HGS İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İşlemleri

HGS İşlemleri

HGS yani hızlı geçiş sistemi 2012 yılında OGS sistemine kardeş bir uygulama olarak kurulan bir sistemdir. HGS sistemi köprü ve otoyollarda hızlı geçişe imkan veren bir uygulamadır. Bu geçiş işlemleri de HGS kart veya etiketleri ile yapılmaktadır. HGS sistemi nakit para kullanılmadan yapılmaktadır. Bu sayede gişelerde aşina olduğumuz uzun kuyrukları görmemekteyiz. Şimdiki yazımızda sizlere HGS işlemlerini anlatmaya çalışacağız.

HGS İşlemleri Nelerdir?

Otoyol ve köprülerde HGS sisteminden faydalanmak için öncelikle HGS sistemine abone olmanız gerekmektedir. HGS aboneliği tüm PTT şubelerinden yapılabilmektedir. HGS işlemlerinde abonelik sonucunda HGS kart veya etiketlerinden birini almalısınız. HGS kartlarını tüm PTT şubelerinden , anlaşmalı bankalardan yada Opet- Shell akaryakıt istasyonlarından alabiliyorsunuz. Normalde 5 tl olan HGS kartları bazı banka ve akaryakıt istasyonlarından bu kartı ücretsiz alabiliyorken, PTT şubelerinden ise 15 tl karşılığında alabilirsiniz. Fakat HGS etiketleri için ise durum biraz farklıdır. HGS etiketleri PTT şubelerinden alınabilmektedir. PTT şubelerine giderek bizzat başvuru yapmak gereklidir. HGS etiketi almak için ise araç ruhsat fotokopisi ve tc kimlik no fotokopisi alınarak bizzat başvuru yapılır ve kısa süre içinde abonelik oluşturulup, HGS etiketi alınır.

HGS işlemlerinde, etiket ve kartlarına bakiye yükleme işlemleri tüm PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalar ve akaryakıt istasyonlarından yapılabilmektedir. Aynı zamanda PTT nin online internet sitesinden de bakiye yükleme işlemleri yapılmaktadır. Bakiye yükleme işlemleri tamamen ücretsizdir. Bakiye kontrolü yapmak önemlidir. Çünkü bakiye yetersiz olduğu durumlarda geçişler kaçak geçiş olarak kabul edilmekte olup, bu duruma ceza uygulanmaktadır.

Geçiş ihlali yapmış ve kaçak geçiş cezası almış araç sürücülerinin, bu cezanın ayrıntılarını öğrenmesi amacıyla, geçiş ihlali sorgulama yada kaçak geçiş sorgula gibi sorgulamalar ile öğrenebilmektedirler. Kaçak geçisin cezası ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklindedir. Fakat ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde caza ödenirse cezada indirim yapılır ve sadece geçiş ücreti alınır. Bu açıdan gerekli sorgulamalar yapıldıktan sonra, cezanın 15 gün içinde ödemesi önemlidir. Daha sonra tekrar HGS sisteminden rahatça faydalanabilirsiniz.

HGS işlemlerinde, sisteme abonelik yapıldığı gibi, iptal edilme işlemleri de yapılabiliyor. Çünkü HGS sistemi bir başkasından bir başkasına devir edilemiyor. Özellikle araç alım satım işlemlerinde aracın HGS aboneliği eksi sahibi tarafından iptal ettirilip, yeni sahibi kendine özel bir HGS aboneliği oluşturması gerekmektedir. Bu amaçla PTT istasyonlarına giderek birkaç ufak işlem ile HGS aboneliğinizi kolayca iptal ettirebilirsiniz.

Bazı durumlarda da HGS kart veya etiketlerinde yeterli bakiye bulunduğu halde HGS gişelerinden geçerken kaçak geçiş cezası alınmaktadır. Bu durumda cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bazı zamanlarda HGS cihazının arızalı oluşundan bazı zamanlarda da HGS kart veya etiketinin zarar görmüş olması nedeniyle mekanizma tanımayıp ücreti tahsil edememektedir. Bu tür durumlarda gerekli sorgulamaları yaparak, kaçak geçişe neden olan şeylerin sizden kaynaklı olmadığını kanıtlamanız gerekmektedir. Daha sonra bu durumu beyan eden bir ‘ itiraz dilekçesi’ yazılır ve bu dilekçe PTT istasyonlarına iletilir. Oradaki görevliler işlemlerinizi halledip, bu mağduriyetinizi giderirler.

HGS İşlemleri Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS İtiraz Dilekçesi Örneğine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

HGS Kaçak Geçiş Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Bakiye Yükleme Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz