Hız Sınırı İhlali Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Hız Sınırı İhlali Cezası

Hız Sınırı İhlali Cezası

Karayolları Trafik Kanununun 50.ci maddesinde hız limiti (hız sınırı), şehirlerarası karayollarında 90 km/s otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok, en az hız sınırları olarak belirtilmiştir. Hız sınırı ülkemizde sürücülerin sıkça ihlal ettiği kurallardan biridir. Karayolları Trafik Kanununda azami ve asgari hız sınırları belirtilmiştir. Hız sınırı ihlali cezası, radarlar sayesinde kanunda belirlenen hız limitlerini aşan sürücüler için uygulanmaktadır. Trafikte risk ve kazaların oluşmaması için ehliyet sahiplerinin hız sınırı ihlalleri ve cezası hakkında bilgilendirilmeleri önemlidir. 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanmış olarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; illerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ya da İl Trafik Komisyonlarının, şehir içindeki hız sınırlarını 32 km/h’a kadar arttırabilecekleri bir yetkisi bulunmaktadır. Bu yetki ile birlikte UKOME ve İl Trafik Komisyonları belirledikleri bölgelerde şehir içindeki hız sınırlarını 82 km/s’a kadar arttırabilmektedir.Hız sınırlarının belirlendiği bölgelerde levhalar sayesinde de bilgilendirme yapılmaktadır. Genel olarak belirlenen hız sınırları, aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir.

hiz-limitleri-2016

Trafikte hız sınırları belirlenirken dikkat edilen birçok husus vardır. Bunlar araç sınıfı, araç özelliği  dikkate alınırken, hız limitleri yerleşim içinde ya da yerleşim dışında ve ya otoyolda hız sınırları farklılık göstermektedir.

Peki Hız Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Hız sınırı ihlali cezası Karayolları Trafik Kanununca belirlenen hız limitini aşan sürücüler için uygulanacak olan idari bir cezadır. Yazımızın devamında hız sınırı ihlali cezası yemek istemeyen sürücüler için konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle sürücülerin ilk akılına gelen soru seyahat halindeki aracın hız sınırı nasıl hesaplanır olacaktır. Bu hesaplama yapılırken bazı önemli durumlar bulunmaktadır. Son dönemlerde araçların hız limitlerini belirleyen akıllı cihazlar kullanılsa da yazının devamında vereceğimiz bilgiler doğrultusunda araçların ortalama hızının nasıl hesaplandığını öğrenebilirsiniz.
Öncelikle hız sınırı ihlali cezası kesilmeden yapılan hesaplama A noktasından geçen bir aracın mobese aracılığıyla yaptığı hız ve plaka kodu kayıt altına alınmaktadır. Yine aynı araç B noktasından geçerken de aynı şekilde mobese tarafından hız ve plaka kodu kaydedilir. A ve B noktaları arasındaki mesafe ve aracın varış süresi de hesaplandığında aracın ortalama hızına ulaşılmış olur. Bu hesaplamalar aracılığıyla araçların hızının ölçülemediği yerlerde de hız limitinin aşılıp aşılmadığı anlaşılmakta ve aşıldığı durumlarda hız sınırı ihlali cezası uygulanmaktadır.

Hız Sınırı İhlali Cezası Ne Kadardır?

Karayolları Trafik Kanununca belirtilen 51/2-a Maddesinde “Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak” yasaklanmıştır. Kurala uymayan sürücülere idari para cezası uygulanacak olup bu ceza miktarı 199 TL olarak belirlenmiştir. Peşin ödemelerde ise %25 indirim uygulanarak ceza 149,25 TL ‘ye düşürülmektedir. Kanunda belirtilen 51/2-a maddeye göre hız sınırı ihlali cezası hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşman sürücülere uygulanmaktadır. Ayrıca kurala uyulmadığı takdirde sürücüye 10 ceza puanı kesilmektedir. Hız sınırının %30’dan fazla aşılması durumu 1 yıl içerisinde beş kereden fazla tekrarlandığında sürücünün ehliyetine el konulmaktadır. Alınan belgenin geri verilmesi için sürücünün psikoteknik muayene olması gereklidir. Bu muayene psikiyatri uzmanı kontrolü sonrasında vereceği karar ile herhangi bir problemin olmayışı dahilinde sürücü belgesi kişiye geri verilebilir.

Sizler de hız sınırı ihlali cezası ödememek için şehiriçi ve dışı hız limitlerini iyi bilmeli ve herhangi bir kaza riskine karşı gerekenden fazla hızlı araç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yazının başında da belirtildiği gibi Karayolları Trafik Kanununca belirtilen 51/2-a Maddesine aykırı durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Yalnızca hız tespit araçlarının yani radarların olduğu bölgelerde değil tüm yol boyunca hız sınırını ihlal etmemeye özen göstermelisiniz.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz