HGS Sorgulamaları | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Sorgulamaları

HGS Sorgulamaları

Günümüzde çoğu köprü ve otoban geçişinde karayolları bünyesinde geçiş ücreti esansında oluşan araç yoğunluğunu engellemek ve bu hususta araç kuyruğunun oluşmamasını ve araç trafiğinin daha akıcı bir şekilde akmasına olanak sağlamaktadır. Yürürlüğe koyulan HGS uygulaması, araç sürücülerinin stressiz bir sürüş yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Hızlı Geçiş Sistemi uygulaması sayesinde motorlu taşıt sahiplerinin en olabilecek şekilde konforlu bir sürüş sürdürebilmeleri için her şekliyle, incelikli ve aynı zamanda tümleyici düzenlemeler bulunur. HGS sorgulamaları  da aynı şekilde bu biçimdeki bir gayeyi ispatlayan bir uygulamadır. PTT HGS sorgulama işlemi gerçekleştirmek için elektronik ortam üzerinde bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu uygulamanın internet sitesinden kendine ait çağrı hizmetleri ekranında bu amaca uygun sorgulama yapılacağı gibi 444 17 88 numaralı Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetlerinin numarası arandığı zaman da operatör yardımıyla HGS sorgulamaları işlemleri yapılabilmektedir. Bu da aynı zamanda basit ve etkin bir tercihtir.

İkinci sorgulama yolu da önceden bahsettiğimiz gibi PTT’nin sorgulama sayfasında kişinin kendi bilgilerine ulaşabilmesidir. HGS sorgulamaları işleminin asıl gayesi HGS kartına sahip olan kişinin kartında bulunan hesabın geçiş sırasında bakiye yetersizliği nedeniyle yapması olağan kaçak geçmelerden cezai uygulamadan ücret ödememesidir.

Herkesin bildiği üzere HGS geçiş hizmetinde kaçak geçiş gerçekleştiren motorlu taşıt sahipleri yedi iş günü süresi içerisinde karta kredi yüklemesi halinde yalnızca geçiş ücretini karşılamakta ve cezai işlemlerden muaf edilmektedir. Fakat yedi gün içerisinde hesaba para yüklemeyi gerçekleştirmeyen HGS kart sahipleri daha önce belirtilmiş olan bedelin 10 katı halinde ceza bedeli ödemek zorundadırlar. Böyle bir uygulama ile bu geçiş sistemini kullanan kart sahiplerinin kredi sorgulamalarını unutmamaları, periyodik bir şekilde kartın bakiye ödemelerini sorgulamaları, cezai sebeple kendi yararlarına olup bu bedeli karşılamaktan kurtulmaktadırlar.

HGS Sorgulamaları Nasıl Yapılır ?

PTT HGS sorgulamaları aynı şekilde il postahane merkezlerinde ve şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Lakin kendi zamanı değerli olan bazı kişiler, zaman kaybı yaşamak istemeyen motorlu taşıt sürücüleri artık elektronik ortamda HGS detayları öğrenme olanağına sahiptirler. Alt kısımda vereceğimiz internet sitesi linki üzerinden de bu şekilde sorgulama kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. İşlemleri yapmak için bu bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya erişilebilir ve bu ekranda talep edilen kişisel bilgiler girilerek HGS sorgulamaları yapılabilmektedir.

Yapılan bütün HGS sorgulamaları ve işlemlerinde PTT ilgili hizmetin yetkili kurumudur. PTT müşteri bağlantıları vasıtasıyla ilgili bilgi sorgulamaları rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Böyle işlemlerin erişimi için öncelikle üye bu sisteme üye olmuş olmanız şarttır.

Sayfada müşteri hizmetleri kısmına geldiğinizde yan tarafta Üye olun bölümünü tıklayarak kimlik numaranızı veya vergi numarası ve elektronik posta adresini de girdikten sonra şifrenizi belirleyip doğrulama yapmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra PTT HGS sistemine üye işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Kayıt olurken yazmış olduğunuz bu bilgileri unutmamanız yararınıza olacaktır.

HGS Sorgulamarı

HGS Sorgulamaları

 HGS Sorgulamalarını Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz