HGS İle İlgili Haberler | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İle İlgili Haberler

HGS İle İlgili Haberler

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyoldan araçlarla geçiş sırasında geçiş ücretinin nakit para ile ödemek yerine pasif RFID yani ‘Radyo Frekansı ile Tanımlama’ teknolojisi kullanılarak yapılacak olan ve 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlanan bir kara yolları geçiş sistemidir.

HGS geçiş ücreti gişelerde bulunan antenler vasıtasıyla aracın ön camına yapıştırılmış etiketin algılanması ile yapılmaktadır. Geçiş ücreti ise bu etiketin kullanımı için oluşturulan abonelikte kullanılan hesaptan ücretin tahsil edilmesi ile alınır. Bu sayede HGS gişelerinde geçiş ücretini ödemek için durmadan hızlı bir geçişe imkan verir.  Ayrıca HGS sisteminde araçlar gişelerden geçerken aracın dört farklı yerden görüntüsünü alarak aracın sınıf ve plakasını saptayan akıllı kameralar kullanılıyor.

HGS KARTLARI

HGS sisteminde nakit para kullanımı olmadığı için HGS gişelerinden geçişlerde HGS etiket veya HGS kartları kullanılmaktadır. HGS sistemde RFID(Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılmaktadır. HGS etiketleri pilsiz, çipli ve çok ince bir etikettir. Bu etiketler, aracın ön camına yapıştırılır. Fakat bu etiketler araca özgüdür. Çok hassas bir yapıda olduğundan araçtan söküldüğünde başka bir araca takılamaz. Çünkü etiket deforme olduğundan HGS cihazi tarafından algılanamaz. HGS kart ve etiketleri tüm PTT istasyonlarından satın alınabilmektedir. Ayrıca anlaşmalı bankalardan ve anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından da alınabiliyor.

Hemen hemen tüm işlemler PTT sistemleri üzerinden gerçekleştiriliyor. HGS kart ve etiket satışı, tüm PTT merkez ve şubelerinden otoyol üzerindeki bulunan PTT iş yerlerinden de yapılabilmektedir. PTTMatikler sayesinde, 7-24  HGS bakiye yüklemeleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca HGS kart veya etiketlerinin satımı için otoyollarda 33 PTT şube ve acenteliği hizmet vermektedir. HGS’nin kullanımını artırmak için ve sürücülerin daha kolay ulaşabilmeleri amacıyla 14 banka, 6 petrol şirketi ve 1 GSM operatörüyle anlaşma sağlanmış bulunmaktadır. HGS işlemlerinin yapılabilmesi için de internet üzerinden erişilecek siteler sayesinde, geçiş bilgilerini sorgulama veya bakiye yüklemeleri için yine PTT’nin uygulamaya koyduğu internet sitelerinden yapılmaktadır.

25 Mayıs 2016 verilerine göre de şu anda aktif olarak 8 milyon HGS kullanıcı bulunmaktadır.

HGS Geçiş İhlali

Bildiğini gibi , HGS gişelerinden geçerken kural ihlali yaptığınızda aracınıza ceza verilmektedir. Yahut geçişe yetecek kadar HGS kartınızda bakiye bulunmadığında ise geçişiniz kaçak geçiş saylıyor ve size geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza kesilebiliyor. Bu durumdan uzun süredir şikayetçi olan araç sahiplerinin şikayetlerini dikkate alan HGS yetkilileri yeni üzerine çalışılan proje ile HGS cezalarının 400 liradan 40 liraya kadar düşürüleceği konusunda çalışmalar yaptıklarının müjdesini de verdiler. Ayrıca bu cezalar sürücülere ‘otobandaki en uzak mesafe ücretinin on katı tutarında ceza’ olarak uygulanırken , çıkartılan yeni yasa ile ceza, “aracın gittiği mesafe bedelinin on katı” olarak değiştirilmiştir.

Son olarak yeni hazırlanan rapor ile yaklaşık 1 milyon yabancı plakalı araçların sürekli olarak köprülerden kaçak geçtiğine dair istatistikler alındı. Bu durumun önüne geçmek için artık yabancı araçlarında HGS kart veya etiket alarak geçiş yapmasının önü açıldı.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz