HGS Online Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Online Ödeme

HGS Online Ödeme

Köprü ve otobanlarda yenilikçi bir geçiş sistemi olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS); üzerinde HGS logosu yer alan geçişler yapıldığında % 20 indirimle geçiş imkanı veren bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi, gişelerde geçiş ücretlerinin hızlı ve kolay bir şekilde ödenmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir uygulamadır. Ücretli otoban ve köprülerde, HGS’ye veya OGS’ye ait bölümler bulunur, üzerinde HGS simgesi yer alan gişeler geçilmektedir. Bu gişelerden geçerken aracınızla dur – kalk yapmaksızın geçiş yapabilirsiniz. Bu geçişleri sunulan iki seçenek ile yapabilirsiniz. Bu seçenekler HGS kart veya etiket olarak sunulur. Dilerseniz HGS kartını anlaşmalı Opet veya Shell istasyonları, PTT tüm şubeleri ve bankalardan çok kolay ve hızlı bir şekilde edinebilirken, HGS etiketini ise edinmek süreci biraz daha zordur. Bunun için öncelikle toplamanız gereken bazı belgeler vardır. Bunlar aracınızın ruhsatı, aracın sahibinin kimlik fotokopisi ile şahsen yapılmaktadır. Tüm belgeler toplandığında PTT şubelerinden kayıt yaptırarak HGS etiketine sahip olabilirsiniz.

HGS etiketini aracınızın ön camına yapıştırmanız gereklidir. HGS gişesinden geçerken geçiş ücretinin alınıp alınmadığını, HGS gişesindeki elektronik ekrandan bakarak anlayabilirsiniz. HGS etiketinizi ya da kartınızı alırken, size etiketin ya da kartın kullanımına ilişkin bir Kullanım Kılavuzu verilmektedir. Bu kılavuzdan faydalanarak etiket ve kart kullanımına ilişkin bilgiler edinebilirsiniz. HGS geçiş ücretlerinin tahsili birçok yerde farklılık göstermektedir. Boğaz köprülerinde geçiş ücretleri HGS gişelerden geçilmesi sırasında etiket yahut karttan tahsil edilmektedir. Otoyollarda ise durum daha farklıdır. Otoyola giriş yaptığınızda gişeden geçerkenki giriş bilgisi ve HGS etiket veya kartınıza ait bilgiler kayıt altına alınıp ve gidilen yolun uzunluğuna göre ücretlendirilen geçiş ücreti otoyoldan çıkışınızda etiket ya da karttan alınmaktadır. Bu yüzden otoyola girerken ve de otoyoldan çıkarken HGS gişelerinin kullanılması gerekmektedir. HGS kart veya etiketlerin etkin kullanımı için rutin bakiye yükleme ve ödeme işlemlerinin yapılması gerekir. Peki HGS online ödeme nasıl yapılır?

HGS Online Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS kart veya etiketlerinizin bakiye işlemleri için anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı ile ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için anlaşmalı bir bankaya başvurmanız gerekiyor. Banka tarafından başvurunuz alınıyor ve bir HGS kartı veriliyor. Bu kart ile beraber bir de karta ait banka hesabı açılıyor. Eğer aynı bankada zaten bir hesabınız var ise de o kart ile ilişkilendiriliyor. Daha sonra otomatik ödeme talimatı beyanı karşılığında kart ve hesabınız aktif ediliyor. Belirlenen limite düşen bakiye banka tarafından otomatik olarak dolduruluyor ve bu bakiye yükleme işleminin ücreti de sizin banka hesabınıza yansıtılıyor. Sonuç olarak o hesaptan ücretin tahsili yapılıyor.

Diğer bir ödeme yöntemi de PTT şubeleri aracılığıyla yapılıyor. Örneğin HGS etiket veya kartınızda bakiye yokken geçiş yapıp ceza almış iseniz 15 iş günü içerisinde bir PTT şubesinden geçiş bedelinizi ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde ödeme süresi geçirildiğinde geçiş ücreti 11 kat cezalı şekilde ödemek zorunda kalınır.

Son olarak aşağıdaki linkte verilen listede tüm Türkiye’de HGS kart ya da etiket bakiye dolum ve ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı Shell istasyonlarında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS online ödemenizi yapmak için de size verdiğimiz linke tıklayınız. HGS online ödeme için açılan sayfada üyeyseniz E-Posta adresinizi ve şifrenizi giriniz. Karşınıza gelen sayfada HGS online ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS online ödeme için üye olmak istiyorsanız Hemen Üye Ol sekmesine tıklayınız ve üyeliğinizi oluşturduktan sonra HGS online ödemenizi gerçekleştiriniz.

HGS Ödeme Yapabileceğiniz Anlaşmalı Shell İstasyonları İçin TIKLAYINIZ!

HGS Online Ödeme Yapabileceğiniz PTT Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz