HGS Muhasebe Kaydı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Muhasebe Kaydı

HGS Muhasebe Kaydı

Geliştirilen sistemlerden faydalanmak hepimizin hakkıdır. Özellikle ülkemizde en büyük problemlerin başında gelen trafik sorununu ortadan kaldıracak tüm girişimlerden faydalanmayı hepimiz umutla bekliyoruz. Devlet en çok şikayet alan alanların başında gelen alanlardan olan trafik problemi için farklı sistemler geliştirmeye, yeni uygulamalar oluşturmaya ve çeşitli kolaylaştırıcı girişimler ile sorunu çözmeye çalışmaktadır. Bu amaçla geliştirilmiş sistemlerden biri olan HGS kara yolları ve köprülerde, hızlı geçişe imkan sağlayan sistemdir. HGS sistemi trafikte seyir halinde araçların HGS gişelerinden geçişleri sırasında HGS kart veya HGS etiketleri aracılığıyla geçiş yapmalarını sağlamaktadır. HGS sistemi nakit para ile geçişe imkan tanımaz. Aksine HGS sisteminden faydalanmak amacıyla bir HGS aboneliği yaptırmanız gerekmektedir. Bu amaçla sürücülerin kara yollarındaki köprü ve otoyollarından indirimli geçişlere hak kazanması için HGS aboneliği yaptırması önerilir. Bu sayede normal geçişlere göre % 20 indirimli geçiş hakkına sahip olabilirsiniz.

HGS sistemi özelleştirilmiş kart veya etiketler aracılığıyla yapılmaktadır. Dilerseniz bir HGS kartı alarak HGS gişelerinden geçiş sırasında kartı okutarak geçişi yapabilir iken dilerseniz de HGS şeritlerinden geçişlerde araçların ön camına monte edilen ve otomatik olarak HGS cihazı ile ücretin tahsil edildiği HGS etiketini kullanabilirsiniz.

HGS sistemini kullanmak için bir HGS aboneliği oluşturmanız gerekmektedir. Bu amaçla aboneliğin oluşturulması için tüm Türkiye’deki PTT merkez ve şubelerine başvurabilirsiniz. Bu başvuru yapılmadan önce size ait kimlik fotokopisi ve aracın ruhsat fotokopisini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede belgelerin tamamlanmış olması ile aboneliğiniz çok daha hızlı bir şekilde açılabilmektedir. HGS aboneliği sonucunda HGS kartına 15 TL HGS etiketine ise 5 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ayrıca aracın sınıfına göre belirlenen HGS geçiş ücretleri için ise aracınızın sınıfına göre belirlenmiş geçiş ücretinin bir aylık ödenecek olan kısmını da yükleme yaparak aboneliğiniz tamamlamış olacaksınız.

Bu yazıda sizlere HGS muhasebe kaydı yani daha rahat anlaşılması amacı ile HGS gider kaydı olarak denilebilir. HGS ücretlerinin gider kaydı ise Kara yolları Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde uygulanmakta olup ,Boğaz köprüleri ve otoyollarda uygulanmaktadır. Bu sistemi kullananlar, anlaşmalı bankalara başvurarak ödeme yaparak sistemi kullanabilirler. Bu biçimde ödeme yapıldığında ise banka tarafından verilen dekont ile belgelenirler.

Bu yazımızda ise sizlere boğaz köprüleri ve otoyollarda geçiş için HGS sistemini kullanan kişilerin anlaşmalı bankalara ödedikleri tutarların gider kaydedilip kaydedilemeyeceği ve KDV’sinin indirilip indirilemeyeceği konusunu kısaca anlatacağız.

HGS Muhasebe Kaydı Nasıl Yapılır?

GVK’nın 40/1. maddesinde, ticari kazancın elde edilmesi ve devam ettirilmesi için yapılan genel giderlerin ticari kazancın safi tutarının tespitinde dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu hükme göre ise, işletme aktifinde kayıtlı olan veya işletmeye dahil bulunan taşıtların boğaz köprüleri ve otoyollardan geçişi için ödenen HGS ücretleri prensip olarak genel gider mahiyetinde olup, ticari veya safi kurum kazancın tespitinde indirilecek gider olarak dikkate alınabilecektir. İşletmenin faaliyet çeşidine göre, söz konusu ücretler bazı durumlarda pazarlama, satış ve dağıtım gideri olarak da dikkate alınabilmektedir.

VUK’un 227. maddesinde ise mükelleflerin bu Kanun’da aksine hüküm olmadıkça bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait kayıtlarını bu Kanun’da sayılan fatura veya fatura yerine geçen belgeler (serbest meslek makbuzu, ücretlere ait kayıt ve vesikalar ile diğer evrak ve vesikalar) ile tevsik etmeleri gerekmektedir. HGS ücretleri için bankalarca düzenlenen dekontlar VUK’da sayılan fatura veya fatura yerine geçen belgeler arasında yer almamaktadır. HGS muhasebe kaydının ise hesap bildirim cetvelleri ve dekontların fatura veya benzeri olarak kabul edileceği açıklanmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz