HGS İtiraz Dilekçesi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İtiraz Dilekçesi

HGS İtiraz Dilekçesi

HGS yani hızlı geçiş sistemi, 2013 yılında OGS’ye bir alternatif olarak sisteme konuldu. Aynen OGS de olduğu gibi aynı prensipte çalışan bu sistem sadece daha kolay ulaşılabilir olması durumundan dolayı daha fazla kullanılmaktadır. Otoyol ve köprülerde OGS gişelerinin yanında sıkça rastlar olduğumuz HGS gişelerinden geçişler sırasında nakit para kullanılmamaktadır. Nakit para yerine HGS kart veya etiketleri kullanılarak trafiğin daha seri bir şekilde akmasına imkan vermeye çalışılmaktadır. Çünkü nakit paranın kullanıldığı zamanlarda para bozdurmalar sırasında bitmek bilmeyen kuyruklar oluşmaktaydı. Araçlar gişelerde sıra beklemekte ve çok vakit kaybetmekteydiler. Ayrıca sürekli dur kalk yapma durumu olduğundan dolayı da benzin kaybı da çokça yaşanılıyordu. Şimdilerde bu yeni sistem de sadece HGS kart veya etiketlerine bakiye yükleme usulü ile çalıştığı için bu tür durumlarla karşılaşılmıyor. Tabi bu sistemin faydası olduğu gibi bazı sorunları da olmaktadır. Sürekli olarak bakiye sorgulaması ve bakiye kontrolü yapılmalıdır. Aksi halde bakiye kalmamış veya yeterli bakiye bulunmadığı durumlarda araçların geçişleri kaçak geçiş sayılmaktadır. Bu sayılan kaçak geçişler ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde cezaya tabi tutulmaktadır. Bazı durumlarda ise Hgs kart veya etiketlerde yeterli bakiye bulunduğu halde araçlara kaçak geçiş cezası yazılabiliyor. Bunun nedeni cihazın bozuk oluşu, yada etiketi tam algılayamaması, sürücünün kartı yanlış kullanması gibi birçok nedenle kaçak geçiş cezaları kesilebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda mağduriyeti gidermek adına HGS itiraz dilekçesi ile vatandaşlara bu duruma itiraz hakkı sunmaktadır. Şimdiki yazımızda itiraz dilekçesinin nasıl yazılacağını anlatmaya çalışacağız.

HGS İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

HGS tarafından verilen kaçak geçiş cezaları geri döndürülebiliyor. Eğer aracınızın HGS sorgulamasını yaptığınızda adınıza verilmiş bir kaçak geçiş ihlali görürseniz, ve bu ceza bir hata sonucu kesilmiş ise sorgulama ekranının bir kopyasını almalısınız. Daha sonra bununla beraber bir HGS itiraz dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Yazının sonunda yazmanız gereken HGS itiraz dilekçesi örneği paylaşılmıştır. Bu linke tıklayarak dilekçe örneğini indirebilirsiniz. Daha sonra bu dilekçeyi size uygun bir şekilde doldurarak size en yakın bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Buradaki yetkililere durumu anlatmanız gerekli açıklamaları yapıp itiraz dilekçenizi vermeniz gerekmektedir. İtiraz dilekçeniz incelenir, gerçekten HGS sisteminden kaynaklı bir sorun oluştuğu için ceza almış iseniz, size bu durum bildirilir ve gerekli işlemler yapılır. Bu süre zarfından herhangi bir para ödemiş iseniz bu para tarafınıza iade edilir. Ve kaçak geçiş cezası üzerinizden düşürülür. Daha sonra gönül rahatlığı ile tekrardan HGS gişelerini HGS kart veya etiketler ile kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bir dipnot olarak belirtmek gerekirse; itiraz dilekçesini doğru bir şekilde doldurmaya özen göstermeniz önerilir. Aksi takdirde dilekçeniz sayılmayabilir.

HGS Online İnternet Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

HGS İtiraz Dilekçesi Örneğine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz