HGS'den Kaçak Geçiş | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS’den Kaçak Geçiş

HGS’den Kaçak Geçiş

Hızlı Geçiş sistemi ülkemize 2013 yılında KGS sistemi yerine getirilen bir geçiş sistemidir. Kısaca HGS olarak adlandırılan sistem otoyol ve köprü gidişlerindeki uzun sıraları azaltmak amacıyla sürücülere durmadan ödeme yapma şansı tanımıştır. Kamera sistemi ile görüntülenen girişlerde sürücüler HGS geçiş sisteminden geçerken kart ve etiketlerdeki bakiyelerden otomatik olarak gerekli ücret almaktadır. Böylece sürücüler geçiş sırasında durmaksızın yoluna devam edebilme şansını yakalamıştır. Siz de HGS kart ya da etiket edinebilmek için herhangi bir PTT şubesine kimlik ve ruhsat bilgilerinizle birlikte giderek  HGS etiketlerine 5 TL  HGS kartına 15 TL gibi bi ücretle sahip olabilirsiniz. Ayrıca otoyol ve köprü girişlerindeki gişelerden ve anlaşmalı bankalardan da kart ve etiketleri edinebileceğiniz gibi bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi şartı ile ücretsiz kart ve etiket edinme şansını yakalayabilirsiniz. HGS Kart ve etiket başvurularınızda dikkat etmeniz gereken tek husus kimlik sahibi ve ruhsat sahibinin uyuşmasıdır. Aksi takdirde kart ya da etiket verilmeyebilir.

 

HGS’den Kaçak Geçiş Sayılan Durumlar

HGS geçiş sırasında aldığınız kart ve etiketlerde geçiş için gereken miktarda bakiye bulunması zorunludur. Eğer HGS kart ve etiketiniz yoksa ya da yeterli bakiyeniz bulunmadan geçiş yapmaya çalışırsanız geçiş ihlali ya da HGS’den kaçak geçiş yapmış sayılacaksınız. Yapılan HGS kaçak geçişleri için Karayolları Genel Müdürlüğü’nce belirlenen kanunla cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu kanunla sürücüler geçiş mesafesi için ödemesi gereken ücretin 10 katı kadar ceza ödemek zorundadır. Ayrıca 15 gün içerisinde ödeme hala yapılmamışsa ceza miktarı üzerine faiz uygulanmaktadır. Fakat bu HGS’den kaçak geçiş durumu kişiden kaynaklandığı gibi sistemin kendi hatasından da kaynaklandığı için sürücüler haklıyken haksız duruma düşebiliyor. Bu gibi durumlar için de 7 gün içinde gelen cezaya itiraz etme hakkı sürücülere tanınmıştır. Yanlış yapıştırılan etiketler yada araç camında filtre olması gibi durumlarda sistem etiket yada kartı okumayabiliyor. Bu nedenle etiketlerin dikkatli ve doğru yapıştırılması gerekmektedir. Herhangi bir sorun dahilinde kişilerin PTT şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Eğer HGS sisteminden geçiş yaparken, HGS’den kaçak geçiş yapmış sayılırsanız ve bu durum için ceza uygulanır ve siz bunu fark etmemişseniz haksız duruma düşmeniz kaçınılmazdır. Bu sebeple PTT Müşteri Hizmetleri resmi sitesinden HGS kaçak geçiş sorgulama sisteminden plakanız ve gerekli bilgiler dahilinde herhangi bir ceza olup olmadığını kontrol edebilir ve eğer haklı durumdaysanız gereken zamanda itiraz edebilme şansı yakalayabilirsiniz. Eğer itiraz edecekseniz dilekçe yazmalı ve dilekçeyi ayrıntılı bir şekilde hazırlamalısınız. Ayrıntılı bilgilerle hazırladığınız bu dilekçe sürecin hızlanmasına fazlasıyla etkili olacaktır. HGS’den kaçak geçiş durumunda itiraz amacıyla yazılan dilekçede yer alması gereken bilgiler Ad-Soyad, TC kimlik no, telefon no, adres vb. sonra dilekçenin konusu, tebligat tarihi gibi bilgilerdir. Buna ek olarak HGS’den kaçak geçiş itiraz dilekçesine cezanın neden hatalı olduğu neden iptal edilmesi gerektiğini de eklemelisiniz. İtiraz dilekçesi eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı bulunduğu Sulh Ceza Mahkemesine verilmelidir. HGS’den kaçak geçiş için gönderdiğiniz itiraz dilekçesi kabul edilirse ceza tutarını ödemek zorunda kalmazsınız fakat aksi durumda ceza ödemesini yapmanız gerekmektedir.

HGS’den kaçak geçiş durumunda taleplerinizi önerilerinizi ve her türlü şikayetinizi [email protected] e-posta adresine mail yoluyla iletebilir ya da 0 850 460 60 60 Çağrı Merkezini arayarak sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz