bina yapılması veya arsaya uygun olan bina sayısı ya da kat sayısını, yapıya ait temel taban oturumunu, toplam kapalı alanının ne kadar büyüklükte yani kaç metrekare olacağını, bahçe mesafelerini, araziye yapılacak olan yapıya ait ön ve yan boşluklarını gösteren yani kısacası imar durumu; tüm yapılanma koşullarını belge olarak gösterir.

 

İmar Para Cezası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İmar para cezası hesaplama işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi yazımızın son kısmında işlemi yapabileceğiniz resmi bir internet bağlantı adresi vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı adresine tıklayarak işlemi yapabileceğiniz resmi sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sayfaya ulaştığınızda karşınıza bir form çıkacaktır ve bu form üzerinde doldurmanız gereken alanlar bulunmaktadır. Bu form üzerinde doldurmanız gereken bilgiler;

Belediyenin Adı, Tespit Tarihi, düzenleyene ait ad, soyad ve ünvan bilgileri, yapının konumu ile ilgili olan İl, İlçe, Mah. Mevki, Pafta, Ada, Parsel, Adres bilgileri, ceza uygulaması yapılan kişiye ait ad soyad, T.C. kimlik numarası ve sıfat bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri tamamladıktan sonra yapının; imara aykırılık nedeni, sınıfı ve grubu, niteliği, imara aykırı toplam inşaat alanı bilgilerini seçerek girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra formun alt tarafında bulunan ilgili sorulara; sağ taraflarında bulunan seçme alanından cevabınızı seçerek vermeniz gerekmektedir. Bu bilgilerinizi de tamamladıktan sonra artık sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz. İşleminizi tamamlamak için sağ tarafta bulunan “Rapor” kısmına tıklayınız. Böylelikle açılacak olan sayfa üzerinden imar para cezası ile ilgili bilgilerinizi görebilirsiniz.

İmar Para Cezası Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz