HGS Kredi Yükleme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Kredi Yükleme

HGS Kredi Yükleme

Hızlı Geçiş Sistemi adıyla bilinen HGS , köprü ve otoban giriş çıkışlarında bulunan sürücülere rahat ve hızlı bir geçiş kolaylığı sağlaması amacıyla uygulanan bir otomatik sistemdir. Geçiş noktalarında bulunan gişeler sayesinde araç sahiplerinin bulundurduğu kart veya etiket aracılığıyla elektronik olarak araç gişeden geçerken geçiş ücreti anlık olarak tahsil edilmektedir. Bu hızlı sistem sayesinde araçlar gişelerde beklemeksizin rahat bir şekilde yol alırken, trafiğin de seri bir şekilde akmasına olanak sağlamaktadır. Fakat sürekli olarak HGS sistemini kullanan araç sahipleri bazı problemler ile karşılaşmaktadır. Bunlardan en önemlisi ‘ kredi yükleme’ olayıdır. HGS’nin sık kullanımlarında araç sahipleri kalan bakiyeyi (kredi) takip etmekte zorlanabilmektedirler. Geçişlerde kredi yetmediği durumlarda bazı sıkıntılar oluşmaktadır. HGS kart ve etiketlerde geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. HGS hesabındaki kredi sürekli olarak kontrol edilmelidir. Aksi takdirde, geçiş sırasında yeterli kredi bulunmadığı durumlarda şayet 15 gün içerisinde gerekli tutar HGS kart veya etiket hesabına yatırılmadığı durumunda ilgili geçişler için tebligat işlemi yapılmaktadır. Yeterli kredi bulunmadan yapılan geçişlerde 15 gün içerisinde yükleme yapılmaması durumunda ücret 11 kat cezalı olarak ödenmek zorunda kalınacaktır. İşte bu gibi riskli durumlar ile karşılaşmamak için HGS kart veya etiket kredisi rutin olarak takip edilip, güncellenmelidir. Peki HGS kredi yükleme nasıl yapılır?

HGS Kredi Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS kart veya etiketlerine HGS kredi yüklemesi HGS ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla kolayca yapılmaktadır. Öncelikle anlaşmalı bankalardan birine müracaat ederek bir HGS etiket veya kart sahibi oluyorsunuz. Daha sonra ilgili bankaya ‘otomatik talimat’ beyanı vererek, HGS krediniz belli bir limitin altına düştüğü anda otomatik olarak limit güncellemesi yaparak kişiyi limit takibi yapma sıkıntısından da kurtaracaktır. Güncellenen tutar ise kişinin banka hesabı ya da varsa kredi kartından tahsil edilerek işlem tamamlanır.

Bir seçenek de SMS ile HGS kredi yüklemesidir. Turkcell Mobil Ödeme ile PTT’den aldığınız HGS etiketlerine kredi yüklemelerinde sadece SMS atarak hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Yükleme tutarınız faturalı hatlar için Turkcell faturanıza yansır, faturasız hatlar için TL bakiyesinden düşer. Her işlem için 50 kuruş SMS ücreti ve 1,65 TL işlem ücreti alınmaktadır. Turkcell faturanıza yansıyan HGS yükleme tutarına Hazine Payı ve ÖİV eklenmemektedir.

hgs kredi yükleme nasıl yapılır?Öncelikle ‘yüklenecek olan HGS No ya da Plaka No’ girilir. Yüklenecek tutar belirlendikten sonra, sırasıyla GSM numarası ve Turkcell şifresi girilerek, son olarak ‘onaylıyorum’ butonuna tıklanarak HGS kredi yükleme tamamlanır.

PTT’nin online internet sitesinden de HGS kredi yükleme yapabilirsiniz.

Siteye üye olarak HGS kredi yükleme işlemlerinize başlayabilirsiniz. Üye olunduğu takdirde ilk yüklemelerde hizmet bedeli ödemek zorunda kalmazsınız.

hgs kalan bakiye nasıl öğrenilir?

Üye olmadan bakiye yüklemek için; TC kimlik no, plaka, pasaport no veya vergi numaralarından biri seçilir.

hgs kalan bakiye nasıl öğrenilir?

Seçeneklerden biri ile devam edilir ve numarası girilir. Son olarak ‘sorgula’ butonuna basılarak işleme devam edilir.

hgs kalan bakiye nasıl öğrenilir?

Gerekli yerler dikkatli bir şekilde doldurularak, ‘ yükleme yap ‘ butonuna basılarak işlem tamamlanır.

PTT’den HGS Kredi Yükleme Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Turkcell Online HGS Kredi Yükleme Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz