HGS Gişeleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Gişeleri

HGS Gişeleri

Ulaşım insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir özellikle kara yolu ulaşımı günlük hayatımızın temel taşıdır. Çünkü gün içerisinde muhakkak araçları kullanarak bir yerden başka bir yere gidiyoruz. Bunu bazen toplu taşıtlarla bazende kendi otomobillerimiz ile yapmaktayız. Şehirler arası veya şehir içinde otoyol veya köprü kullanmamız gerekmektedir. Kara yolları tarafından insanlara hizmet veren bu alanlardan geçiş yaparken HGS gişelerini kullanmamız gerekmektedir. Bizler bu yazımıza sizlere HGS gişeleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

HGS Nedir ?

Hızlı Geçiş Sistemi’ nin kısaltması olan HGS otoyol ve köprülerde kullanılmaktadır. Eskiden gişelerden geçmek için kart gerekirken artık Hızlı Geçiş Sistemi olan HGS ile cipli bir dönem başlamıştır. Yavaşlayan ve kapanan trafik yüzünden Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT’ nin ortak olarak almış oldukları karar sonucunda oluşturulan bu sistem sayesinde HGS gişelerinde kuyruk oluşmadan trafik seyri gerçekleşmektedir. Bu sistemin çalışması gişelerdeki antenler aracılığı ile aracınızda bulunan HGS etiketi görerek içerisindeki bakiyeden geçiş ücreti tahsil edilmektedir. Ayrıca bu sisteme ek olarak HGS gişelerinden geçiş sırasında araçların dört bir yanından görüntüsü alınarak sınıfı ve plakasını tespit eden kameralar bulunmaktadır. Böylelikle sınıfına uygun olmayan veya geçiş ihlali yapan araçlar direkt olarak belirlenmektedir.

HGS Kartı/ Etiketi Nereden Alınır ?

HGS etiketleri PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan alınmaktadır. HGS alımı için araç ruhsatı veya ruhsat sahibinin kimliği ile direkt olarak kendisini başvuru yapması gerekmektedir. Aracın ruhsatı başkasına ait ise yapılan uygulama kesinliğe sahip değildir. Türkiye de köprü ve otoyollardaki HGS gişelerinde araçlar beş sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. HGS etiket ücreti 5 TL iken kart ücreti 15 TL’ dir. Bu sistemin diğerlerinden en büyük avantajlarından biriside benzin istasyonları dahil marketlerden  bile doldurulmasıdır. Alınan HGS etiketi araçların ön canıma belirlenen yerlere yapıştırılması gerekmektedir, bu etiketlerin oluşturulma şekli nedeniyle söküldüğü zaman kullanılamaz hale gelmektedir. Belirlenmiş olan ücret tarifesi araç sınıfı ve alacak olduğu yol mesafesine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda araçların sınıflandırılması verilmiştir.

I. Sınıf Araçlar Dingil mesafesi 3,20 metre altındaki araçların dahil olduğu kategori
II. Sınıf Araçlar Dingil mesafesi 3,20 metre üzerindeki her türlü iki akslı araçların dahil olduğu kategori
III. Sınıf Araçlar Dingil sayısı üç olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori
IV. Sınıf Araçlar Dingil sayısı dört ve beş olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori
V. Sınıf Araçlar Dingil sayısı altı ve daha fazla olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori

HGS gişelerinden geçiş sağlamak için kartların içerisinde geçiş ücretinin olması gerekmektedir. Kartın içerisinde HGS gişesinden geçiş sırasında yeterli bakiye bulunmaması durumunda hesaba yeterli tutar yedi gün içerisinde yatırılması gerekmektedir. Eğer bu yatırım zamanında yapılmıyorsa hesap kapatılır ve yasal işleme tabi tutulur. Yeterli bakiye olmadan HGS gişelerinden yapılan geçişlerin tutarı 15 gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda geçişin yapıldığı mesafe ücretinin 11 katı cezalı olarak tahsil edilmektedir.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz