HGS Karayolları Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Karayolları Cezası

HGS Karayolları Cezası

Hızlı Geçiş Sistemi, 17 Eylül 2012 yılında İzmir – Aydın Otoyolu, Boğaz Köprüleri, İzmir – Çeşme Otoyolu, Anadolu Otoyolu, Niğde – Mersin – Şanlıurfa Otoyolu ve Avrupa Otoyollarındaki ücret toplama istasyonları PTT Genel Müdürlüğü tarafından kontrol etmeye başlanmıştır. Bu tarihten itibaren trafik oranlarında büyük orada azalmalar görülmüş ve özellikle köprülere bir soluk gelmiştir. Hızlı Geçiş Sistemi trafik konusunda büyük sorunlar yaşayan ülkemiz için oldukça faydalı bir sistemdir. HGS ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm bilgilere PTT üzerinden ulaşmanız mümkündür. Bunun için PTT şubelerine gidebilir ya da PTT Çağrı Merkezini kullanabilirsiniz. HGS ile ilgili olarak PTT üzerinden abonelik yapabilir, bakiye sorgulayabilir ve kart yüklemesi işlemlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. HGS gişelerinden kaçak bir şekilde geçip gitmek istemeyen kişilerin HGS aboneliklerini başlatmaları ve bakiye sorgulama işlemlerini ihmal etmemeleri gerekiyor. Bakiye sorgulama işlemleri sayesinde gerekli tedbirler alınabiliyor ve böylece HGS Karayolları Cezası ile karşı karşıya kalınmıyor. Peki HGS Kaça Geçiş tam olarak nedir?

HGS Kaçak Geçiş Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden kaçak bir şekilde geçerek geçiş ihlalini gerçekleştirmiş olan kişilere 15 gün içerisinde Otomatik Geçiş Sistemi ya da Hızlı Geçiş Sistemi abonesi olunması ya da OGS ya da HGS hesaplarında geçiş işin yeterli bakiye eklenmesi halinde herhangi bir tutarda cezalı geçiş ücreti uygulanmıyor. Aynı tür işlemler ile Otomatik Geçiş Sistemi gişelerinden yapılan geçişlerde de rastlanıldığı için bu hususta şerit bilgisi de ayrıca bir önem arz ediyor. Zira OGS şeridinden kaça bir şekilde geçen kişilerin 15 gün içerisinde HGS abonesi olması halinde geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmiyor. Aynı şekilde HGS gişelerinden kaçak bir şekilde geçiş yapan kişilerin OGS abonesi olması halinde de geçiş ihlal cezası normal ücrete normal ücrete çevrilmiyor.

HGS Cezası geçiş ücreti hariç olmak üzere geçiş ücretinin on katı idari para cezası olarak belirlenmiş olup, cezanın kişilere tebliğ edilmeden ya da tebliğ tarihinden sonra 15 içinde ödemesi halinde ödeme yapılması halinde bu cezaya %25 oranında indirim yapılıyor.

HGS Cezası Sorgulama

HGS cezalarını sorgulamak isteyen kişilerin kullanabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki PTT’nin HGS için yapmış olduğu internet sitesini kullanmak olacaktır. Bununla birlikte dilerseniz E-devlet sistemi üzerinden de HGS cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

E-Devlet Üzerinden HGS Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden HGS sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle yazının sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için E-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifreye sahip değilseniz en yakın PTT merkez şubesine giderek 2 TL karşılığında bu ücreti alabilmeniz mümkün. Daha sonra bu şifre ile giriş yaparak doğrudan doğruya sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

PTT Üzerinden HGS Sorgulama

PTT üzerinden HGS sorgulama işlemleri için de öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir sayfa gelecek;

hgs cezası nereye ödenir?

Bu noktada ok işareti ile gösterilmiş olan “Geçiş İhlali Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise karşınıza şöyle bir ekran gelecektir;

Bu noktada ilk olarak yapmanız gereken şey Araç Plaka numarasını girmek ve daha sonra da güvenlik görselinde yer alan harf ve rakamları ilgili kutucuğa yazmak olacaktır. Son olarak da “Sorgula” seçeneğine basabilir ve HGS Geçiş İhlali Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktadan sonra 2015 yılından itibaren yapmış olduğunuz HGS Geçiş ihlallerinin tarihini, bölgesini, istasyonunu, normal geçiş ücretini, ceza tutarını ve 15 gün içerisinde ödemeniz halinde kazanacağınız %25 indirim üzerinden gösterilen indirimli ceza tutarıdır. Bu sayfada son 2 -3 gün içerisinde yer yapılmış olan ihlaller gözükmeyebilir. Fakat geçiş ihlali yapan kişilere ihlale ilişkin mesaj gönderilecektir.

PTT HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

HGS Geçiş Cezasına İtiraz

Kimi zamanlarda geçiş sistemlerinin plakayı ya da kartı okuyamaması gibi durumlar söz konusun olabilmektedir. Bu tür durumlarda bireyler her ne kadar herhangi bir sorun olmadan geçiş yaptığını düşünse de kendilerine ceza yazılabilmektedir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle geçiş ihlali yapıp yapmadığını kontrol edebilmesi için hesabındaki paraya bakması gerekiyor. Bu cezaya bakabilmek için herhangi bir bankayı ya da PTT şubelerini kullanmanız mümkündür. Eğer HGS geçiş cezası yazılan günde hesabınızda para olduğu gözüküyorsa, kart okuma sırasında ortaya bir hata çıkmış demektir. Bu nedenle de kaçak geçiş yapmadığınızı savunmanız mümkündür. Bu noktada cezanın tebliğinden sonra 7 gün içerisinde dilekçe ile müracaat etmeniz gerekir. Bu dilekçeye kesilen ceza ile ilgili olarak tüm detayların girilmesi gerekiyor. Haksızlığa uğradığını düşünen kişilerin cezanın neden iptal edilmesi gerektiğini, neden haksız yere ceza yazıldığını düşünmelerini detaylı bir şekilde yazması bu işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde sona ermesini sağlayacaktır. Bireyin haklı olmasına karar verilmesi halinde ceza iptal edilecek, haklı olmadığına karar verilirse ceza iptal edilmeyecektir. HGS cezası ödemelerine itiraz etmek için e posta, telefon ya da faks yollarının kullanılması ve bir sonuç alınamaması halinde de yetkili Sulh Ceza Hakimliğe’ne başvurulması gerekmektedir. Fakat bu hakimliklerde ortaya çeşitli sorunlar çıkabildiği için size tavsiyemiz cezanın düzenlendiği yerin mahkemesine gitmeni olacaktır. Fakat bu hususta profesyonel bir hukuki yardım alınması da doğru olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz