HGS Hesaplama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Hesaplama

HGS Hesaplama

Hızlı geçiş sistemi adıyla bilinen HGS devreye alındığı yıldan itibaren sık kullanılmaktadır. OGS sistemine kardeş sistem olarak getirildiği günden beri pozitif geri dönüşler almaktadır. HGS sistemi otoyol ve köprülerde nakit para kullanılmadan geçişe imkan verir. Gişelerden geçişler de HGS kart ve etiketleri ile yapılmaktadır. Bu yüzden HGS kart ve etiketlerine sahip olmak için bir HGS aboneliği oluşturmanız gerekmektedir. HGS aboneliği ise tüm ptt istasyonlarından yapılmaktadır. HGS kartları için abonelik şartı aranmazken, HGS etiketleri ise araca özel olduğundan dolayı bunun için bir HGS aboneliği oluşturmak gereklidir. HGS kart veya etiketlerine sahip olduğunuzda tüm otoyol ve köprülerden indirimli bir şekilde faydalanabilirsiniz. HGS sisteminde geçiş ücreti otomatik alınmaktadır. HGS cihazları tüm HGS şeritlerine kurulmuştur. Sizler HGS şeritlerinden geçerken bir an şeritte durmak zorundasınız .Bu sayede HGS cihazı da aracın HGS kart veya etiketini algılayarak ;  geçiş ücretini anında tahsil eder. Bu işlem çok çabuk bir işlem olduğu için sizin gişede aşırı bekleyip vakit kaybetmenize gerek kalmadan geçişinizi hızlı gerçekleştirmenizi sağlar. Tabi HGS geçiş ücretleri de araca özgü olarak değişiklik göstermektedir. Aracın sınıfı ve cinsine göre kara yolları tarafından birer ücret aralığı belirlenmiştir. Sizler ise HGS aboneliği yaparken aracınızın sınıfını iyi bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aracınızın sınıfını yanlış beyan etmiş ve aboneliğiniz de ona göre oluşturmuş iseniz daha yüksek ücretten geçiş ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Şimdiki yazımızda sizlere HGS kullanımı için HGS hesaplama yapılışını anlatacağız.

HGS Nasıl Hesaplanır?

Kara yolları genel müdürülüğü’nün yönetmeliğinde HGS sistemini kullanacak araç sürücüleri için geçiş ücretleri araç sınıflarına göre belirlenmelidir ibaresi yer almaktadır. Yönetmeliğe göre ; Geçiş ücretleri, araç sınıfları, kullanılan yol mesafesi, yolun trafik yoğunlukları ve yol üzerindeki büyük sanat yapıları katsayılarının da yer aldığı yönetmelikte bulunan bu esaslara göre geçiş ücreti belirlenmektedir. Her yıl itibarıyla yıllık olarak belirlenen ÜFE değerine göre geçiş ücretinde fiyat artışı yapılmaktadır. Tehlikeli madde bulunduran araçların geçişine müsade veren köprü veya tünellerde, ayrıca ücret alınmaktadır. Bu amaçla tehlikeli madde taşıyan 1, 2 ve 3 üncü sınıf araçlardan on katı, 4 ve 5 inci sınıf araçlardan beş katı ücret alınmaktadır. Bu bağlamda HGS ücretleri;

*Birinci sınıf araçlar için 30 TL,
*İkinci sınıf araçlar için 37.50 TL,
*Üçüncü sınıf araçlar için 53 TL,
*Dördüncü sınıf araçlar için 67.50 TL,
*Beşinci sınıf araçlar için 81.50 TL   olarak belirlenmiştir.

HGS aboneliği ilk defa oluşturulduğunda ; HGS etiketinin fiyatı 5 lira iken  HGS kartı ise 15 liraya alınmaktadır. Bunun yanında aboneliği tamamlamak için bir ilk dolum da yapılması gerekmektedir. Yukarıda verilen bilgiler araç sınıflarına göre ilk dolum miktarıdır. Tüm bu basamakları tamamlayarak HGS kart veya etiketinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

HGS Online İnternet Sitesinden HGS Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz