Honda Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Honda Araç Vergileri

Honda Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Honda ya da bir başka markaya ait araç olsun bu araçlara ait araç vergilerini ödemek isteyen kişilerin aşağıda yer alan 2 tabloyu kullanması gerekmektedir. Honda araç vergilerini ödemek isteyen kişilerin de her yıl Aralık ayında bir sonraki sene için hazırlanmakta olan motorlu taşıtlar vergisi düzenlemelerini takip etmesi gerekmektedir. Zira her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yapılmakta olan bu ödemelerin kaçırılmaması gerekir. Bu tür düzenlemeler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılmakta olup Resmi Gazete ile birlikte halka sunulmaktadır. Bu sayede bireyler motorlu taşıt vergisi hesaplamalarını bu kriterlere bakarak kolay bir şekilde yapabilmektedir.

Honda araç vergileri hesaplama işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken ilk şey aracınızın otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı, motosiklet, otobüs, panelvan, motorlu karavan, kamyonet, çekici ve kamyon gibi araçlardan hangisi olduğudur. Daha sonra sahip olduğunuz araç türüne göre motor silindir hacmi,  oturma yeri sayısı, azami toplam ağırlık ve araç yaşı kriterlerine bakmanız gerekiyor. Şimdi sizlere aşağıda yer alan tablolar aracılığı ile bu konu hakkında birkaç örnek vereceğiz.

Arazi taşıtı, kaptıkaçtı ya da otomobil benzeri bir araca sahipseniz ilk olarak bu aracın motor silindir hacmine bakmanız gerekiyor. Motor silindir hacmi 2.001 ve 2.500 santimetreküp arasında olan bir otomobile sahipseniz, sırada aracınızın kaç yaşında olduğuna bakmak var. Aracınızın yaşının 20 olduğunu varsayacak olursak bu durumda ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 463 TL olduğunu görebilirsiniz.

Tablonun bir sonraki kısmında yer alan motosikletler için bir örnek verelim. Bu araçların da motor silindir hacmine ve yaşına bakıldığını belirtelim. Öyleyse 300 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletinizin olduğunu ve bu aracın 11 yaşında olduğunu varsayacak olursak ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 122 TL olduğunu görürüz.

Sırada ikinci tablo bulunuyor. Bu tabloda yalnızca araç yaşına bakılarak ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarını hesaplayabildiğimiz minibüsler bulunuyor. Bu nedenle 1 ve 6 yaşları arasında bir minibüse sahip olan kişilerin 776 TL, 7 ve 15 yaşları arasında bir minibüse sahip olan kişilerin 513 TL ve 16 ya da daha büyük bir yaşa sahip olan minibüs için 252 TL ödenmesi gerekiyor.

Panelvan ya da motorlu karavan sahibi olan kişilerin motorlu silindir hacmine bakası gerekiyor. 2.500 sanitmetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir panelvan sahibiyseniz, aracınızın yaşı 1 ve 6 yaşları arasında ise 1.565 TL, 7 ve 15 yaşları arasında ise 1.035 TL ve 16 ya da daha büyük bir yaşa sahip ise 646 TL motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz gerekiyor.

Otobüs ya da bu klasmanda bir araca sahipseniz bu durumda ilk olarak bakmanız gereken şey oturma yeri sayısı oluyor. 40 kişilik bir oturma yeri sayısına sahip olan bir minibüsün 12 yaşında olduğunu varsaydığımız zaman bu araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 2.217 TL olduğunu görebiliyoruz.

Tablonun son bölümünde yer alan çekici, kamyon, kamyonet ya da buna benzer bir araç kullanan kişilerin bu araçları örneğin 5.001 ve 10.000 kilogram arasında azami toplam ağırlığa sahip olduğu takdirde, bu aracın yaşı 1 ila 6 arasında ise 2.348 TL, 7 ila 15 arasında ise 1.995 TL ve 16 ya da daha yukarı ise 936 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Dilerseniz siz de bu tabloları kullanarak Honda araç vergilerini hesaplayabilir ve aşağıda yer alan konuyu da okuyarak ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

MTV kısaltmasına sahip olan motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, yılda iki kez ödenmekte olan bir vergidir. Bu vergileri ödemek için Vergi Dairesi Müdürlüklerini kullanabilir ya da Akbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, HSBC Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktifbank bankalarından birine ait İnternet Bankacılığı’nı kullanarak bu ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte bu bankalara ait belirli banka ya da kredi kartlarını kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden Honda araç vergilerini ödeyebilirsiniz.

Son olarak kullanabileceğiniz bir diğer yöntem Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cihazlar için çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanarak araç vergisi ödemelerini gerçekleştirmek olacaktır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz