HGS Para Cezasına İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Para Cezasına İtiraz

HGS Para Cezasına İtiraz

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS; 2013 yılından itibaren KGS’nin bir alternatifi olarak devreye alınan, gişelerdeki trafik sıkışıklığını azaltacak özellikte bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmeti müşterilerine sağladığı HGS kart ve etiketler aracılığıyla vermektedir. Gişelerden nakit para ödemeden bu kart ve etiketler ile ödeme yapılmasına imkan veren HGS’nin en büyük sıkıntılarından biri de bakiye kontrolü yapılmadan HGS gişelerinden geçerken bakiye yetmediği durumlarda geçişlerin kaçak geçiş sayılması durumudur. Bu durumda araç sahibine bu kaçak geçişinden dolayı geçiş ücretinin 11 katı fazlası üzerinden ceza yazılır. Fakat diyelim ki kartınızda ve etikette limit olduğu halde size tebliğ edilen bir kaçak geçiş ihlali söz konusu. Bazen elektronik problemler ya da yazılımsal sorunlar kaynaklı HGS cihazından hatalı okumalar oluşabiliyor. HGS uygulaması müşterilerine bu gibi durumlarda şayet mağduriyetleri varsa kesilen cezaya itiraz hakkı tanımaktadır. Peki bu tür bir duruma maruz kalındığında HGS para cezasına itiraz nasıl yapılır?

HGS Para Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Farkında olmadan kaçak geçiş yapmanız ihtimalinde HGS tarafından ne tür yaptırımlar uygulandığı ve bu tür durumlara karşı mağduriyetimizi gidermek amacıyla neler yapılabileceğini basamak basamak anlatacağız.

İlk olarak geçiş ihlali yapılmış ve kaçak geçiş olarak size tebliğ edilmiş bir ceza verilmesi durumunda alacağınız ceza; geçiş ücreti vermeden giriş çıkış yaptığınız yol mesafesine ait geçiş ücretinin 11 katı tutarında idari para cezası kesilmektedir. Fakat HGS tarafından müşterilerine tanınan 15 günlük bir zaman dilimi içerisinde ceza miktarını ödeyerek on katı fazlası ceza miktarı ödemekten muaf olursunuz. Bu ücreti de anlaşmalı bankalar veya herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

Bazen gişelerde cihazlar teknik sorunlardan dolayı kart, etiket ya da plakayı görüntüleyemiyor. Bu durumda aldığınız geçiş ihlali cezası sizden kaynaklı bir durum değil ise bu durumda ödenmesi gereken para cezasına itiraz edebiliyorsunuz. Şayet geçiş ihlali yapmadığınızı düşünüyorsanız kısaca kartınızda bakiye bulunduğu halde kaçak geçiş cezası geldiğini düşünüyorsanız öncelikle cezanın kesildiği tarihte kart veya etikette bakiye olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu bilgiyi anlaşmalı olduğunuz bankadan veya PTT şubelerinden anında öğrenebilirsiniz. Eğer cezanın kesildiği tarihte kartınızda bakiye olduğu kanıtlanırsa gişeden geçerken HGS cihazının plakanızı okumadığını, haliyle geçiş ihlali kaynaklı bir kaçak geçiş yapmadığınıza dair bir itiraz yapabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken HGS para cezasına itiraz etmektir. HGS para cezasına itiraz için de öncelikle bir itiraz dilekçesi yazmanız gerekiyor. HGS para cezasına itiraz dilekçesine aşağıda bulunan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. HGS para cezasına itiraz dilekçesinin gerekli kısımları doldurulur ve tamamlanır. Bu dilekçe görevli ve yetkili mahkemeye gönderilmesi gerekmektedir. Bu mercilerde HGS para cezasına itiraz dilekçesi incelenerek, gerekli işlemler yapılır ve dilekçe uygun bulunursa para iadesi araç sahibine kısa sürede yapılır.

HGS Para Cezasına İtiraz Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz