İl Plaka Kodları | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İl Plaka Kodları

İl Plaka Kodları

Teknolojinin gelişmesinden sonra ulaşım sektörü de gelişmiş, kişisel araçlar gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Bu yüzden her kişiye ya da her şehirden farklı kişilere ait benzer araçlar artmaktadır. Bu araçların birbirinden ayrılması ve alım satım işlemlerinde, kayıp veya çalıntı vakalarında, trafiğe çıkabilme izinlerinde her araca ait olacak olan kimliğe ihtiyaç duyulmuştur. Bu kimlikler araçlar fabrikadan çıkarken şase numarası olarak araçlara verilse de trafikte gözle görülebilir kimliklere de ihtiyaç duyulmuştur. Bu durumda düşünülen ve geliştirilen fikir araç plaka fikri olarak göze çarpmaktadır. Araçların plakaya sahip olması artık kontrol edilebilir ve güvenliği sağlanabilir bir trafik sistemi oluşmasına olanak sağlamıştır. İl il trafiğin ve araç sayılarının da artmasından sonra araç plakalarının il il de ayrılmalarına karar verilmiştir. Bu kararla birlikte artık her şehir kendine ait bir plaka koduna sahip olacaktır.

İl Plaka Kodları Nelerdir?

Türkiye’de yer alan taşıt plaka kodları ya da bir başka deyişle il plaka kodları 1962 yılındaki yönetmelik kararıyla il isimlerinin alfabetik olarak sıralanmasından sonra araçların plakalarında yer alacak olan ilk iki hanenin hangi ile bağlı olduğunu gösteren değerler olarak kullanılmasına karar verilmiştir. O dönem içerisinde ülkemizde 67 il olduğundan A harfinden Z harfine kadar alfabetik olarak sıralanmış ve şehirlere ait il plaka kodları verilmiştir. Ancak o dönemden sonra birkaç istisnai durum ortaya çıkmıştır. Örneğin il plaka kodlarının verildiği yıllarda ismi Maraş olan şehrimiz 1973 yılında Kahraman unvanını alarak Kahramanmaraş ismini almıştır. Buna bir diğer örnek ise Şanlıurfa’dır. Bu şehirlerin plaka değerleri ilk isimleri üzerinden verilmiştir ve daha sonra değiştirilmemiştir. Hatay şehrimiz de Antakya olarak bilinmesine karşın plaka değerini Hatay ismi üzerinden almıştır. Önceden ismi İçel olan ve daha sonra merkez ilçe ismini kullanan Mersin ilimiz de plaka değerini ilk isminden alan şehirlerimize örnektir.

İlk başta 67 olan il sayımızın artmasından sonra il plaka kodlarında alfabetik olma özelliği kaybolmuştur. Çünkü sonradan farklı zamanlarda il olan şehirlerimiz olmuş ve bu şehirleri de alfabetik olarak sıralanması imkansız hale gelmiştir. Bu yüzden 67 olan il plaka kodlarından sonra şehirler il olma sırasına göre plaka değerlerine sahip olmuşlardır. Örneğin 68 Aksaray, 71 Kırıkkale, 81 Düzce sayılabilir. Bu şehirlerle birlikte diğer tüm şehirlerimize ait plaka kodlarına aşağıdaki resim yardımıyla erişebilirsiniz.

plakakodları

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz