HGS Mİ OGS Mİ | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Mi OGS Mi

HGS Mi OGS Mi

Günümüzde uygulamada olan iki çeşit otoyol geçiş şekli vardır. Bunlar HGS ve OGS geçiş sistemleridir. HGS açılımı ile Hızlı Geçiş Sistemi, OGS ise Otomatik Geçiş Sistemi’dir. HGS ve OGS’nin ortak yanı ikisinde de geçiş alanlarında, durmaksızın geçiş yapılmasıdır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca OGS ve HGS ile geçiş sağlanmaktadır. Yazımızın devamında HGS ve OGS hakkında bilmeniz gereken bilgileri ve HGS mi OGS mi sorunuza cevap olabilecek bilgileri sizler için vermiş bulunmaktayız.

HGS Nedir?

HGS uygulamasında HGS kartı ve etiketi bulunmaktadır. Bu etiket aracın ön camına yapıştırılır. Ve üzerinde bulunan barkod sayesinde geçişlerinizde, geçiş alanlarında bulunan teknolojik okuyucular sayesinde durmadan ücretinizi ödemiş olacaksınız. Etiket üzerindeki barkodu okuyan bu cihazlar sayesinde ücretiniz HGS bakiyenizden kesilmiş olacaktır. Bakiyenizin yetersiz olması durumunda ise geçiş ihlali durumu oluşmaktadır. Geçiş ihlali sorgulama işlemi günümüzün ileri teknolojisi sayesinde internet üzerinden yapılabilmektedir. HGS geçişlerinde bazı kullanıcılar etiketlerinin ön camda güneş etkisiyle tahrip olması durumunda mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu nedenle OGS daha sağlam bir yöntemdir. HGS ekonomik açıdan her vatandaşın ulaşabileceği bir bedele sahiptir. HGS ücreti 5 TL’dir. Bakiyenizin yeterli olup olmadığını kontrol etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bakiyenin yetersiz olduğu geçişler, geçiş ihlali olarak kabul edilmektedir. Geçiş ihlali sayılmaması için 15 gün içerisinde bakiyenin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Aksi takdirde ceza yemeniz kaçınılmaz olacaktır.

OGS Nedir?

OGS yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi açılımı ile Otomatik Geçiş Sistemi anlamına gelmektedir. Bu geçiş sisteminde de durmaksızın geçiş noktalarından geçiş yapılmaktadır. OGS cihazı HGS sisteminden farklı olarak kart veya etiket içermemektedir. Bu nedenle daha güvenli olduğu söylenmektedir. Geçiş alanından geçerken, ücretinizin kesildiğine dair cihaz ses çıkarmaktadır. Böylece ödeme yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Ancak HGS sisteminde ödeme yapıp yapmadığınız tam olarak emin olabilmek için bakiye sorgulaması yapmanız gerekmektedir. OGS kullanıcıları bu uygulamanın daha güvenli olduğunu söylemektedir. OGS kullanıcılarının bir avantajı daha bulunmaktadır. Bu avantaj da eğer cezalı geçişe yapılmadıysa, araçlar her geçişlerini % 20 (yüzde yirmi) oranında indirimli olarak yapıyor. Gişelerden bahsettiğimiz gibi durmak zorunda olmadan geçiş yapıyor. Gişelerde oluşan trafikten OGS etiketsiz araçlara göre daha az etkileniyorlar. Bu durumda HGS geçiş sisteminde olduğu gibi vakit kaybı ortadan kaldırılmış oluyor. OGS’ye motosiklet tipi araçlar hariç diğer bütün sınıf araçlar sahip olabiliyor. Aynı zamanda OGS bakiyenize de HGS sisteminde olduğu gibi internet üzerinden yükleme yapabilmektesiniz.

HGS mi OGS mi diye sorusuna her vatandaşın farklı bir cevabı olacaktır. HGS ekonomik bir uygulamadır. HGS’ye 5 TL’ye ulaşabilirsiniz. OGS ise diğer bir yandan oldukça güvenilir bir uygulamadır. Ancak yakın zamanda OGS’nin kaldırılacağına dair haberler de çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle de HGS mi OGS mi ikilemi arasında kalan birçok vatandaş bulunmaktadır.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz