İcra Dosyası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

İcra Dosyası Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama

Elektronik ortamda verilen hizmetler dolayısıyla kişiler devletin bazı kurumlarına tez bir sürede erişecek ve daha kısa zaman diliminde kişiler ilgili devlet hizmetlerinden almak istediği hizmetten faydalanacaktır. Ülkemizin yönetimi daha işler hale getirmesinin, görevler bakımından veya devletin vatandaşa yapması gereken hizmet ve sorumluluklarının farkında olması açısından çok elzemdir. Tüm bu koşullar göz ardı edilmeksizin adınıza açılmış bir icra davası söz konusu ise, bu dava ile ilgili tüm bilgileri sizin için oluşturulan icra dosyası sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz internet sitesinin linkine tıklayıp ilgili UYAP sistemi internet sitesine ulaşmanız gerekmektedir. UYAP internet sitesine eriştiğinizde hemen sağ üst kısımda ‘Sisteme Giriş’  diye bir buton yer almaktadır, bu butona tıklayınız. Tıkladığınızda karşınızda UYAP sistemine giriş hakkında anlattığımız yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini seçme özgürlüğüne sahipsiniz elbette, kolay olması açısından E-devlet sisteminizi kullanmanızı öneririz, öbür türlü diğer giriş bilgilerine sahipseniz tabi ki bu sizin inisiyatifinizde olan bir durumdur. E-Devlet şifresiyle giriş yöntemine tıkladığınızda sayfa sizi E-Devlet sisteminin giriş ekranına yönlendirecektir. Buradan giriş bilgilerinizi girdikten sonra size ait icra dosyası sorgulama karşınıza belirecektir.

icra dosya sorgulama

İlk olarak yargı birimi tipi seçilir ardından bulunduğunuz ilin adı ve adliye adı sırasıyla girilir. Sonra sorumlu olduğunuz dosya türünün ve birimin de doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Davalı kişinin TC kimlik numarası ve cüzdan seri numarası da girilerek sorgula butonuna tıklanır. Bu sayede sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır. İcra dosyası sorgulama işlemi ile icra dosyanızda herhangi bir borcun bulunup bulunmadığı, yahut icra dosyanızın kapanıp kapanmadığı gibi önemli bilgileri bu sorgulama işlemini yaparak öğrenebilirsiniz.

Diğer yöntem ise E-Devlet sistemi üzerinden icra dosyası sorgulamadır. Bunun için ilk olarak aşağıda verilen linkimize tıklayıp sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapılır. Sistem adınıza bir icra dosyası varsa direkt olarak gerekli bilgileri ekrana yansıtacaktır.

Dikkat edilmesi gereke bir husus vardır o da şudur ki şayet icra davanız bitmiş ise ve sorgulama yaptığınızda hala dosyanın kapanmamış olduğu veya var olan borcu ödediğiniz halde sistemde hala borcun var olduğu görülüyorsa icra dairesine başvurmanız gerekmektedir. Oradaki yetkililere durumu izah ederek Uyap ya da E-Devlet portalı üzerinden icra dosyanızın kapatılmasını talep ederek kapattırabilirsiniz.

İcra Dosyası Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz