HGS Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Ödeme

HGS Ödeme

Yıllarca otoyol ve köprülerde sıkça kullanılan KGS’nin eksiklerini gidermek ve araç sahipleri için trafiğin daha hızlı ve konforlu akışına imkan vermek için geliştirilen HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi uygulanmaya başlandığı ilk günden bu yana iyi dönüşler almaktadır. Sağladığı birçok yenilik kişilerin de memnuniyetini kazanmaktadır. Özelikle gişelerden geçiş işlemlerinin nakit para ile yapıldığı dönemlerde araçların uzun kuyruklar oluşturması, yine araçların dur kalk sırasında doğan bazı tehlikeler HGS’nin bir yenisi olan kart veya etiket ile ücret ödeme usulü, bu tür durumların negatif yönlerinden elimine olmayı sağlamıştır. Çipli kart veya etiketler sayesinde araçlar bekleme yapmaksızın gişelerden geçerken geçiş ücretinin otomatik tahsilatı işlemi sayesinde araç akışı daha hızlı ve seri bir hal almıştır. Fakat HGS’nin avantajlarından faydalanmak için HGS kart veya etiketlerini de akıllıca kullanmak gerekmektedir. HGS aboneliği bulunan her araç sahibine HGS şeritlerinden geçişlerinde % 20 oranında indirim uygulanmaktadır. Bu fırsattan faydalanmak için kart veya etiketin bakiye durumunu kontrol altına almanız gerekmektedir. Aksi takdirde bakiyeniz olmadığı durumlarda gişelerden geçişiniz esnasında her geçişiniz cezalı geçiş olarak sayılmaktadır. Ve bu cezalı geçişler normal geçiş ücretinin 11 katının ceza ücreti olarak araç sahibinin aboneliğine yansımaktadır. Durum böyle olunca araç sahipleri bu ciddi miktardaki cezadan kurtulmak adına bakiye kontrolüne özen göstermelidir. Bu durumda oluşacak cezalar için HGS ödeme nasıl yapılmalıdır?

HGS Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS ödemeleri, ödemenin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin HGS kart veya etiket sahibi iseniz ve HGS şeridinden geçiş yapmak yerine farklı bir sistemin şeridinden geçiş yaptığınızda bir ceza uygulanmaktadır. Bu durumda gerekli cezayı ödemeniz gerekmektedir. Ya da HGS kart veya etikette bakiye kalmamış ise ve gişeden geçiş yapmış iseniz bu durumda da geçişiniz cezalı geçiş olarak kabul edilir ve bu cezanın da ciddi yaptırımları vardır. Bu tür cezalı geçişleri önlemek amacıyla her cezalı geçiş için geçiş ücretinin 11 katı fazlası bir ücret üzerinden cezai işlem uygulanır ve 15 günlük ceza ödeme süresi aşıldığında ceza miktarına da faiz uygulanmaktadır. Bu geçiş ihlali de 5 kez tekrarlandığında aracın HGS aboneliği sonlanmaktadır. Bu durumda hiçbir HGS avantajından yararlanma hakkına sahip olunmaz. Tüm bu ödemeleri Türkiye’de bulunan bütün PTT şubelerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için PTT şubelerine gidiyorsunuz ve HGS ödeme yapmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Aboneliğe yansıyan bedeli ödeyerek işleminizi kısa sürede tamamlamış oluyorsunuz.

Ayrıca HGS ödeme işlemini online olarak da yapabiliyorsunuz. Bunun için size verdiğimiz bağlantı sekmesine tıklayınız. Açılacak olan sayfada geçiş ihlali sorgulamanızı yapmanız gerekmektedir. Ardından HGS ödemenizi de yapabilirsiniz. Sorgulama için gireceğiniz bilgiler; araç plaka numarası ve verilen güvenlik kodunu girmektir.

123

Karşınıza gelecek sayfada ne kadar HGS ödeme yapacağınızı görebilirsiniz.

HGS Ödeme Yapabileceğiniz PTT Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz