HGS Nereden Yüklenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Nereden Yüklenir?

HGS Nereden Yüklenir?

HGS, otoban ve boğaz köprülerinde seri bir biçimde trafiğin akışına olanak verici bir sistemdir. Bu sistem yardımıyla otomobiller beklemeksizin, otomatik olarak ödenen para ile ek olarak çabuk bir biçimde yola devam etmektedirler. Bu otomatik geçiş sisteminin yararı, araç sahibinin uzunca kuyruklarda beklemesinin önüne geçmektir. Ve bunu da araç sahibinin, otomobilin ruhsatı ve bizzat kimliği ile müracaat ederek edindiği çipli kart ya da araç üst kısmına yapıştırılan etiketler aracılığıyla yapmaktadır. Benzer sürede gişelerde nakit paranın ödenmesinin yarattığı sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Bu elektronik sistem etiket bulunduran araç gişelere geldiği anda otomatik olarak fiyatı alarak geçişe imkan sağlamaktadır. Kart bulunduran araç sahipleri ise HGS mekanizmasına kartı okutarak geçişi sağlamış olurlar.

Rutin olarak HGS’yi kullanan araç sahiplerinin en kocaman sıkıntılarından biri bakiye denetimidir. HGS kartı kullanan bireyler mekanizmaya kartı okuttukları sırada olan bakiyeyi öğrenebilirken, etiket kullanan araç sahipleri için ise bu durum mevzu bahis değildir. Her seferinde bakiye denetimi ile uğraşmamak için araç sahipleri, bankaların otomatik talimatıyla sağladığı hizmetlerden faydalanmaktadırlar. Otomatik ödeme talimatıyla bankalar aracılığıyla HGS etiket ya da kart limiti güncellenerek gişelerde eksik bakiye hali ortadan kaldırılmaktadır. HGS’de otomobilin geçtiği sırada elektronik ekrandan da ödemenin yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede borcun varlığı veya bakiyenin yetersizliği de anlaşılabilmektedir. HGS gişelerinde ödeme yapılmadığı vakitlerde geçiş fiyatı borç olarak plakaya yansıtılmaktadır. 7 iş günü içinde bakiyenin otomatik olarak ödenerek ya da PTT şubelerinden ödeme işlemiyle borç ödenir. Peki kart ya da etiket doldurabileceğimiz HGS nereden yüklenir?

HGS Nereden Yüklenir?

HGS nereden yüklenir sorusunun cevabı otoyollarda kolayca rastlayabileceğiniz Opet ve Shell akaryakıt istasyonlarından kart ve etiket satışı ve dolumu yapılmaktadır olacaktır. Bu istasyonlarda 6 TL’lik ufak bir ücret karşılığında etiket veya karta sahip olabilirsiniz. Fakat ilk defa HGS etiket alacaksanız, şunu bilmeniz gerekmektedir. HGS etiketleri araç sınıfına göre değişiklik göstermektedir. İlk yapılacak olan HGS dolumunda; 1. Sınıf: 30 TL, 2. Sınıf: 37,5 TL, 3. Sınıf: 53 TL, 4. Sınıf: 67,50 TL, 5. Sınıf: 81,50 TL tutar yükleme şartı bulunmaktadır. Bu önemli kuraldan dolayı araç sahibi ilk kez etiket başvurusu yapacağı zaman aracın sınıfı hakkında doğru bilgilendirme yapması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış geçiş nedeniyle oluşabilecek ücret farklılıklarından dolayı araç sahibi sorumlu tutulmaktadır. Aynı zamanda bu istasyonlardan bakiye sorgulama ve bakiye yükleme işlemleri de yapılabilmektedir.

HGS nereden yüklenir için tüm PTT merkez ve şubeleri, kara yolları çıkışında bulunan PTT noktaları, PTT’nin anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluşlar kullanılabilmektedir.

Aynı zamanda HGS nereden yüklenir sorusunun bir diğer cevabı anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bu bankalara otomatik ödeme talimatı vererek, HGS bakiyesi otomatik olarak güncellenir. Bankalar tarafından ‘limit yükleme’ sistemi uygulanmaktadır. Araç sahibinin isteğine göre HGS kartında bakiye azami limite düştüğünde otomatik olarak bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Bu sayede HGS nereden yüklenir sorunu ortadan kalkmaktadır.

HGS Yükleyebileceğiniz Anlaşmalı Shell İstasyonları İçin TIKLAYINIZ!

HGS Yükleyebileceğiniz Online PTT Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Yükleyebileceğiniz Online TEB Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Yükleyebileceğiniz Online Akbank Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz