HGS İptal Ettirme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İptal Ettirme

HGS İptal Ettirme

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS ), 17 Eylül 2012’den beri ülkemizde kullanılan köprü ve otobanlarda hızlı geçiş sağlayan ücretli bir uygulamadır. HGS aracılığıyla gişelerde beklemeksizin geçmek olasıdır. Ama HGS‘den yararlanmak için öncelikle abonelik işlemleri tamamlanmalıdır. Araç sabinin isteğine göre HGS kart veya HGS etiket seçeneklerinden birine sahip olunabilir. Bir çeşit elektronik sistem olan HGS, araçların üzerindeki HGS etiketi ile radyo frekansı aracılığıyla ücret tahsil eden yaygın bir otomatik sistemdir.

HGS Cezaları Nelerdir?

HGS geçişlerinde HGS cezaları yememek için dikkat edilmesi gereken en önemli husular HGS kart ya da etiketinizde bakiye olması durumudur. Çünkü kartınızda ya da etikette bakiye olmadan geçiş yapmaya çalıştığınızda, yaptığınız geçiş HGS geçiş ihlali ya da kaçak geçiş sayılarak HGS cezaları olarak size yansımakta. Kaçak geçiş ve ya geçiş ihlali durumlarında ödeyeceğiniz miktar mesafeler arası yol ücretinin üç katı olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra 15 gün içerisinde gelen cezayı ödemeyen sürücüler için ödenecek miktar üzerine bir de faiz eklenmektedir. Bu sebeple HGS cezalarınızı zamanında ödemeniz önemlidir. Ödeme tarihiniz yine bu 15 gün içersinde olduğunda %15lik bir indirim söz konusu olmaktadır. Ayrıca 7 gün içerisinde cezaya itiraz etme hakkınızda bulunmaktadır. HGS geçiş sistemleri elektronik bir altyapı ile yürütüldüğü için sistemle ilgili hatalarda söz konusu olmaktadır. Yani geçiş sırasında bu sistem  HGS kart ya da etiketinizi okumayabiliyor bu da size HGS cezaları olarak geri dönüyor. Bu sistem hatası genellikle etiketlerin cama düzgün şekilde yapıştırılmamasından ya da  araç camlarının filtresi olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız aldığınız HGS etiketini kontrol ettirme imkanınız bulunmaktadır. Tamamen sistemden kaynaklanan hatalarda araç sahipleri durumun farkına varmıyor ya da çok geç varıyor ödenmeyen bu cezalara faiz de eklenince rakamlar çok büyüyebiliyor. Bu gibi durumları yaşamamak için de PTT Müşteri Hizmetleri resmi sitesinden HGS için Geçiş İhlali Sorgulama yapabilir her zaman internet üzerinden kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Sorgulamaları

HGS sorgulamaları ile ilgili tüm işlemleri online şekilde kolayca yapılabilmek mümkündür. Hızlı Geçiş Sistemi internet hizmetlerinden bazıları, geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme, bakiye sorgulama gibi işlemlerdir. Hızlı Geçiş Sistemi hakkındaki tüm bilgiler PTT tarafından kurulan PTT Müşteri Hizmetleri resmi sitesinde mevcuttur. Yazımızın devamında bu HGS sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi ön ödeme ile gerçekleştirilen bir sistem olup geçişlerde sürücüler kullanıcı hesabı oluşturarak önceden yükledikleri bakiyelerle giriş-çıkışlarda geçiş ücreti otomatik olarak düşürüldüğünden yollarına bekleme yapmadan devam ederler. Sürücüler HGS kart ya da etiketlerindeki bakiye bittikçe yükleme yapmaları önemlidir. Çünkü bakiyesiz geçiş yaptıklarında bu geçişler kaçak geçiş ya da geçiş ihlali sayılmakta ve cezai işlem uygulanmaktadır. HGS bakiye sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek mümküdür. PTT’nin sunduğu HGS Müşteri Hizmetleri adresinden bakiye sorgulamak çok kolaydır. Sadece sisteme giriş yaparak tüm işlemlerinizi bu sistem üzerinden gerçekleştirmeniz amaçlanmıştır. Yapmanız gereken ilk işlem aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak HGS bakiye sorgulama işlemine başlamak olacaktır.

Öncelikle online şekilde HGS bakiye sorgulama işlemi için PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri resmi internet sitesine giriş yapıyorsunuz. Bu kısımda Müşteri Hizmetleri Giriş butonunu tıklayatak istenen bilgileri girerek sisteme üye olabilir ya da varsa e-devlet şifrenizi kullanarak da kaydolmadan sisteme giriş yapabilirsiniz.

HGSBAKİYESORGULAMA3

Sadece üye olunarak HGS bakiye sorgu işlemi ve diğer işlemler yapılacağından belirtilen alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız önemlidir. Açılan Müşteri Hizmetleri sayfasındaki “Üye Olun” yazısına tıklayarak üye olma işlemine başlayabilirsiniz. Bu alanda istenen bilgiler TC kimlik numarası, e- posta adresi ve şifre girdikten sonra Resimle belirtilen harf ve rakamları küçük büyük harf uyumuna dikkat ederek gerekli alana girdikten sonra “Üye Ol” tuşuna tıklayarak üyelik işleminizi tamamlamış olaca

YELİK1

HGSBAKİYESORGULAMA11

Bu işlem sonrasında e- posta ve şifrenizi girerek HGS Müşteri Hizmetleri sistemine giriş yapmış olacaksınız ve HGS bakiye sorgusu işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

HGS sisteminde bir diğer kolaylık da HGS kart ya da etiket başvurunuzda vermiş olduğunuz bilgilerde yer alan GSM numarasına geçiş ihlalleri ya da bakiye azalmalarında otomatik olarak sistem tarafından gönderilen msjlarla bilgilendirilmenizdir. HGS bakiye sorgu işlemi yapmasanız da bakiyeniz azaldığında sistem tarafından bilgilendirilmeniz mümkündür.

HGS bakiye sorgusu yapabilmek için son işlem ise akıllı telefonunuza indireceğiniz PTT HGS müşteri hizmetinin uygulamasıdır. Ücretsiz şekilde indirebileceğiniz HGS PTT uygulaması ile HGS sistemine giriş yapabilir; bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Ancak yukarıda olduğu gibi HGS PTT  uygulamasına erişim sağlamak için üyelik gerekmektedir. Üyeliğiniz yoksa yukarıda anlatıldığı gibi üyelik alabilir, üye olduktan hemen sonra sistemi rahat bi şekilde istediğiniz zaman mobil telefonunuzdan kullanmaya başlayabilirsiniz. HGS PTT cep telefonu uygulamasını kullanarak bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler; HGS bakiye sorgulaması, geçiş ihlali sorgulaması ve ceza ödemeleri şeklinde sıralanabilir.

PTT üzerinden HGS Bakiye Sorgulaması Yapmak için TIKLAYINIZ !

Plakadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu kısmında da plakadan HGS sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirildiğini anlatacağız. Plakadan HGS sorgulama işlemi için öncelikle vereceğimiz linki tıklayarak PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri sitesine giriş yapabilirsiniz.

resim

Verilen bağlantıya tıkladığınızda karşınıza bu sayfa çıkacaktır. Öncelikle geçiş ihlali sorgulamak istiyorsanız yukarıda belirtilen “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna tıklayatak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. “Geçiş İhlali Sorgula” yazan yere tıkladığınızda aşağıdaki sayfa ekranınıza gelecektir. Bu sayfada geçiş ihlali sorgulamak için araç plaka numaranızı girdikten sonra resimde verilen sayı ve harflari büyük küçük olma durumuna dikkat ederek gereken alana girdikten sonra “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

61

Eğer herhangi bir geçiş ihlali yapmışsanız karşınıza gerlecek ekranda ayrıntıları ile nerede, ne zaman bir geçiş ihlali yaptığınızı ve ceza tutarını gösteren bir tablo belirecektir. Bu tabloda kesilen cezaya ait tarih, cezanın kesildiği bölge ve istasyon bilgilerine, ödenmesi gereken geçiş ücretine ve ihlal yaptığınız için ne kadar bir ceza kesildiğine ulaşmanız mümkündür. Aşağıdaki resimde örnek olarak verilen Plakadan HGS sorgulama işlemi görmektesiniz.

20150105210544_hgs_gecis_ihlali

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi cezanın tebliğ edildiği tarihinden itibaren cezayı 15 gün içerisinde ödemediğiniz takdirde miktara faiz eklenecek eğer ödeme yaparsanız da geçiş ücretinin 10 katı olan idari para cezası üzerinden %25 indirim hakkından faydalanmanız mümkün olacaktır.

Önemli bir ek bilgi olarak son birkaç gün önce yapmış olduğunuz geçiş ihlallerini henüz giriş yapılmadığı için bu sayfada göremeyebilirsiniz. Ayrıca HGS alırken belirttiğiniz geçerli bir GSM numaranız olduğu takdirde bir geçiş ihlali yaptığınızda sistem tarafından otomatik olarak mesaj alarak bilgilendirileceksiniz.

PTT üzerinden Plakadan HGS Sorgusu Yapmak için TIKLAYINIZ !

HGS Ceza Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi HGS ile ilgili tüm hizmetler PTT kurumları tarafından sağlanmaktadır. Müşteri Hizmetleri resmi sitesinden sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle HGS ceza ödemelerini en yakın PTT şubesinden yapmanız mümkündür. Fakat daha kolay bir yöntem olarak internet ortamından evinizden çıkmadan da HGS ceza ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıda verilen linke tıklamanız yeterli olacaktır. Bu linkte yukarıda sorgulama kısmında belirtildiği gibi aynı şekilde sistem girişi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Sisteme e-devlet üzerinden de varsa e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız da mümkündür. Sisteme giriş sağladıktan sonra sorgulama işleminde olduğu gibi HGS ceza ödemelerinizi de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

PTT üzerinden HGS Ceza Ödemesi Yapmak için TIKLAYINIZ!

HGS İptali Mümkün müdür?

HGS kart veya etiket bulunan araç sahipleri diledikleri zaman bunu iptal edebilmektedirler. HGS iptal ettirme işlemi rutin olarak yapılmaktadır. Özellikle otoban ve köprülerin sık kullanıldığı büyükşehirlerde araç sahipleri araç satımı işlemlerinde HGS iptal ettirme işlemine başvurmaktadırlar. HGS devir edilebilen bir uygulama değildir. Araç sahibi kendi kimliği, araç ruhsatı ve ehliyetiyle beraber şahsen başvurup abonelik alabileceği bir uygulamadır. Bu yüzden HGS aboneliği bir araç satışında veya alımında araç sahibinin HGS aboneliğini iptal etmiş olması gerekir. Aksi halde yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliğinden dolayı yeni abonelik yapılamayacaktır. Araç satın alımlarında iptal edilmemiş HGS abonelikleri yüzünden problemler yaşanmaktadır. Bazı durumlarda, aracı satın alıp devir işlemlerini yaptıktan sonra, eski HGS aboneliğinden gelen geçiş ihlalleri veya kaçak geçişlerden kaynaklanan cezalardan ve de eski borçlardan yeni araç sahibi sorumlu tutulmaktadır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için araç satın alırken HGS iptalinin yapılıp yapılmadığına emin olmalısınız. HGS iptal ettirme işlemini PTT şubelerinden kontrol edebilirsiniz. Peki mevcut HGS iptal ettirme nasıl olur?

HGS İptal Ettirme Nasıl Yapılır??

HGS aboneliği, HGS kart veya etiket veren anlaşmalı bankalardan alındığı gibi iptal de edilebilmektedir. Şu anda bankaların online internet sitelerden HGS aboneliği interaktif olarak yapılamamaktadır. Fakat HGS kart veya etiket aldığınız bankanın ‘müşteri hizmetleri’ servisini arayıp, ‘HGS aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum’ beyanı verildiği takdirde HGS iptal ettirme işlemi kısa süre içinde yapılmaktadır. İptal işleminden sonra mevcut bakiyeniz var ise 10 gün içerisinde hesabınıza aktarılmaktadır.

Bir diğer iptal işlemi de PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Araç sahibinin iptal işlemi için PTT şubesine gidip bizzat başvurması gerekmektedir. PTT’deki görevliler tarafından iptal başvurusu alınır. Dilekçe yazılarak iptal başvurusunun nedeni belirtilir. Genellikle ‘aracımı bir başkasına sattım’ ibaresi ile sorgulanmaksızın iptal işlemine başlanmaktadır. HGS iptalinde kritik olan nokta bakiyede bulunan paradır. Öncelikle HGS bakiyesi belirlenmektedir. Bakiyede bulunan bu miktar iptal işlemi sonlandıktan sonra yaklaşık bir ay içerisinde ödenmektedir. HGS abonesini iptal ettiren araç sahibi, 1 ay içerisinde tekrar aynı PTT şubesine uğrayarak parasını geri alabilmektedir.

Son olarak, HGS aboneliği iptal ettirme işlemi tamamen ücretsizdir!

HGS İptal Ettirme İçin TIKLAYINIZ!

HGS Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS kart ya da etiketine sahip şekilde otoyollarda ve köprülerde geçiş işlemlerinizi hızlı şekilde yapabildiğiniz gibi aynı şekilde geçişlerden sonra ödenecek tutarlarla ilgili HGS yükleme işlemlerini de kolaylıkla internetten yapmanız mümkündür. Aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak kolaylıkla HGS yükleme işleminizi PTT üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu linki tıkladığınız anda hemen PTT resmi sitesi olan alışveriş sitesine yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sağ üstte yer alan HGS yükle butonuna tıklayarak HGS yükleme işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

hgsyükleme

HGS yükleme işleminizi siteye üye olduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz gibi üye olmadan da yapabilmeniz için bir seçenek sunulmuştur.

İşleminizi gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelecek ekranda tek yapmanız gereken araca ait HGS bilgilerini plaka kodu, TC Kimlik No, Pasaport No ve ya Vergi No gibi bilgilerle de giriş yapabileceğiniz gerekli alana girerek Sorgula butonuna tıklamanızdır.
hgsyüklemee

Bu işlemden sonra mevcut kredi kartlarınızdan biri ile HGS yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak önemli bir husus PTT’nin bu resmi sitesinden yükleme yapabilmek için HGS kartınızı PTT’den almış olmanız önemlidir. Eğer HGS kart ya da etiketinizi anlaşmalı bankalardan birinden edindiyseniz o bankaların online sitelerinden de yükleme işlemi yapmanız mümkündür. Sitemizdeki diğer yazılarda bu bankalardan nasıl sorgulama ve yükleme yapacağınız mevcuttur.

HGS Yükleme İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Orhan dedi ki:

    Arabamı sattıgımdan hgs iptal etmek istiyorum

Yorum Yaz