HGS Kartı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Kartı

HGS Kartı

Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte karşımıza çıkan bir sürü yenilik ve icat bulunmaktadır. Bu icatların çoğu insan hayatını kolaylaştırmak üzere yapılmıştır ve üretimde insan gücünün minimum seviyeye indirilmesini sağlamıştır. Günümüzde bu yeniliklerden bir tanesine örnek verebilecek olursak; trafik alanında yapılmış olan yeniliklerin başında gelen HGS uygulamasından bahsedebiliriz. HGS uygulaması otoyol ve köprü geçişlerinde uygulanmakta olan bir sistemdir. HGS açılımı ile Hızlı Geçiş Sistemi anlamına gelmektedir. Hızlı geçiş sistemi ile günümüzde otoyol ve köprü geçişlerinde ücret ödemek için beklenen sıralar son bulmuştur. HGS ve OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi ile birlikte gişelerde ücret ödeme sırası beklemeden ücretinizi ödeyip, geçişinizi yapabilirsiniz. Ücret ödeme işleminizi yaparken durmanıza gerek bile yoktur. Sizler için yazımızda HGS’nin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamını okuyarak bu bilgilere ulaşabilir ve bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

HGS Nasıl Kullanılır?

HGS’den yararlanabilmek için bir HGS kartı ve bir HGS etiketine sahip olmanız gerekmektedir. HGS kartınızı ve bağlantılı HGS etiketinizi ülkemizdeki bütün PTT şubelerinden ve bu uygulama ile anlaşmalı olan bankalardan edinebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. HGS uygulaması ile anlaşmalı olan bankaları yazımızın devamında sizler için vermiş bulunmaktayız. Bu bankalardan ve bahsetmiş olduğumuz gibi PTT şubelerinden HGS kartınızı elde edebilirsiniz.

HGS kartınızı alabilmek için yapmanız gereken tek şey aşağıda isimlerini vermiş olduğumuz bankalara veya herhangi bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunmaktır. Başvurunuzun sonucunda HGS kart ücretinizi ödeyip kartınızı temin edebilirsiniz.

HGS Uygulaması İle Anlaşmalı Olan Bankalar:

 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Kuveyt Türk
 • TEB
 • Denizbank
 • Bank Asya
 • Türkiye Finans Bankası

HGS kartı nasıl kullanılıyor diye soracak olursanız da bunun yanıtını sizler için şöyle verebiliriz. HGS kartınız ile bağlantı olan etiketinizi aracınızın ön camına yapıştırmanız gerekmektedir. Otoyol ve köprü geçişlerinde bulunan son teknoloji okuyucular sayesinde etiketinizin üzerinde bulunan barkod okunacaktır. Bu şekilde de ödemenizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bilmeniz gereken diğer bir HGS kartı bilgisi ise; HGS kartınızın içerisinde bulunan bakiyeyi de öğrenebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda HGS üzerinde yapmış olduğunuz geçiş ihlali bilgilerinizi ve kayıtlarınızı da öğrenebilirsiniz. Dakikalar içerisinde bu bilgilere internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında bu işlemleri internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmeniz için gerekli bilgileri vermiş bulunmaktayız.

HGS ile ilgili bakiye sorgulama, geçiş ihlali bilgilerini öğrenebileceğiniz yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi bir internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitesi HGS Müşteri Hizmetleri resmi sitesidir. Bu site üzerinden yaptığınız ve yapacağınız işlemler yasal olarak düzenlenmiştir. Aşağıda bulunan bağlantı adresinden bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Ve site içerisinde üyelik edinerek ulaşmak istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Resmi İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

HGS ile ilgili bilgi alabileceğiniz diğer bir internet sitesi ise E-Devlet resmi sistemidir. E-Devlet üzerinden birçok işlemimizi yapabilmekteyiz. Bu işlemler için gerekli olan tek şey E-Devlet şifresidir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa mutlaka edininiz. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte gidip, şifre başvurunuzu yaptıktan sonra; 2 TL işlem ücreti ödeyip teslim alabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinde HGS ile ilgili olan sayfaların sekmelerini sizler için yazımızın sonunda bağlantı adresi olarak vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı adreslerinden sorgulama işlemini yapmak istediğinizin üzerine tıklayıp sayfaya ulaşabilirsiniz. E-Devlet işlemleri genellikle ortam işlemler içermektedir. Yani iki işlemi de aynı şekilde yapabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınızda açılacak olan yeni sayfadaki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Bu seçenek sizi kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfa üzerinde bulunan boşluklara sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazıp, “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle yeni sayfa üzerinden sorgulamasını yaptığınız işlemin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet HGS Geçiş İhlali Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz