HGS İhlal | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İhlal

HGS İhlal

2012 yılında devreye alınan HGS sistemi OGS’ye destek olması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Daha sonra sürücüler tarafından daha çok tercih edilebilir olması ile OGS den daha çok rağbet görmeye başladı. HGS otoyol ve köprülerde, hızlı geçişe imkan veren bir uygulamadır. Nakit para kullanımı olmaksızın; sadece HGS kart veya etiketleri ile gişelerden geçiş imkan vermektedir. Hem kart hem de kart taşımak istemeyen sürücüler için araca monte edilen etiket seçenekleri ile vatandaşlara farklı tercih seçenekleri sunmaktadır. HGS sistemi gişelerden geçerken aracın etiket yada kartından ücretin otomatik olarak tahsil edilmesi ile yapılmaktadır. HGS  kara yollarından gişelerden geçerken HGS aboneliği bulunan sürücülerin indirimli kullanmasına imkan vermektedir. Sizin yapmanız gereken tek şey alsında HGS aboneliği oluşturmaktır. HGS aboneliği de tüm PTT şubelerinden yapılmaktadır. Ptt şubelerinden abonelik oluşturup HGS kart veya etiketlerine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda anlaşmalı bankalar ve anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından da HGS kart veya etiketlerine sahip olabilirsiniz. HGS kartları için herhangi bir belge veya evrak getirmeye gerek olmadan alabilirsiniz. HGS kart ücreti PTT şubelerinden 15 tl olup anlaşmalı akaryakıt istasyonları ise 5 tl karşılığında ürünü satmaktadırlar. Anlaşmalı bankalar ise otomatik ödeme talimatı beyanı karşılığında HGS kartını ücretsiz vermektedir. HGS etiketleri ise araç ruhsat ve tc kimlik ile bizzat PTT şubelerine yapılır. Daha sonra şubede bir HGS etiketi hazırlanır ve 5 tl karşılığında da sürücüye verilir. Sürücü de bu etiketi düzgün ve etikete zarar vermeden aracın ön camına yapıştırması gerekmektedir. HGS etiket ve kartları ile rahatça HGS gişelerinden geçebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise HGS kart veya etiketinde geçişe yeterli bakiye bulundurmaktır. Aksi halde bakiye bulunmadığında HGS cihazı gereken geçiş ücretini tahsil edemez ve bu geçiş ‘geçiş ihlali’ kapsamında değerlendirilir. Bu kapsamda araca ceza kesilir. Şimdiki yazımızda HGS ihlal nedir, nasıl sorgulanır ve nasıl ödenir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

HGS İhlal Nasıl Sorgulanır?

Araç sürücüleri HGS gişelerinden geçerken HGS kart veya etiketlerinden yeterli bakiye olmazsa geçiş ücreti kesilmez ve geçil sıkıntıya girer. Bu geçiş kaçak geçiş sayılır. Bu geçiş de bir ceza uygulanır. Ceza ücreti ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklindedir. Ceza sürücüye tebliğ edildikten sonra şayet sürücü cezayı 15 gün içinde öder ise sürücüden sadece geçiş ücreti alınır. Fakat bu süre geçirilir ise ceza ücretine bir de faizi eklenir. Bu tür durumlara maruz kalmamak için HGS geçiş sorgulama yapmak gereklidir. Bu sayede adınıza bir kaçak geçiş cezası varsa, ceza ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz. HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza bu ekran çıkacaktır.

hgs ihlal

HGS geçiş ihlali sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plakasını girmelisiniz. Akabinde sorgu için çubuğu sağa doğru kaydırmanız lazımdır. Ardından sorgulama sonucunun bulunduğu ekranı göreceksiniz. Bu ekrandan aracın geçiş ihlali durumu, yazılan cezanın miktarı, kesildiği tarih ve son ödeme tarihi ekrana yansımaktadır. Bu bilgiler ışığında gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

HGS İhlal İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz