HGS Geçiş İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Geçiş İtiraz

HGS Geçiş İtiraz

Hızlı Geçiş Sistemi’nin kısaltması olarak bilinen HGS, otoban ve köprülerden geçişlerde kullanılmakta olan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde trafiğin akışını bozmadan hızlı bir şekilde geçişiniz sağlayabiliyorsunuz. HGS geçişi yapabilmek için öncelikle aracınıza yapıştırılmış olan HGS etiketi veya HGS kartını temin etmeniz ve kart yüklemenizi yapmış olmanız gerekmektedir. Bu kart ve etiketleri PTT  şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve kurumlardan belirlenmiş olan ücretler karşılığında alabiliyorsunuz. Bu ücretler PTT ‘de belirli olsa da diğer satış noktalarında değişiklik göstermektedir.

Gişelerden geçiş yaparken orada bulunan sistemle aracınızı tanımlama yaparak hesabınızdan  geçiş ücreti tahsil edilmektedir. Bu yüzden gişelere gelmeden önce hesabınızda geçiş için yeterli ücretin bulunması gerekmektedir. Eğer yeterli bakiyeniz yok ise geçiş ihlali yapmış oluyorsunuz ve bunun sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz, bu yüzden geçiş öncesinde hesap kontrolü yapmanızda fayda vardır. Gişelerden geçerken geçiş ihlali yaptığınız yani kaçak geçiş gerçekleştirdiğiniz zaman alacağınız ceza 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre; kaçak olarak geçiş yaptığınız mesafeye ait olarak belirlenen geçiş ücretinin on katı olarak idari para cezası verilmesidir. Hesabında bakiye olmadığının farkında olmayan kişilerin bu durumdan mağdur olmaması bakımından yönetmeliklerde yedi günlük bir süre tanınmaktadır.

HGS geçiş cezası yiyen bir kişinin cezayı iptal ettirmesi mümkündür. Sistemden ceza alan kişi 7 gün içerisinde ceza aldığı sisteme giderek yeni abone olması gerekmektedir. Kimi durumda sistemden kaynaklı bir aksaklık veya başka bir neden sebebi ile hesabınızda para olduğu halde  sistem parayı çekmeyip kaçak geçiş yapmışsınız gibi cezaya maruz bırakabilir. Böyle bir durumda HGS geçiş itirazında   bulunabilirsiniz. HGS geçiş itirazını yapmak isteyenler, cezanın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde dilekçe ile müracaata bulunması gerekmektedir. HGS geçiş itirazı için yazılan dilekçede ceza ile ilgili tüm detaylara yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca dilekçede cezanın neden iptal edilmesi gerektiği, cezanın neden haksız olduğu gibi bilgilerin de yazılması gerekmektedir. Bu sayede inceleme ve sonuçlanması da daha kolay olmaktadır. Tüm bu işlerler sonucunda HGS geçiş itirazı kabul edilirse yani kişinin haklılığına karar verilirse cezalar iptal edilmektedir. Eğer bu itiraz kabul görmez ise verilen ceza iptal edilmez ve cezanın tebliğinden başlayarak  15 gün içerisinde ödemenin yapılası durumunda geçiş ücreti hariç on kat idari para cezası üzerinden yüzde 25 indirim hakkından yararlanarak ödeme yapma avantajı verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta itiraz etmek için Yetkili sulh ceza hakimliği değil, cezanın düzenlendiği yer mahkemesine gitmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü Yetkili sulh ceza Hakimliği’nde uygulama konusunda sıkıntı çıkmaktadır. HGS geçişinde herhangi bir cezaya haksız yere maruz kaldığınız zaman gerekli süreleri kaçırmadan HGS geçiş itirazında bulunmalısınız. Aksi halde süre kaçırma durumunda elinizde olan itiraz hakkı söz konusu olmadan cezayı ödemeniz gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz