HGS NASIL YAPIŞTIRILIR ? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS NASIL YAPIŞTIRILIR ?

HGS NASIL YAPIŞTIRILIR ?

Ulaşım denildiğinde özellikle trafik ve uzun süre araç içerisinde mahsur kalarak beklemek akla gelmektedir. Özellikle kalabalık nüfuslu yerlerde çok kullanılan geçitlerde bu duruma daha fazla rastlanmaktadır. Bu nedenle bu duruma bir çözüm yolu bulabilmek için gerekli kurumlarca belirli düzenlemeler yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. HGS olarak bildiğimiz otomatik geçiş sistemi de bunlar arasından sadece birisidir.

Otoban, köprü ve otoyollarda geçiş yaparken belirli ücretler ödemekteyiz ve bu ödeme eskiden elden para olarak yapılırken 2012’den beri otomatik bir şekilde yapılmaktadır. HGS etiketi ile birlikte gişelerden geçerken artık uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmadan anında geçiş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS etiketinin araçlarda belirli bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Çünkü kameralardan algılanıp bakiyeden ücretin alınması için HGS numarasının görünür ve açık olması gerekmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlerle HGS nasıl yapıştırılır sorusuna cevap vereceğiz.

HGS Nasıl Yapıştırılır?

HGS etiketleri doğru yere yapıştırılmaması durumunda kaçak geçiş yapmış gibi muamele görebilirsiniz. HGS etiketlerini edindiğimiz PTT şubelerinden ve gişe görevlileri tarafından etiketin nasıl ve aracın neresine yapıştırılması gerektiği hakkında bilgileri vermektedirler. Sadece bununla da kalmayıp bu konu hakkında hazırlanmış olan HGS kullanım kılavuzları da HGS alan vatandaşlarımıza verilmektedir. Tüm bunlara rağmen halen daha HGS etiketleri araçlarda gereken yere doğru bir şekilde yapıştırılmamaktadır. Bunun sonucunda da aracın geçişi sırasında etiketi okuyucu tarafından okunmadığından kaçak geçiş uyarısı verilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için etiketi dikkatlice aracın iç ön camının ortasına yapıştırmanız gerekmektedir. Bu etiket dikiz aynası ön cama monteli olan araçlarda aynanın bağlantı yerinden 5 santimetre, dikiz aynası tavana sabitlenmiş araçlarda ise 10 santimetre aşağıya ön camın orta bölümüne yapıştırılmalıdır. Düz camlı araçlarda ise ön camın alt kısmından 5 santimetre yukarıya camın ortasına denk gelecek şekilde yapıştırılmalıdır. Dikiz aynasının arkasına ya da camın köşelerine yapıştırılmış etiketler yanlıştır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz