HGS Plaka Değiştirme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Plaka Değiştirme

HGS Plaka Değiştirme

Hızlı Geçiş Sistemi adıyla bilinen HGS, köprü ve otoban giriş çıkışlarında bulunan sürücülere rahat ve hızlı bir geçiş kolaylığı sağlaması amacıyla uygulanan bir otomatik sistemdir. HGS geçiş ücretinin alınması, geçiş noktalarında bulunan gişeler sayesinde araç sahiplerinin bulundurduğu kart veya etiket aracılığıyla elektronik olarak araç gişeden geçerken geçiş ücreti anlık olarak tahsil edilmektedir. Gişelerde bulunan antenler vasıtasıyla araç üzerindeki etiketin anten tarafından algılanması ve bu etiket üzerinde tanımlı hesaptan tahsil edilmesi ile sağlanır. Sistemin sahip olduğu akıllı kameralar sayesinde, gişe geçişlerinde aracın 4 farklı açıdan resmini alarak aracın sınıf ve plakasını belirlemektedir. Bu hızlı sistem sayesinde araçlar gişelerde beklemeksizin rahat bir şekilde yol alırken, trafiğin de seri bir şekilde akmasına olanak sağlamaktadır.

HGS Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

HGS etiketi almak istenirse; araç ruhsatı, ehliyet ve araç sahibinin kimliği ile beraberinde başvuru yapılabilmektedir. HGS geçiş kartı için ise sadece 5 TL’lik bir miktar ödeyerek PTT şubelerinden satın alınabilmektedir. Ayrıca birçok anlaşmalı HGS veren bankalar, otomatik ödeme talimatı verme beyanı karşılığında bu kartı ücretsiz vermektedir. HGS devir edilebilen bir uygulama değildir. Araç sahibi kendi kimliği, araç ruhsatı ve ehliyetiyle beraber şahsen başvurup abonelik alabileceği bir uygulamadır. Bu abonelik aracın plaka numarası üzerinden oluşturulmaktadır. Bu yüzden HGS aboneliği, bir araç satışında veya alımında araç sahibinin HGS aboneliğini iptal etmiş olması gerekir. Çünkü araç alım veya satış işlemlerinden HGS plaka değiştirme yapılamamaktadır. HGS plaka değiştirme olmadığından eğer yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliği varsa yeni abonelik alınamayacaktır.

HGS plaka değiştirme uygulaması olmadığından araç sahibi devir işlemi sırasında HGS etiket aboneliğini iptal ettirmelidir. HGS plaka değiştirme gerçekleşmediğinden sahip olduğu etiketi de araç üzerinden sökerek, HGS aboneliğini tamamen sonlandırmış bir şekilde aracı satışa sunmalıdır. Yeni alıcı da aracı alırken HGS aboneliğinin iptal edildiğinden emin olmalıdır. Bu bilgiyi HGS resmi sitesinden plaka numarası ile sorgulama yaparak çok hızlı ve kolay bir şekilde teyit edebilir. Aboneliğin iptalinden emin olduktan sonra, yeni araç alıcısının kimlik ve ruhsatı ile beraberinde adına kayıtlı bir HGS etiketi alabilecektir. Bu konu ile ilgili istisnai birkaç durum vardır. Birden çok araca sahip olan şirket sahipleri veya şahısları, her araç için ayrı ayrı abonelik açma derdinden kurtarmak adına HGS yeni bir sistem ile kişilerin bu sorununu gidermeye çalışmaktadır. Bu yeni sistem 5 araca kadar şahsın tek abonelik alabilmesine fırsat vermektedir. Bu sayede tek bir HGS kart ile şahıs tüm araçlarını rahatlıkla kullanabilmektedir. Bir diğer güzel uygulama ise, şahıs aracında kullandığı etiketi “aynı sınıf” araç şartını sağlamak kaydı ile adına kayıtlı başka bir araçta da kullanabilmektedir. HGS plaka değiştirme ile ilgili bilgiler için aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HGS Plaka Değiştirme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz