HGS Nasıl Alınır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Nasıl Alınır?

HGS Nasıl Alınır?

HGS Nedir?

HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılan, ülkemizde 2012 yılında uygulanmaya başlanan teknolojik bir sistemdir. Kartlı Geçiş Sistemi ve Otomatik Geçiş Sistemi’nden sonra son olarak hayatımıza giren bu sistem, ücretli geçiş noktalarına sahip köprü ve otoyollarda uygulanan trafiğin akışına olumlu katkı yapması beklenen bir sistemdir. Kartlı geçiş sisteminin yavaş işlem gördüğü kabul edilirken, otomatik geçiş sisteminin de pahalı bir yapıya sahip olmasından dolayı iki sistemi bir arada toplayan bir sistem olarak kabul edilmektedir. Özel araçların sayısının artmasından sonra trafikte oluşan uzun kuyrukların ödemeli gişelerde de yaşanmaması için sağlıklı bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Duraklama yapmadan belirli kurallar eşliğinde HGS gişesinden geçiş yapılarak trafiğin akışı korunmaktadır. Fakat geçiş yapılan gişe doğru olmalıdır, aksi halde olası cezayla karşı karşıyasınız demektir.

Sistemin çalışma prensibinden bahsedecek olursak, gerekli noktalardan sahip olduğunuz HGS manyetik bandınızın aracın ön camına yapıştırılması gerekmektedir. Bu manyetik bant size ait bilgiler içerir ve HGS gişesinden geçiş esnasında sizin tanınmanıza yardımcı olur. Bu sayede size ait olan HGS hesabından geçiş ücreti otomatik olarak tahsis edilebilir. Böylelikle siz trafikte yavaşlamadan ücret ödeme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki sık sık HGS bakiye sorgulanması yapılması gerekir. Yeterli bakiyeye sahip olmadığınız durumlarda o geçişe ait ödemeyi bir hafta içerisinde yapabiliyorsunuz. Eğer bu ödemeyi bu süre içerisinde yapmamış olursanız bu geçiş size ceza olarak yansımaktadır.

HGS Nasıl Alınır?

Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde aktif hale geldikten sonra PTT ile anlaşmalı olarak halkla buluşturulmaktaydı. Fakat son dönemde HGS hizmetlerine bankalar da dahil olmuştur. Yani kısaca özetleyecek olursak HGS üyesi olmak isteyen kişilerin PTT şubelerini, anlaşmalı bankalardan ve karayolları giriş çıkışında yer alan satış noktalarından temin edilebilir. HGS nasıl alınır sahip olabilmek için aracınıza ait ruhsatınızla birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir. Bu belgeleriniz tam olmadan bu karta sahip olmanız mümkün değildir. Aracınızın ön camına yapıştırılan manyetik etiketinizi de belgeleriniz tam olduğu takdirde 5 TL karşılığında yetkili kuruluştan temin etmeniz mümkündür.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz