İlk Defa Ehliyet Sürücü Belgesi Başvuru İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İlk Defa Ehliyet Sürücü Belgesi Başvuru İşlemleri

İlk Defa Ehliyet Sürücü Belgesi Başvuru İşlemleri

Her geçen gün artmakta olan araç sayısı ile sürücü ve sürücü adayı sayısı da doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Bu sebepten dolayı bu yıl da ilk defa ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişi sayısı bir hayli fazla. Biz de bu sebepten dolayı bugün sizlere İlk Defa Ehliyet Sürücü Belgesi Başvuru İşlemlerinden bahsedeceğiz.

İlk Defa Ehliyet Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk defa ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle bir sürücü kursuna giderek anlaşması ve hem teorik hem de direksiyon dersi alması gerekiyor. Daha sonra ise teorik ve direksiyon sınavlarını geçecek olan sürücü adayları ehliyet alma işlemlerini tamamlayabilmek adına bağlı bulunduğu ilçeye onay almak için gidiyor. Kurs ve ilçenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor olsa da 1 ya da 2 hafta içinde bu işlem de sona eriyor. Daha sonra sürücü kursundan temin edeceğiniz ehliyet sertifikasını ise sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Fakat bu işlemi iki yıl içinde yapmadığınız takdirde ehliyet sertifikanızın ömrü doluyor. Bununla birlikte ehliyet almanız için gereken sağlık raporunun da bir yıl içinde işleme sokulmaması halinde bir kez daha sağlık raporu almanız gerekebilir. Daha sonra ise randevu alarak işlemlerinizi başlatmanız gerekiyor. Randevulara bizzat gitmediğiniz takdirde randevunuz iptal olacaktır. Zira bir başkası adına ehliyet başvurusu yapılması mümkün değildir.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

İlk defa ehliyet sürücü belgesi almak isteyen kişilerin internet üzerinden randevu alması gerekiyor. Randevu olmadan herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden alınabilmekte olan randevu için ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise beş adımdan oluşan işlemleri takip etmelisiniz.

İlk adımda yapılması gereken şey işlem türü menüsünden İlk defa sürücü belgesi müracaatı seçeneğini seçmek ve daha sonra açılacak olan şehir menüsünden de bir şehir tercih etmek olacaktır. Böylelikle karşınıza o şehirde yer alan trafik tescil birimleri ve bu birimlerde uygun olan randevu tarih ve saatleri arasından kendinize en uygun zamanı seçebilirsiniz. Üstelik randevu aldıktan sonra referans numarasını saklarsanız, T. C. kimlik numarası ile birlikte kullanarak randevu tarih ve saatini değiştirebilirsiniz.Daha sonraki adımda kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ardından randevu bilgilerinizin tamamını genel perspektiften görebilir ve yanlış olan bir şey varsa düzeltebilirsiniz. Son aşamada verdiğiniz onayın ardından randevu alma işlemlerini de gerçekleştirmiş olursunuz.

Ehliyet Belgesi İçin Gereken Belgeler

  • Sürücü Belgesi Dosyası
  • Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
  • Nüfus cüzdanı, avukat kimliği ya da pasaport
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi hizmet bedeli olan vakıf payının anlaşmalı banka ya da vergi dairelerine yatırıldıktan sonra alınacak olan makbuzları
  • 2 adet 5×6 boyutlarında biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirten yazılı beyan ya da belge

Sağlık Raporu

En uğraştırıcı belgelerden biri olan sağlık raporu gerek aile hekimi gerek aile hekimi tarafından yönlendirilecek olan hastane gerek ise özel hastanelere gidilerek alınabilmekte olup bireylerin sahip olduğu fiziksel ya da zihinsel herhangi bir hastalık olup olmadığını tespit etme amacı ile yapılmakta olup doğru sonuç alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastane tarafından verilmesi gereken bir belgedir. Özel hastaneler, devlet hastanelerine göre daha hızlı bir şekilde yaptıkları için tercih edilebilecek olsa da bu raporun karşılığında 30 ile 50 TL arasında değişmekte olan bir ücret alır. Sağlık raporlarının resimli olması gerektiği için beraberinizde fotoğraf götürmeniz gerekir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf her fotoğrafçı tarafında bilinmekte olan bir teknik olmadığı için gideceğiniz bir fotoğrafçıya ne istediğinizi açık ve net bir şekilde söylemenizde fayda vardır. Kimi fotoğrafçılar konuya hakim olmadığı için bilen birine gitmek gerekir. Biyometrik fotoğraf için 15 ile 20 TL arasında bir ücret talep edilir. Ehliyet belgesi almak istiyorsanız en az iki tane biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kartı ücretini anlaşmalı bankalar ya da Vergi Daireleri aracılığı ile ödemeniz mümkündür. Geçmişte Emniyet Genel Müdürlüğüne gidilerek yapılabilen bu uygulama yürürlükten kalkmıştır. Bu ücreti ödeyecekseniz Vergi Dairesi yerine anlaşmalı bankaları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Zira Vergi Daireleri genellikle kalabalık olur. Ayrıca gerek Vergi Dairesinin gerek ise anlaşmalı bankaların İnternet Şubelerini tercih etmeniz de mümkündür. Bu ücret 15 TL olup, 13 TL’si değerli kağıt bedeli ve 2 TL’si hizmet bedeli için alınır. ATM’ler üzerinden yapılacak olan ödeme işlemlerinin ardından makbuz gerektiği için şubeye gitmeniz gerekecektir. Bu sebeple doğrudan şubeye giderek işlem yapmanız da sizin için bir artı olur.

Kan Grubu Kartı

Ehliyet belgesinin üzerinde sürücüye ait kan grubu bilgisinin yazmasının sebebi özellikle kaza sebebi ile bilincini kaybetmiş olan sürücü için anında müdahale edebilme şansını ortaya çıkarır. Bu sayede belki de sürücünün hayatı kurtulur.

Dilekçe ve Parmak İzi

İlk defa ehliyet belgesi alıyorsanız mutlaka parmak izi vermeniz gerekir. Bu işlem kısa sürmekte olan bir işlemdir. Bununla birlikte dilekçe de sizlere başvuru sırasında verilecek olup tek yapmanız gereken şey ilgili bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmak olacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz