HGS Limit Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Limiti Sorgulama

HGS Limiti Sorgulama

HGS Nedir?

HGS Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan Hızlı Geçiş Sistemi’dir.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile aracınızla seyir halindeyken ödeme noktalarında durmak zorunda kalmadan ödemeleri yapmanıza olanak sağlanır. Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile geçiş ücretlerinizi pasif kart ya da etiket üzerinden ödeyebilirsiniz. Bu sistem 2012 tarihinden beri işler durumdadır ve köprüler ve otoyollarda sürücülerin hızlı bir şekilde ulaşımına, trafik sıkışıklığının azalmasına imkan sağlar.

HGS Limiti Sorgulama için aşağıda anlatılan yolları izlemeniz yeterlidir.

Nasıl HGS Kartı Edinirim?

Öncelikle HGS limiti sorgulama işlemini yapabilmeniz için HGS kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bu kartı, PTT şubelerinden ya da kara yolları giriş ve çıkışlarında mevcut olan satış noktalarından edinebilirsiniz. Araç sahibi HGS kartını ya da pula benzer etiketi edindiği takdirde geçişlerde beklemekten kurtulacak ve ulaşımı daha hızlı hale gelecektir. Kartı alacağınız sırada ise yanınızda mutlaka aracınızın ruhsatı ve kimlik fotokopiniz bulunmalıdır.

Ömrü 8 yıl olan HGS cihazı iki şekilde mevcuttur bunlar kart şeklinde olan ya da pul şeklinde olan cihazlardır. HGS’lere PTT şubeleri ya da bankalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Doldurma işlemini ise otoyol üzerinde mevcut olan PTTMatik ya da PTT iş yerlerinden rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

HGS Limiti Nasıl Sorgulanır?

HGS limiti sorgulama işlemi ile HGS kullanıcılarının bakiye bilgilerine kolayca ulaşması ve bu yönde yaşayabilecekleri sorunun en aza indirgenmesi hedeflenmekdir. HGS kartına başvururken araç sahibinin GSM numarası da görevlilerce istendiği ve sistemde kayıt edildiği için, araç sahibinin bakiyesinin azalması durumunda mesaj yoluyla kendisine bilgi verilmektedir. Araç sahibi PTT şubelerine ya da internet yoluyla HGS miktar sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

İnternet yoluyla HGS limiti sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için HGS Müşteri Hizmetleri’ne üye olunmalıdır. İnternet üzerinden HGS Müşteri Hizmetleri’ne erişim için sitenin görseli aşağıda belirtilen görseldeki gibi olmalıdır.

2015-03-15-10.50.54

Size aşağıda belirtilecek linke tıklayıp, görselde de gördünüz üzere sağ üstteki Müşteri Hizmetlerine Giriş seçeneğini seçerek daha sonra da üye olun seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. İlgili boşluklara TC kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı girerek, alt kısımda belirtilen boşluğa ise belirlediğiniz şifreyi yazarak sisteme üye olabilir, HGS miktar sorgulama işleminizi buradan başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Limiti Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz