HGS Miktar Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Miktar Sorgulama

HGS Miktar Sorgulama

HGS Nedir?

HGS Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan Hızlı Geçiş Sistemi’dir.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile aracınızla seyir halindeyken ödeme noktalarında durmak zorunda kalmadan ödemeleri yapmanıza olanak sağlanır. Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile geçiş ücretlerinizi pasif kart ya da etiket üzerinden ödeyebilirsiniz. Bu sistem 2012 tarihinden beri işler durumdadır ve köprüler ve otoyollarda sürücülerin hızlı bir şekilde ulaşımına, trafik sıkışıklığının azalmasına imkan sağlar. Aşağıda size HGS Miktar Sorgulama üzerine detaylıca bilgi verilecektir.

HGS Miktar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle HGS miktar sorgulama işlemini yapabilmeniz için HGS kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bu kartı, PTT şubelerinden ya da kara yolları giriş ve çıkışlarında mevcut olan satış noktalarından edinebilirsiniz. Araç sahibi HGS kartını edinip ya da pula benzer etiketi edindiği takdirde geçişlerde beklemekten kurtulacak ve ulaşımı daha hızlı hale gelecektir. Kartı alacağınız sırada ise yanınızda mutlaka aracınızın ruhsatı ve kimlik fotokopiniz bulunmalıdır.

HGS Miktar Sorgulama işlemi ile HGS kullanıcılarının bakiye bilgilerine kolayca ulaşması ve bu yönde yaşayabilecekleri sorunun en aza indirgenmesi hedeflenmektedir. HGS kartına başvururken araç sahibinin GSM numarası da görevlilerce istendiği ve sistemde kayıt edildiği için, araç sahibinin bakiyesinin azalması durumunda mesaj yoluyla kendisine bilgi verilmektedir. Ancak araç sahibi PTT şubelerine ya da internet yoluyla HGS miktar sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

İnternet yoluyla HGS miktar sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için HGS Müşteri Hizmetleri’ne üye olunmalıdır. İnternet üzerinden HGS Müşteri Hizmetleri’ne erişim için sitenin görseli aşağıda belirtilen resimdeki gibidir.

2015-03-15-10.50.54

Size aşağıda belirtilecek linke tıklayıp, görselde de gördünüz üzere sağ üstteki Müşteri Hizmetlerine Giriş seçeneğini seçerek daha sonra da üye olun seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. İlgili boşluklara TC kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı girerek, alt kısımda belirtilen boşluğa ise belirlediğiniz şifreyi yazarak sisteme üye olabilir, miktar sorgulama işleminizi buradan başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Miktar Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , ,

Yorum Yaz