HGS Limit Sorgulama Telefon | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Limit Sorgulama Telefon

HGS Limit Sorgulama Telefon

Hızlı geçiş sistemi olan HGS ; otoyol ve köprülerde geçiş sırasında hızlı ve otomatik geçişe imkan sağlayan sistemdir. Bu sistem abonelik yapılarak kullanılmaktadır. HGS aboneliği oluşturunca köprülerden veya otoyoldan geçiş sırasında %20 indirimli geçebilmektedirler. HGS sistemi kullanımı için nakit para ile değil de HGS kart veya HGS etiketleri ile yapılmaktadır. HGS ye kişileştirilmiş kart veya etiketler sayesinde HGS gişelerinde dur kalk yapmadan, uzun süre beklemeden, yada para bozdurma derdi olmadan otomatik olarak geçilmektedir. HGS sistemindeki 4 farklı açıdan aracı kontrol eden cihazlar sayesinde geçiş ücreti otomatik tahsil edilecektir. HGS sistemini kullanmak için abonelik sonucu aldığınız HGS kart veya etiketlerinden birinin bakiyesinin geçişe yeterli olması gerekmektedir. Bakiye yani geçiş için kullanılan para ”limit” olarak da tabir edilmektedir. Buna kredi veya geçiş ücreti de denilebilir. Bizler rutin olarak HGS sistemini kullandığımızda eksilen bakiyeyi kontrol etmemiz gerekmektedir. Aksi halde geçişe yetersiz duruma gelen bakiye yani limite ulaşan bakiye sonucunda HGS gişelerinden geçişlerimiz ” geçiş ihlali”  olarak kabul edilmektedir. Bizlerin limit kontrolü yapabileceğimiz online sorgulama sistemleri bulunmaktadır. Bu  sayede limit bilgisini almak için online olarak sorgulama yapabilirsiniz. HGS ile ilgili başta HGS limit sorgulama olmak üzere HGS ile ilgili tüm sorgulamaları online olarak PTT tarafından oluşturulmuş olan PTT&HGS sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca  HGS limit sorgulama telefon aracılığı ile de yapılmaktadır. Bu amaçla şimdiki yazıda sizlere telefon aracılığı ile HGS limit sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

HGS Limit Sorgulama Telefondan Nasıl Yapılır?

PTT nin HGS için özelleştirmiş olduğu internet sitesi sayesinde HGS limit sorgulama işlemlerini telefondan, bilgisayardan ya da tabletten yapabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda verilen linke tıklayın. Bu linke tıkladığınızda sizi sorgulama yapacağınız sayfaya yönlendirecektir. Daha sonra ise aşağıdaki yönlendirmeleri dikkate alarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak üyelik oluşturmak gerekmektedir. Üyelik yapıldıktan sonra HGS ile ilgili bütün bilgiler ekrana gelecektir. Üye girişi yapıldıktan sonra ekrana gelen menüden bakiye sorgulama butonuna tıklayarak HGS limit sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

HGS Limit Sorgulama Telefon 1

 

Yukarıdaki resimden de görüldüğü gibi hangi numara ile işlem yapmak istiyorsanız, onu seçmelisiniz. Ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

HGS Limit Sorgulama Telefon 2

 

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi ”plaka no” girilir. Ardından sorgula butonuna basılmalıdır. Daha sonra aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

HGS Limit Sorgulama Telefon 3

Bu sayfada boşluklu bulunan yerleri sırasıyla doldurunuz. Ardından ” yükleme yap” butonuna basarak işlemi tamamlarsınız.

HGS limit sorgulama  işlemini yukarıda anlattığımız biçimde telefondan yapabilirsiniz. Bu HGS limit sorgulama işlemi sonucunda HGS kart veya etiketinde var olan bakiyenin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda aynı menüden bakiye yükleme işlemlerinizi de yapabilirsiniz.  Ayrıca HGS limit sorgulama yada bakiye yenileme işlemlerini bankalar aracılığıyla da yapabilirsiniz. Bankalardan bir hesap açarak ve bu hesap için otomatik talimat vererek tüm bu işlemlerle uğraşmak yerine bankaya bırakıp , daha rahat olabilirsiniz.

HGS Limit Sorgulama Telefon Aracılığıyla Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ramazan kocaahmet dedi ki:

    hgs emde bakiye olduğu halde geciş ücreti almamış olup 10 katı ceza ücreti geldi bu sorunu nasıl halledebilirim . lütfen yardımcı olurmusunuz.

Yorum Yaz