Hyundai Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Hyundai Araç Vergileri

Hyundai Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Hyundai olsun bir başka marka olsun fark etmeksizin ödemeniz gereken araç vergisinde bakılacak olan iki farklı tablo bulunmaktadır. Hyundai araç vergilerini ödemek isteyen kişiler bu tablolarda yer alan kriterler üzerinden değerlendirmeler yaparak ödeyecekleri motorlu taşıtlar vergisini hesaplayabilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın Aralık ayında Resmi Gazete aracılığı ile halka sunulmakta olan yönetmelik doğrultusunda isteyen herkes kolay bir şekilde hesaplayabilmekte ve her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bu vergileri ödeyebilmektedir.

Hyundai araç vergilerini hesaplarken ilk olarak sahip olduğunuz aracın türüne dikkat etmeniz gerekiyor. Aracınız otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı, motosiklet, motorlu karavanlar ve panel van olduğu takdirde motor silindir hacmine ve aracı yaşına bakılmakta, minibüs olduğu takdirde aracın yaşına bakılmakta, otobüs olduğu takdirde aracın oturma yeri sayısına ve yaşına bakılmakta, kamyonet, çekici ya da kamyon olduğu takdirde ise azami toplam ağırlığına bakılmaktadır. Şimdi sizlere bu konu ile ilgili birkaç örnek vereceğiz.

Örneğin otomobil, arazi taşıtı ya da bir kaptıkaçtıya sahipseniz ve bu aracınızın motor silindir hacmi 2750 santimetreküpse, bir sonraki aşamada bakacağınız şey bu aracın yaşı olur. Aracınızın yaşı da örneğin 9 ise, bu durumda hemen tablo üzerinden karşılık gelen motorlu taşıt vergisine bakabilirsiniz. Bu noktada ödemeniz gereken motorlu taşıt vergisi 3.271 TL oluyor.

Tablonun devamında yer alan motosikletler için de aynı şekilde motor silindir hacmine bakmamız gerekiyor. 200 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletin yaşının da 10 olduğunu varsaydığımız takdirde bu noktada ödemeniz gereken motorlu taşıt vergisi tutarı 68 TL oluyor.

Bir sonraki tablo üzerinden sırasıyla örnek verecek olursak ilk noktada elimizde yalnızca aracın yaşına bakılarak motorlu taşıtlar vergi tutarı hesaplaması yapılan minibüsler geliyor. Bu araçlar için 1 ve 6 yaşları arasında olması halinde 776 TL, 7 ve 15 yaşları arasında olması halinde 513 TL ve 16 yaşında ya da daha büyük bir yaşa sahip olması halinde ise 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödeniyor.

Motorlu karavan ya da panel van sahibi olan ve motorlu taşıtlar vergisi ödemesini hesaplamak isteyen bir kişi ilk olarak sahip olduğu aracın motor silindir hacmine bakıyor. Bu araçların 1.900 santimetreküpten aşağıda kalan bir motor silindir hacmine sahip olması halinde 1 ve 6 yaşları arasında, 7 ve 15 yaşları arasında ve 16 ya da daha yukarı bir yaşa sahip olması halinde ödenmesi gereken motorlu taşıt vergileri sırası ile 1.035 TL, 646 TL ve 385 TL oluyor.

Otobüs ya da buna benzer bir araç sahibi olan kişilerin bakması gereken ilk kriter oturma yeri sayısı oluyor. Bir otobüste 20 kişilik yer olduğu takdirde bu otobüs için 3 yaşında olması halinde 1.958 TL, 10 yaşında olması halinde 1.170 TL ve 20 yaşında olması halinde 513 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Tablonun en alt bölümünde yer alan kamyon, çekici ve kamyonet araçları için ilk olarak bakılacak kriter azami toplam ağırlık verisi oluyor. Azami toplam ağırlıkları 1.500 kilograma kadar olan bir aracınız varsa bu durumda bu aracın 5 yaşında olması halinde 697 TL, 10 yaşında olması halinde 463 TL ve 18 yaşında olması halinde 228 TL motorlu taşıtlar vergisi ödüyorsunuz.

İsterseniz siz de görüldüğü gibi kolay bir şekilde Hyundai araç vergileri hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilir ve yazımızın devamında yer alan konuyu okuyarak bu vergiyi ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Motorlu taşıtlar vergisi ya da eski adı ile Bandrol Vergisi olan MTV, her sene yılda iki kere olmak üzere, Ocak ve Temmuz aylarında ödenmekte olan bir vergi çeşididir. Bu vergileri ödemek için kullanabileceğiniz anlaşmalı bankalar şu şekilde listelenebilir; Akbank, Türkiye İş Bankası, HSBC Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Aktifbank, QNB Finansbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası bankaları aracılığı ile gerek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden gerek ise bu bankaların sahip olduğu İnternet Bankacılığı ya da mobil uygulamalar vasıtası ile bu bankalara ait olan banka ve kredi kartları ile motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte gerek Vergi Dairesi Müdürlüklerini kullanabilir gerek ise Gelir İdaresi başkanlığı tarafından akıllı cihazlar için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanarak yukarıda bahsi geçen bankalara ait banka ve kredi kartları ile motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz